Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια εγκυμοσύνης


esofiaki

Recommended Posts

Αγοράκι κι εγώ! :grin: Σε ευχαριστώ να είσαι καλά κι εσύ και καλή ευκολία με την γραφειοκρατεία! Μακάρι αν χρειαστείς κάτι άλλο ( που ελπίζω όχι) να μπορώ να βοηθήσω! Αλλά μάλλον εγώ θα χρειαστεί να σε ρωτήσω αφού σε άδεια κυοφορίας θα βγεις πιο νωρίς από μένα! Καλή συνέχεια!

 

Για την άδεια κυοφορίας- λοχείας που ρώτησα σήμερα έναν γυναικολόγο του ΙΚΑ μου είπε οτι θέλει να κλείσω ραντεβού μαζί του τηλεφωνικά (στο 184) και να έχω μαζί μου υπέρηχο από Νοσοκομείο όπου να φαίνεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού. Αλλά μετά από λίγη πίεση (πού να τρέχουμε και στα Νοσοκομεία) μου είπε οτι μπορώ να πάω και με τον υπέρηχο Β επιπέδου που έκανα σε εξωτερικό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τον τοκετό για τους μισθωτούς μηχανικούς.

Εγώ πρόκειται να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική και δεν έχω βρει κάποιον να μου πει αν δικαιούμαι τιμοκατάλογο εοπυυ ή αν θα πληρώσω τις τιμές που ισχύουν στον ιδιωτικό τιμοκατάλογο.

Στο ικα ενας υπάλληλος μου είπε οτι με παροχές σε χρήμα δικαιούμαι τον τιμοκατάλογο του εοπυυ και ένας άλλος ότι δεν τον δικαιούμαι.

Στο ιασώ μου είπαν ότι τον δικαιούμαι...

Και το θέμα είναι ότι αν πληρώσω με τιμοκατάλογο εοπυυ που είναι γύρω στα 1000 ευρώ λιγότερο μήπως αυτό θεωρείται μέρος επιδόματος τοκετού και μετά δε δικαιούμαι τα 2500 του τσμεδε?

(γιατί για το επίδομα τοκετου τσμεδε υπογράφεις ΥΔ ότι δεν εισέπραξες επίδομα τοκετού από άλλο ασφαλιστικό οργανισμό).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς με τα τωρινά δεδομένα (ήτοι ΕΦΚΑ), πού απευθύνεται κανείς για να του δώσουν το χαρτί για την άδεια τοκετού; (αυτή δηλαδή, που δίνεται δύο μήνες πριν τον τοκετό και δύο μήνες μετά)

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ, τοπικό κατάστημα ΙΚΑ (λόγω εισφοράς σε χρήμα); 

Η περίπτωσή μας αφορά σε μισθωτή μηχανικό.

Συνάδελφοι όλα καλά. Βρέθηκε απάντηση για το θέμα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτό είναι το ερώτημα: 

On 19/11/2019 at 9:50 ΜΜ, Directionless said:

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς με τα τωρινά δεδομένα (ήτοι ΕΦΚΑ), πού απευθύνεται κανείς για να του δώσουν το χαρτί για την άδεια τοκετού; (αυτή δηλαδή, που δίνεται δύο μήνες πριν τον τοκετό και δύο μήνες μετά) ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ, τοπικό κατάστημα ΙΚΑ (λόγω εισφοράς σε χρήμα); Η περίπτωσή μας αφορά σε μισθωτή μηχανικό.

 

Link to comment
Share on other sites

ναι. ποιά είναι η απάντηση που γράφεις ότι τελικά βρέθηκε; 

On 19/11/2019 at 9:50 ΜΜ, Directionless said:

Συνάδελφοι όλα καλά. Βρέθηκε απάντηση για το θέμα μας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.