Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανογραφικό


Μιχάλης94

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18392 μόρια.Ως πρώτη επιλογή έχω το τμήμα μηχανικών της ΣΙ (ΣΜΑ).Δυστυχώς όμως δεν θα πιάνω τη φετινή βάση καθώς είχε πέρισυ 18911 και φέτος ο αριθμός εισακτέων μειώθηκε κατα 3 άτομα (22)...Βέβαια εγώ πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την μηχανολογία πράγμα που σημαίνει πως δεύτερη επιλογή έχω το τμήμα μηχανολόγων στο πολυτεχνείο.Αυτό που με προβληματίζει είναι το ποια πόλη να δηλώσω πρώτα.Σκεφτόμουνα να βάλω Θεσ/κη που είναι και κοντά (μένω Λάρισα) αλλά άκουσα από έναν γνωστό μου ότι η Πάτρα έχει΄πολύ καλό Πολυτεχνείο και εκτός αυτού έχει μαζευτεί και ένας κύκλος επιχειρήσεων με αποτέλεσμα το επάγγελμα να έχει μεγαλύτερη απορροφισιμότητα.Εσείς ως έμπειροι στον τομέα τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Δηλωσε εκει που θα σε βολεψει καλυτερα. Εννοω πιο κοντα στο σπιτι σου, ή ο,τι αλλο νομιζεις εσυ ...

 

Ολες οι σχολες ιδιες ειναι. (εννοω οι κλασικες των Μηχανολογων)

Εξω θα μαθεις τη δουλεια δυστυχως

 

Αν τα πραγματα οταν τελειωσεις ειναι οπως τωρα, δυσκολα τα πραγματα... Ουτε Πατρα μας σωζει ουτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και άτομα σχετικά και μου είπαν Θεσ/κη.Επομένως αυτήν βάζω πρώτη επιλογή

Εσύ προσωπικά πιστεύεις (και ο οποιοσδήποτε άλλος) ότι πρέπει να βγω στο εξωτερικό κάποια στιγμή για να δουλέψω και αν ναι ποια χώρα εχει καλή αποροφισιμότητα στο συγκεκριμένο επάγγελμα;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δε ξερω φίλε μου απο εξωτερικο. Βλεπεις σε 5-6 χρόνια που θα είσαι ετοιμος για δουλεια τι γινεται στην Ελλάδα και αποφασίζεις...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Ελλάδα βιομηχανία δεν έχει οπότε αυτό για τις εταιρίες δεν ισχύει . Βάλε την σχολή που σε βολεύει πιο πολύ και είναι πιο κοντά στο σπίτι σου . Όση περισσότερη όρεξη έχεις τόσο περισσότερα θα μάθεις όπου και να είσαι !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.