Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής αδείας μετά την 1-3-2012


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα ,

Έχω εκδώσει μια οικοδομική άδεια σε παραδοσιακό οικισμό στις 6-3-2012.

Οι μελέτες και τα έντυπα της άδειας έχουν γίνει με τον παλιό τρόπο έκδοσης .

Ξεκίνησα την κατασκευή , πέρασα τον πρώτο έλεγχο από ελεγκτή δόμησης , όλα εντάξει .

Τώρα ο πελάτης μου θέλει να αλλάξει κάποια ανοίγματα και να προσθέσει ένα πατάρι .

Αυτό σημαίνει αναθεώρηση οικοδομικής αδείας .

Η πολεοδομία μου λέει ότι πρέπει να πάω με τον Νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών .

Αυτό σημαίνει νέο εξαρτημένο τοπογραφικό, διάγραμμα δόμησης , μη έλεγχος των μελετών καθώς και υπογραφή αρχιτέκτονα μηχανικού στην αρχιτεκτονική μελέτη .

Υπάρχει σωστή ερμηνεία του νόμου;;; (άρθρο 29 του ΝΟΚ - Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη ) Συνεπώς όσες εκδοθούν με τον παλιό τρόπο μετά την 1-3-12 αναθεωρούνται με τον νέο ; Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμενα που η αδεια μου ληγει τον αυγουστο θα κανω την αναθεωρηση με τον τροπο που λες. ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει απλα ενα αντιγραφο της αδειας και μια αιτηση δικια του. και ισχυει το ιδιο και για το ρευμα. ομως εγω το μονο που ζητουσα ειναι παραταση χρονου , εσυ τωρα που θα βαλεις μεσα ανοιγματα και παταρι δεν ξερω τι αλλο θελει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος οι αναθεωρήσεις πάνε με τον παλιό τρόπο εφόσον η άδεια έχει εκδοθεί με τον παλιό τρόπο και δεν γίνεται προσθήκη.εχω παρόμοια περίπτωση (Η άδεια εκδόθηκε το 2011) στην πολεοδομία μου είπαν να πάω με τον παλιό ,προσωπικά προτιμώ τον καινούριο και θα τις περάσω τις αλλαγές σαν προσθήκες προκειμένου να γλιτώσω τους χρονοβόρους ελέγχους. Το διαγραμμα δόμησης δεν θα αλλάξει ουσιαστικά απλά θα προσθέσεις τα επιπλέον που απαιτούνται (τομές,προοπτικό κτλ) ενώ για το τοπογραφικό εφόσον είναι σχετικά καινούριο αφού η άδεια βγήκε φέτος θεωρώ ότι ειναι εντος προδιαγραφών τότε απλά θα κάνεις μετατροπή συντεταγμένων.

Υ.Γ. τώρα παρατήρησει ότι η άδεια σου αν και με τον παλίο εκδόθηκε μετά τις 1-3 και δεν γίνεται αναφορά για το τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση. Γνώμη μου να δεις τι σε βολέυει καλύτερα και να το συζητήσεις με την πολεοδομία

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι χαίρεται,

 

Πρόκειται να αναθεωρήσω μια οικοδομική άδεια με σκοπό να κάνω προσθήκη μελέτης θέρμανσης και ηλεκτρικών.

ΔΕΝ αλλάζω καμία αρχιτεκτονική μελέτη ούτε σκάβω ούτε χτίζω. ΤΙΠΟΤΑ. 

Μου ζητούν να κάνω διάγραμμα δόμησης καθώς θα βγάλω άδεια δόμησης.

Υπάρχει κάτι που να λέει ότι δεν απαιτείτε διάγραμμα...,???

για την περίπτωση αυτή που έχω λένε στην πολεοδομία ΝΑΙ ξέρουμε ότι δεν πρέπει αλλά δεν το γραφεί πουθενά ότι δεν θέλει διάγραμμα...

 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οικ Αδεια του 09-2011, αναθεωρειται. Στον ελεγχο ημ/θριων, που θα γινει με τις διαταξεις ΓΟΚ, δεν ειμαι σιγουρος για μια διαταξη (νομιζω εποχης Σουφλια) που ελεγε ότι το βαθος δεν επρεπε να ξεπερνα τα 2.5μ και το ποσοστο 20%/όροφο; Οτιδηποτε πανω απο αυτα τα μεγεθη μετρουσε στον ελεγχο Σ.Δ.; Τα΄χω λιγω $%^& ..... Γνωριζει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μανολη, τωρα σε ειδα, να εχουν ξεκινησει οι εργασιες και θα καταθεσω μετα τις γιορτες, εκει με τους ημ/θριους νομιζω οτι τα του Σουφλια αναιρεθηκαν με εγκ της Μπιρμπιλη; αρα παω με 20% γενικα ή ανα οροφο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναθεωρείται με τα τωρινά αν δεν είχαν ξεκινήσει οι εργασίες.Του Σουφλιά έλεγε για βάθος 1,80 αλλά είχε αλλάξει.Θα αναθεωρηθεί με τις διατάξεις της αδείας σου (ΓΟΚ) δηλ 15% οι ΗΧ ,αν οι εργασίες είχαν αρχίσει πριν τις 1-3-2012 και εχει εκδοθεί με το  ΦΕΚ 795/Δ/93 και όχι με τον Ν4030 (ΔΟΚΚ 46173 /5-10-12)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Άδεια εκδόθηκε 10 Μάρτη 2012 με τις παλαιές διατάξεις.Στην κατασκευή έγινε ριζική αλλαγή των στατικών (σιδηροκατασκευή αντί σκελετός οπλισμένου σκυροδέματος), χωρίς αναθεώρηση της άδειας.

Μπορεί να γίνει αναθεώρηση μέσα στον χρόνο ισχύος για την αλλαγή της στατικής μελέτης και των μελετών που αλλαζουν, ή θα ακολουθηθεί διαδικασία αυθαιρέτου; Η ανθεώρηση θα γίνει με τον παλαιό τρόπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα να ρωτήσω κάτι είχε βγει άδεια το 2013 αλλά δεν είχαν γίνει οι εργασίες λόγου κόστους κτλ. κ τώρα κάνουμε αναθεώρηση της αδείας με άλλα υλικά κ όψεις. Η μελέτη ΚΕΝΑΚ είχε γίνει με τοίχο 0,25μ αλλά τώρα ο μηχανολόγος λέει ότι πρέπει να δούμε ξανά τη μελέτη ισχύει κάτι τέτοιο?? Εγώ το μόνο που αλλάζω είναι οι όψεις και οι διαρρύθμιση ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.