Μετάβαση στο περιεχόμενο

ασυμφωνία κατόψεων με διάγραμμα κάλυψης


Recommended Posts

Οι τομές δεν περνάνε από το σημείο που βρίσκεται το υπόγειο? Δεν φαίνεται σε καμία τομή?Στα στατικά υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

δλδ ΚΑΝΑ στην περίπτωση αυτή θα έκανες έναν πολογισμό από την κάτοψη του εμβαδού του υπογείου (δεν αναφέρεται εμβαδόν) και θα το δήλωνες στον πίνακά σου?

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά

 

Η κάτοψη για μένα είναι το το πρώτο και το πιο βασικό στοιχείο

Το αν φαίνεται στην τομή ή στο στέλεχος λίγο ενδιαφέρει (πάντα όμως με τη λογική ότι δεν είμαι αρμόδιος κλπ)

 

Είχα κάτοψη με εξώστη

στην τομή ο εξώστης δεν φαίνεται

έλαβα υπόψη την κάτοψη (η τομή έπεται, αν είναι λάθος λίγο με ενδιαφέρει)

 

Υ.γ

είχα άδεια του 1971

στέλεχος "αποθήκη" -πίσω πλευρά "αποθήκη"

κάτοψη ¨"κατοικία"

φορολογικά χ 200δρχ (νομίζω αποθήκης-κατοικίας ήταν 280 δρχ-αν δεν κάνω λάθος)

 

Το θεώρησα ως νόμιμη "κατοικία"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

άλλο ο εξώστης. είναι δομικό στοιχείο έξω από το περίγραμμα του κτηρίου. σωστά έπραξες στην περίπτωση αυτή. το δικό μου θέμα είναι η ύπαρξη ενός ολόληρου βοηθητικού χώρου υπογείου, μιας ολόκληρης στάθμης κτηρίου...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Anavatis:

Μήπως η κάτοψη που έχεις είναι γνήσιο αντίγραφο και έχει γίνει εκ παραδρομής από λάθος υπαλλήλου πολεοδομίας, όπου κάποιος του πέταξε στο γραφείο όλα τα σχέδια της άδειας για γνήσια αντίγραφα και κάπου μέσα " έχωσε" και την κάτοψη αποτύπωσης υπογείου, με δόλο, ώστε να την σφραγίσει ο υπάλληλος; Ίσως να έχει μικρή πιθανότητα αλλά καμιά φορά ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

pavlos33, νομίζω ότι έπιασες το θέμα. σίγουρα θα μπορούσε να συμβεί με τα όσα έχουμε δεί μέχρι σήμερα.

αλλά το ακόμα χειρότερο είναι ότι η συγκεκριμένη δεν αποτελεί ξεχωριστή κάτοψη αλλά στο ίδιο μεγάλο σχέδιο Α0 παρουσιάζονται 3 κατόψεις υπο-ισο-α' ορ.,το υπόγειο δεν περιγράφεται στο δ.κ., στην τομή ούτε στο στέλεχος και στον τίτλο. πες μου αν δεν θα 'ψιλιαζόσουν' ως μηχανικός ότι υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το υπόγειο...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά

 

Η κάτοψη για μένα είναι το το πρώτο και το πιο βασικό στοιχείο

Το αν φαίνεται στην τομή ή στο στέλεχος λίγο ενδιαφέρει (πάντα όμως με τη λογική ότι δεν είμαι αρμόδιος κλπ)

 

Είχα κάτοψη με εξώστη

στην τομή ο εξώστης δεν φαίνεται

έλαβα υπόψη την κάτοψη (η τομή έπεται, αν είναι λάθος λίγο με ενδιαφέρει)

 

Υ.γ

είχα άδεια του 1971

στέλεχος "αποθήκη" -πίσω πλευρά "αποθήκη"

κάτοψη ¨"κατοικία"

φορολογικά χ 200δρχ (νομίζω αποθήκης-κατοικίας ήταν 280 δρχ-αν δεν κάνω λάθος)

 

Το θεώρησα ως νόμιμη "κατοικία"

εγώ πάντως ΚΑΝΑ θα το θεωρούσα πρόβλημα διότι πρόκειται για χρήση ευμενέστερη της εγκριθείσας και συνεπώς χρειάζεται αναθεώρηση της αδείας. και στην περίπτωση αυτή θεωρώ ότι ο τίτλος της άδειας που είναι αποθήκη απορέει από το δ.κ. όπου εφαρμόζονται οι αντίστοιχοι όροι δόμησης για τη χρήση αυτή...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ΚΑΝΑ θα το θεωρούσα πρόβλημα διότι πρόκειται για χρήση ευμενέστερη της εγκριθείσας και συνεπώς χρειάζεται αναθεώρηση της αδείας. και στην περίπτωση αυτή θεωρώ ότι ο τίτλος της άδειας που είναι αποθήκη απορέει από το δ.κ. όπου εφαρμόζονται οι αντίστοιχοι όροι δόμησης για τη χρήση αυτή...

μα το ερώτημα είναι ποιά είναι η εγκριθείσα;; αυτή της κάτοψης και των τομών (υπήρχε αντιστοιχία) ή των φορολογικών; ή της σπουδαιότητας βάσει αντισεισμικού π΄χ των στατικών (αυτό για νέα οικοδομή) ή του στελέχους

 

Χάος βρε αδερφέ!! (αναγκάζεσαι στο τέλος να κάνεις κάποια επιλογή-ακόμη και αν είναι λάθος όπως π.χ ΣτΕ -δεν σου έτυχε να δεις ανακλήσεις αποφάσεων αυτού του ιδίου)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η εγκριθείσα είναι το σημαντικό και εκεί βασίζονται τα όποια πρόστιμα, μιλώντας για πολεοδομική νομιμότητα.

εγώ θεωρώ την ισχύ του διαγράμματος κάλυψης ως τη 'μέγιστη'. θα έλεγα ότι δε με ενφιαφέρουν οι κατόψεις σε ένα βαθμό πάντα και εφόσον έχω ένα πλήρες δ.κ. εκεί εφαρμόζεις του όρους δόμησης οι οποίοι αναφέρονται στην μελέτη που έχεις συντάξει (με κατόψεις, τομες, όψεις κλπ.) και φτάνεις να τα νομιμοποιείς με τον έλεγχο τον όρων δόμησης και με τον τίτλο της άδειας. διαφορετικά τα ακυρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.