Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περίφραξη στα όρια οικοπέδων.


dnl21

Recommended Posts

- αρχαιολογια που μιλησα μου ειπαν πως δεν απαιτειται ,απλα αν θελεις κανε μας ενα γραπτο ερωτημα που να απαντουμε πως δεν απαιτειται για να εισαι καλλυμενος

-η οικοδομη υφισταται νόμιμα ,αρα μου λες πως δεν χριεαζονται καθολου αρχιτεκτονικα?απλως στο διαγραμμα δομησης βαζω μια τομή περίφραξης?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το χαρτί από την Αρχαιολογία

Το μόνο σχέδιο που θα υποβάλλεις, είναι το τοπογραφικό (ΕΓΣΑ) με τη θέση όλων των κτισμάτων και αναφορά στις άδειές τους, τη θέση της περιτοίχισης, μια τομή της, και (αν έχεις κάποια αρχιτεκτονική ιδιαιτερότητα στη φάτσα) όψη αυτής.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, σε όμορα οικόπεδα στο κοινό πλάγιο όριο υπάρχει υφιστάμενη οικοδομή του γείτονος η οποία και οπισθοχωρεί από την οικοδομική γραμμή στο πρόσωπο του δρόμου (οικοδομική και ρυμοτομική συμπίπτουν)... θέλω να δημιουργήσω τοιχίο - περίφραξη στο δικό μου, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: στο κοινό μας όριο (κοινή πλευρά) με τον γείτονα, ξεκινάω από το όριο στο σημείο που η ρυμοτομική μ γραμμή έρχεται σε επαφή με το πεζοδρόμιο και δημιουργώ τοιχίο με πάχος προς την δικιά μου ιδιοκτησία... μέχρι εδώ καλώς... από το σημείο που ξεκινάει η υφιστάμενη οικοδομή οποία είναι σε επαφή με το κοινό μας όριο, συνεχίζω το τοιχίο κανονικά κατά μήκος όλης της κοινής πλευράς και με την έξω του πλευρά σε επαφή με το κτίριο του γείτονα και την μέσα πλευρά όπως και πριν μέσα στο οικόπεδό μου; ή δεν έχει νόημα να συνεχίσω το τοιχίο καθότι ουσιαστικά ο τοίχος της διπλανής οικοδομής μας οριοθετεί; Σε αυτή την περίπτωση, αν το σταματήσω εκεί που ξεκινάει η οικοδομή του γείτονος δεν θα δημιουργηθεί "δοντάκι"; Να σημειώσω εδώ πως το τμήμα του οικοπέδου μου που είναι σε επαφή δεν πρόκειται να χτιστεί μελλοντικά καθότι είναι ακάλυπτος (έχω κολλήσει το δικό μου από την άλλη πλευρά), εξ ου και η επιθυμία δημιουργίας τοιχίου...

Επισυνάπτω και σχετικό αρχείο:

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....Νομίζω και αυτό είναι το λογικό, πως ότι τοιχίο κάνεις θα πατάει, όλο το πλάτος του, στο δικό σου οικόπεδο. Αν το διακόψεις στο ύψος της οικοδομής ...θα κάνει δοντάκι. .....Δεν είναι ΚΑΙ ..το θέμα!!

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @nbr , πιο πολύ με απασχολεί το αν θα πρέπει να συνεχίσει το τοιχίο από το σημείο που αρχίζει η επαφή με την όμορφη οικοδομή, καθότι από εκεί και έπειτα ουσιαστικά η διπλανή οικοδομή είναι και... "τοιχίο" ανάμεσα στα δυο οικόπεδα... θέλω να πω, διπλανή οικοδομή + τοιχίο σε επαφή (δικό μου) δεν θα είναι... κάπως;

Σε περίπτωση που από την άλλη το σταματήσω εκεί που ξεκινάει η διπλανή οικοδομή και εφόσον μέχρι εκεί θα είναι το τοιχίο η έξω του πλευρά στο όριο και η μέσα του στο δικό μ οικόπεδο, εκεί θα γίνει το "δοντάκι".

Αν τελικά το συνεχίσω και σε επαφή με την διπλανή οικοδομή, εφόσον εκεί τελικά θα σκάψω για την θεμελίωση του τοιχίου μου, θα πρέπει να λάβω κάποια μέτρα για την διπλανή υφιστάμενη οικοδομή (πχ. αν θα επηρεάσω αυγουλιέρες της κλπ.);

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

Eχω δει (επειδή μπείκα σε πολλές αυλές) πολλά τοιχία να τρέχουν δίπλα σε οικοδομές, νομίζω όμως χωρίς κανένα νόημα, αλλά και περισσότερα να κάνουν αυτό το "δοντάκι". Πάντως όλα το τοιχάκια στα εντός σχ. θέλουν άδεια μικρής κλίμακας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις δίκιο και πως δεν είναι ανάγκη να τρέχουν, εφόσον πέραν του αισθητικού ακόμα και λειτουργικά δεν υπάρχει κέρδος (εφόσον όριο - φραγμός είναι η τοιχοποιία της εκάστοτε οικοδομής που εφάπτεται στο κοινό πλάγιο όριο)... όσο για την άδεια μικρής κλίμακας ευτυχώς πρόκειται για τρέχουσα εργασία και επομένως αρκεί η ενημέρωση φακέλου!

Link to comment
Share on other sites

Τα τοιχάκια στα εντός σχεδίου γιατί να πάνε με μικρής κλίμακας και όχι με κανονική άδεια?Από που προκύπτει αυτό ?Από την   Αριθ. οικ. 55174 επιτρεπόταν η περιφραξη με πρόχειρη κατασκευή (συρματόπλεγμα) για οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές ,και με τον 4495 δεν νομίζω πως άλλαξε κάτι.Ισχύει κάτι διαφορετικό συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

  .....Αριθ. οικ. 55174 βάσει αυτής της απόφασης που αναφέρονται όλες οι εργασίες "μικρής κλίμακας" και είναι αμέτρητες αυτές (πράγματι πάρα πολλές) πιθανότατα να έχεις δίκαιο. Εγώ προσωπικά ΔΕΝ ασχολήθηκα με Ο.Α. παρά μόνο επικουρικά κάνοντας κάποια τοπογραφικά. Είχα την εντύπωση (επειδή το ΦΕΚ το είχα διαβάσει το 2013 που βγήκε) ότι ήταν μέσα και τα τοιχεία στα οικόπεδα.

Να ζητήσω συγνώμην αν παρέσυρα, άθελά μου, κάποιους συναδ. με λάθος πληροφόρηση.

Είναι όμως (ας το πάρουν και έτσι) μια ευκαρία να διαβάσουν το Αρ. οικ. 55174/13 για τις άδειες αυτές (μικρής κλιμακας).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα, θα θελα να ρωτησω κ γω το εξής, σχεδιαζω συγκροτημα κατοικιών σε 2 ομορα οικοπεδα (απο 2 κατοικιες στο καθε οικοπεδο), στο κοινο πλαγιο όριο των δυο οικοπεδων θα κατασκευαστει περιφραξη πλατους 15εκ, προβληματιζομαι για το πως πρεπει να δειξω την περιφραξη σε καθε διαγραμμα δομησης οικοπεδου, μπορω να δειξω οτι μοιραζεται μεταξυ των δυο οικοπεδων? η πρεπει να δειξω 15εκ περιφραξη στο ενα και αντιστοιχα στο αλλο που τελικα θα δωσει 30εκατ περιφραξη? (ελπιζω να εγινα κατανοητή ) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.