Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παροχή ρεύματος σε επαγγελματικό εργαστήριο & βιοτεχνία


sdim

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει την παροχή της ΔΕΔΔΗΕ / ΔΕΗ για επαγγελματικά εργαστήρια και βιοτεχνίες;

 

Κάπου νομίζω είχα δει κάτι αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα σήμερα.

 

Βασικά με ενδιαφέρει να δω αν η παροχή ορίζεται από την ισχύ του παραγωγικού εξοπλισμού, δηλαδή η ισχύς που φαίνεται στην άδεια λειτουργίας ή στο απαλλακτικό, ή από την συνολική ισχύ του κτιρίου (μαζί με φωτισμό, κλιματισμό και λοιπά Η/Μ που δεν έχουν σχέση με την παραγωγική διαδικασία).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βοηθούν αυτά τα δύο; Αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα για ποιες περιπτώσεις είναι η αίτηση τύπου Α και για ποιες η τύπου Β. Πάντως συνυπολογίζεις και τα φορτία που δεν έχουν άμεση σχέση με την παραγωγική διαδικασία.

ΑΙΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣHΣ B΄.dianomi.pdf

ΑΙΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗΣ Α΄.dianomi.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση τύπου Α αφορά μονοφασικές παροχές , οικιακές, κ μη

 

Η αίτηση τύπου Β αφορά τριφασικές παροχές επαγγελματικές και μη (έκτος τις οικιακές)

 

Δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει το τη παροχή θα πρέπει να δώσεις σε μια επαγγελματική ή μη ηλεκ εγκατάσταση

Όταν λέμε ηλεκ παροχή από ΔΕΗ σε μια ηλεκ εγκατάσταση, εννοούμε το σύνολο των ηλεκ καταναλώσεων, ανεξάρτητα εάν είναι φωτισμός, κλιματισμός, κ ότι έχει σχέση με την παραγωγική ή μη διαδικασία

Αλλωστε, όλα αυτά θα έχουν αρχή από τον ΓΠΚ

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω έντυπα τα έχω δει αλλά δεν με καλύπτουν.

 

Μου έτυχε περίπτωση όπου η ΔΕΔΔΗΕ ισχυρίζεται πως με νόμο (ή εγκύκλιο ή απόφαση) το επαγγελματικό εργαστήριο υποχρεωτικά πηγαίνει σε συγκεκριμένη παροχή και όχι σε Νο.3 βιομηχανικό που θέλει τώρα ο πελάτης.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.