Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ασυμφωνία κατόψεων με διάγραμμα κάλυψης


anavatis

Recommended Posts

Συνάδελφε Alsterwasser, τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!

 

Λοιπόν ο ιδιοκτήτης έχει κάτοψη η οποία παρουσιάζει την υπάρχουσα κατάσταση και φέρει τον τίτλο "ενημέρωση". Έχει κανονικά σφραγίδες και μηχανόσημο αν τα θυμάστε και ημερομηνία 1998

Στο φάκελο της άδειας (1996) υπάρχουν τα αρχικά σχέδια και μια αναθεώρηση την ίδια χρονιά. Στο στέλεχος αναφερεται η αναθεώρηση, αλλά καμία μεταγενέστερη ενημέρωση.

Το στέλεχος όμως δεν είναι σφραγισμένο για ηλεκτροδότηση, πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον κάπου βολοδερνε οταν ηλεκτροδοτήθηκε η οικοδομή. Άρα μπορεί να μην είχε γυρίσει από τη βόλτα του όταν έγινε (αν έγινε) η ενημέρωση.

Το περίεργο είναι, οτι η κάτοψη της ενημέρωσης ξεφεύγει λίγο από το περίγραμμα που ορίζεται από το διάγραμμα δόμησης ως κάλυψη. Μιλάμε για κάτοψη ισογείων καταστημάτων σε πολυώροφη πολυκατοικία. Άρα, ακόμα και αν δόθηκε η ενημέρωση κακώς δόθηκε, θα έπρεπε να είναι αναθεώρηση.

 

Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση συναδελφοι??

Link to comment
Share on other sites

Κανω μια ρύθμιση 4178 σε περίπτωση όπου το μόνο που υπάρχει απο την οικοδομική άδεια 

είναι το τοπογραφικο-δκ μια όψη ενας ξυλότυπος και μια όψη. Απο υδομ τζίφος, η αδεια ειναι επισήμως

"χαμένη".  Τακτοποιώ με βάση το περίγραμμα απο το διάγραμμα κάλυψης. Το θέμα είναι το εξής: Ενώ εχω

εγκεκριμένο περίγραμμα στο στέλεχος και στο δκ επι της οικοδομικής γραμμής, η οποία οικοδομική γραμμή ειναι υπο γωνία σε σχεση

με τα πλάγια όρια, στο στατικό η οικοδομή είνα με ορθογωνική κάτοψη. Επειτα απο συζήτηση-ερώτηση σε παλιο 

συνάδελφο μου είπε οτι ορθά το παω με το δκ και όχι με το στατικό. Και εγώ αυτης της άποψης είμαι.  Εχει κάποιος αλλη άποψη

οτι πχ ειναι ισχυρότερη τ αποτύπωση του στατικού και πιθανώς της χαμένης κάτοψης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ αυτό που γράφω σε ΔΚ και κατόψεις είναι

Συνολικό Εμβαδόν κτίσματος : Ε1=..... μ² όπου εμβαδομετρώ τα πάντα

Εμβαδόν που αφαιρείται από την Κάλυψη : Ε2=...μ² όπιυ εμβαδομετρώ ότι δεν μετρά και αναφέρω το εδάφιο του νόμου

Εμβαδόν που προσμετρά στην Κάλυψη : Ε=Ε1-Ε2=...μ²

Και αντίστοιχα για δόμηση και όγκο....

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά ρωτώ κυρίως για τις αρχιτεκτονικές κατόψεις, τις οποίες θα χρησιμοποιούν στη συνεχεία και οι συμβολαιογράφοι, οι ιδιοκτήτες κλπ οι οποίοι δεν γνωρίζουν και ίσως να δημιουργήσουν θέμα. Τη μόνωση την περιλαμβάνεις στο εμβαδόν κάτοψης της κατοικίας στην αρχιτεκτονική κάτοψη?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

στις κατόψεις αναφέρω το συνολικό εμβαδόν που περιλαμβάνει μονώσεις, ερκερ, σοφιτες κτλ. Στο ΔΔ αναφέρω οτι ειναι εντος  ΣΔ και ξεχωριστα οτι ειναι εκτος ΣΔ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση για τακτοποίηση όπου υπάρχει ασυμφωνία κάτοψης και Δ.Κ.

α) Ως προς το πλάτος ενός Η/Χ. Φαίνεται 1,00 μ. στην κατοψη και 0,70 μ. στο Δ.Κ. Στη πραξη έχει κλειστεί ο Η/Χ

β) Στο πλάτος των εξωστών. 1,50μ. στο ΔΚ και 2,00μ. στην κάτοψη. Στην πράξη 2,00μ. (2,00μ. και στα στατικά)

γ) Στην μια πλευρα του κτιρίου υπάρχει διαφορά 0,40μ. μεταξύ κάτοψης και ΔΚ. Στην κάτοψη φαίνεται μικρότερη. Τα στατικά συμφωνούν με την κατοψη αν βάλεις κλιμακόμετρο αλλά έχει διορθωθεί το λεκτικό να συμφωνεί με το ΔΚ.

Τα τ.μ. που έχουν γραφεί στο σύμβολαιο είμαι με βάση το ΔΚ. Για την τακτοποίηση να ελέγξω με το ΔΚ? Το στέλεχος της άδειας συμφωνεί με το ΔΚ ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Του πότε είναι η ΟΑ?

Δες και τους αντίστοιχους υπολογισμούς.

Ισχύει πρώτα το ΔΚ και μετά τα υπόλοιπα....

 

Link to comment
Share on other sites

Του 2001 είναι η οικοδομική άδεια.

Οι υπολογισμοί στο διαγραμμα κάλυψης με βάση αυτά που απεικονίζει είναι σωστοί. Και συμφωνουν και με το στέλεχος

Στις κατόψεις δεν υπάρχουν υπολογισμοί.

Κι εγώ προς τα εκεί εκεί τείνω να τακτοποιήσω τα πάντα με βάση το Δ.Κ.. Ξυλότυπο και κάτοψη θα την αγνοήσω ως προς τον προσδιορισμό των υπερβάσεων.

Υ.Γ. Αν αυτά τα λάθη γινόταν υποτίθεται με έλεγχο, φαντάζομαι τι εκδίδεται σήμερον ημέρα

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.