Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καμία επιστροφή φόρου μέχρι νεωτέρας...


Julius Caesar

Recommended Posts

Βεβαίως οι "σταχτοπούτες" του συστήματος, ΔΥ και συνταξιούχοι, θα πληρωθούν κανονικά...

 

Τσ τσ τσ, να μην πληρωθουν οι ανθρωποι κανονικα στην ωρα τους; Να μην πληρωθουν οι δικαιουχοι* στην ωρα τους; Τι απαιτησεις ειναι αυτες;

 

*δικαιουχοι = μπηκαν απο το παραθυρο, την χαραμαδα, την κλειδαροτρυπα κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει το κράτος θα πληρωθούν αν όχι... βλέπουμε. Παντως να είμαστε περήφανοι για τη κυβέρνηση και το κόμμα που επέλεξε ο Ελληνικός λαός.

 

Εμένα δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμα παρόλο που την υπέβαλα την τρίτη μέρα που άνοιξε το σύστημα (ηλεκτρονικά)

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακομα φορα οι δημοσιογραφισκοι γραφουν οτι θελουν.

Εγω υπεβαλλα πριν 15 μερες τη δηλωση.

ΔΕΝ εχει ερθει εκκαθαριστικο ακομα απο τα ΕΛΤΑ.

Χθες μπηκε η επιστροφη στο λογαριασμο της ΕΤΕ.

Ποσο λιγοτερο απο 1500Ε.

 

Αρα μην αγχωνεστε...!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπέβαλλα την δήλωση, έχω επιστροφή καμμια 600ε (απο ΦΕΜ κυρίως που είχα προκαταβάλλει μέσα στο ετος).

 

Με το που πατάω υποβολή, μου βγαίνει ενα κοκκινο κιτρινο πλαίσιο πως έχω επιστροφή (σα ταμπέλα για έγκλημα ήταν) και πως να είμαι ενήμερος πως θα κληθώ τηλεφωνικά (νομίζω) απο την ΔΟΥ που ανήκω για να προσκομίσω τις εισφορές ασφάλισης, περίθαλψης κτλ κτλ κτλ.

 

Ωραίο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσεις αριθμο λογαριασμο και εισαι κατω απο 1500Ε θα παρεις τα λεφτα αμεσως.

Και λογαριασμο να μην δωσεις θα σου ερθει το εκκαθαριστικο και πας και πληρωνεσαι.

Δεν εχω παρει ποτε επιστροφη χωρις ελεγχο, αλλα νομιζω οτι και απο την τραπεζα μπορεις να εισπραξεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, εγώ έκανα Φ.Δ. 20/6 ηλεκτρονικά, μου ήρθε το εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο 10/7 (σε 20 μέρες) και επειδή μου βγαίνει επιστροφή (λόγω παρακρατήσεων 20%) > 1500€, το εκκαθαριστικό με καλούσε να προσκομίσω αυτοπροσώπως στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά (ιατρικά,ενοίκια,τσμεδε κλπ) για έλεγχο. Όπως κάθε χρόνο δηλαδή. Πέρσυ μου πιστώθηκαν σε τραπεζικό λογαριασμό τον Αύγουστο (κ μεγαλύτερο ποσό). Φέτος το βλέπω να αργεί κατα 2-3 μήνες. Δική μου εκτίμηση. Προτρέπω όποιον έχει νεότερα για το θέμα αυτό να το γράψει εδώ. Ευχαριστώ .

 

Αυτοπροσώπος;;;Εγω δηλαδη που έχω έδρα εντος Αττικής και δουλεύω και διαμένω στον Νομό Βοιωτίας πρέπει να σπαταλήσω άλλη μια επιπλέον μέρα απο την αδειά μου για την εφορία;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν απαιτειται κατι τετοιο.

Μπορει και ο λογιστης να παει στη ΔΟΥ και να καταθεσει οτι δικαιολογητικα απαιτουνται για να γινει ο ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.