Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται άδεια εγκατάστασης για ηλιακούς θερμοσίφωνες στο δώμα;


Recommended Posts

Σύμφωνα με το ΝΟΚ, αρθρο 4

 

3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

 

.................................................

ιβ. Τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων σύμφωνα με την παρ.2β και παρ.γ του Αρθ-19.

 

Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα

 

Οπότε μπορούν να μπουν όλα τα ονόματα σε αυτήν την έγγραφη ενημέρωση και η ποσότητα των ηλιακών θερμοσιφώνων.Βέβαια να εξεταστεί αναλυτικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας και οι χρήσεις της ταράτσας.

 

Δεν είναι τόσο απλό. Στο άρθρο 19 αναφέρει ότι το δοχείο πρέπει να είναι ΚΑΤΩ από τον συλλέκτη.

Επίσης πρέπει να υπάρχει πρόσβαση ασφαλής (σκάλα), διαδρομή σωληνώσων κοινόχρηστη (αν γίνει τώρα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες εκτός αν επιτρέπεται από τον κανονισμό η τοποθέτηση σωληνώσεων σε κοινόχρηστη όψη, πράγμα που δεν το νομίζω) και η στήριξη να μην γίνει τρυπώντας πχ την μόνωση ή την πλάκα. Εφόσον δεν υπάρχει κάτι από αυτά, μπορεί να γίνει καταγγελία στην πολεοδομία ή προσφυγή σε δικαστήριο.

 

Αλλά και να μην γίνει στην πολεοδομία, εφόσον είναι κοινόχρηστος χώρος και δεν αναφέρεται σε κανονισμό ότι επιτρέπεται η τοποθέτηση ηλιακών, μπορεί οποιοσδήποτε συνιδιοκτήτης να προσφύγει σε δικαστήριο.

Edited by dim10
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχεις δίκαιο. Αυτό στην παράγραφο 2β του άρθρου 19 ".........εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων με τοποθέτηση του δοχείου σε άμεση επαφή με την άνω στάθμη του δώματος και τοποθέτηση του συλλέκτη πάνω από αυτό........." δεν το είχα προσέξει.

Προς το παρόν μάλλον θα πρέπει κανείς να ....αυτοσχεδιάσει, αυτό όμως σημαίνει "αντίο πιστοποίηση" (solar keymark) καθώς ούτε και αυτό εδώ το σύστημα καλύπτει την παραπάνω απαίτηση.

Και άντε καλά οι βάσεις των συλλεκτών να πατήσουν πάνω σε τέσσερις τσιμεντένιες βάσεις και όχι απευθείας στην πλάκα, αλλά τα τρυπήματα στην πλάκα και τις όψεις (ή σε οτιδήποτε κοινόχρηστο) για στήριξη των σωληνώσεων, δεν τις γλυτώνω.

 

Τέλος πάντων. Νομίζω πως πρέπει να το πάρω απόφαση πως ηλιακοί δεν πρόκειται να μπουν. Κατά τ' άλλα "εξοικονόμηση ενέργειας" και διάφορα άλλα ......πράσινα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έχω περάσει και εγώ...

Από τα καλά των μεγαλουπόλεων και των πολυκατοικιών. Κατά τα άλλα βάζω σενάριο σε ΠΕΑ διαμερισμάτων ηλιακό θερμοσίφωνα..... Τελικά δεν μας είπανε ότι η "εξοικονόμηση ενέργειας" αφορά μονοκατοικίες μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε

καλά κάνεις και το βάζεις σαν σενάριο.

Το αν μπορούν να το υλοποιήσουν ή όχι, εσένα στο ΠΕΑ δεν σε αφορά.

θα πρέπει να γίνει ενδελεχής έρευνα από μηχανιικό...(όπως είπα στο προηγούμενο πόστ μου)

 

τώρα, μια σειρά από παράγοντες καθιστούν τις πολυκατοικίες δύσκολες σε τέτοιες παρεμβάσεις

τόσο που (κρατήσου.....)

Πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι προτιμότερο να χω 70 τμ σπίτι μονοκατοικία στην Τρούμπα παρά 200τμ ρετιρέ στο Κολωνάκι (καλά υπερβολές λέω)

 

@dim10

Mπραβο. Σωστά το προσέγγισες το θέμα, δεν είναι όσο απλό θέλουν να φαίνεται....για αυτό λοιπόν επαναλαμβάνω:

τα χαρτιά σου , το φάκελό σου και στο μηχανικό σου, τον πληρώνεις να κάνει αυτοψία και να αποφανθεί τι πρέπει να κάνεις

αλλιώς στο τζάμπα: το ξεκινάς και τρως καταγγελίες, να χουν τα δικαστήρια δουλειά

 

ΥΓ.1 Φαντάσου να χω πληρώσει εγώ ρετιρέ 400.000,00€ και να έρθει η κ. Κοπρέσα, επειδή λόγω οικονομικής κρίσης θέλει να κάνει οικονομία, (τώρα θυμηθηκε) να περάσει όλους τους κωλοσωλήνες της από τα κοινόχρηστα χωρίς καμμια μελέτη από μηχανικό και με τα πιο φθηνά συνεργεία. Και φυσικά θα της κάνω καταγγελεία ... θα την τρέχω και δεν θα φθάνει....και ας με λέει "σταρβόξυλο"

Edited by alfisti1978
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

alfisti1978 δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα. Ο τύπος δεν θέλει να μπουν ηλιακοί, μουλαρώνει και με άδεια να γίνει και απειλεί να κινηθεί νομικά. Και μπορεί να το κάνει και αν μπλέξεις με την ελληνική δικαιοσύνη που προχωρά με ρυθμούς χελώνας .....άστα. Είμαστε και λίγο δικομανής λαός, οπότε ναααααα οι φάκελοι με υποθέσεις.

Ξέρεις προσπαθώ κοντά έξι χρόνια (οπότε δεν κολλάει η κ. Κοπρέσα) να τον λογικέψω αλλά τίποτα. Δεν πατούσε καν στις συνελεύσεις και με τα πολλά ήρθε στην τελευταία και την έκανε μπάχαλο. Ο άνθρωπος χρόνια τώρα, λέει ότι -τάχαμου- δεν έχει χρήματα για να συμμετάσχει στα έξοδα ώστε να γίνει η απαιτούμενη στεγανοποίηση (βλέπεις ο κατασκευαστής ήταν απ' τους "καλούς") που τους το λέω κατ' επανάληψη (και βέβαια όσο πάει και χειροτερεύει η κατάσταση) και ότι και να είχε δεν θα έδινε διότι αν τοποθετούσαμε ηλιακούς θα καταστρέφαμε τη στεγάνωση, θα έχει θόρυβο από τη ροή στις σωλήνες, από την όλη όχληση στη φάση της τοποθέτησης και άλλα τέτοια ωραία. Για να καταλάβεις, έχω πάρει προσφορά για στεγανοποίηση από εξειδικευμένες στο χώρο εταιρίες (και όχι "τα κάνω όλα") αλλά το χαβά του. Παίρνει κάθε δυο χρόνια ένα 15kg ελαστομερές και πασαλείβει μ' αυτό 90 m2. Φυσικά δεν γίνεται δουλειά. Έχει ανοίξει το στηθαίο σε μια γωνία σαν γαρύφαλλο και επίσης το χαβά του.

 

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνεις το "στο τζάμπα". Δεν είπα κάτι τέτοιο. Στην τελική μηχανικός είμαι κι εγώ, την άδεια μπορώ να την βγάλω και να επιβλέψω, έχω υπολογίσει το πως να τοποθετηθούν χωρίς αλληλοσκιάσεις, το τι μονώσεις απαιτούνται για τις σωλήνες, το από που θα κατέβουν.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την απάντησή σου από το πρώτο κιόλας post. Δεν πειράζει. Καλή καρδιά κι ευχαριστώ που απάντησες.

 

Τέλος πάντων, θα πάω από Δευτέρα στην αρμόδια Υ.Δ. και βλέποντας και κάνοντας.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.......Βασικά οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πάτε σε μηχανικό για να σας κάνει τα συναφή

 

φυσικά δεν σου λέω να πας εσύ σε μηχανικό, συνάδελφος είσαι, προς Θεού

 

ετσι απο περιεργεια σε πιοιον αναφερεσαι να παει σε μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

Άστο βρε alfisti. Από τον τρόπο που αναφέρεσαι στην κ. Κοπρέσα (ναι ξέρω από τον compressor της Mercedes κλπ) και στους "κωλοσωλήνες της" καθώς και στα 400.000€, φαίνεται πως έχεις σε μεγάλη εκτίμηση τους συνανθρώπους σου και τις ανάγκες τους.

Ακριβώς σαν τον "δικό μου". Την ησυχία σας να μην χαλάσει κανείς κι ας πάει να κόψει το λαιμό του. Οι άδειες, οι ενδελεχείς έρευνες, οι εγκαταστάσεις με προδιαγραφές και μελέτη είναι απλά το πρόσχημα. Αν ήταν δυνατό να μην πατάει άνθρωπος εκεί πάνω, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Άστο βρε alfisti. Από τον τρόπο που αναφέρεσαι στην κ. Κοπρέσα (ναι ξέρω από τον compressor της Mercedes κλπ) και στους "κωλοσωλήνες της" καθώς και στα 400.000€, φαίνεται πως έχεις σε μεγάλη εκτίμηση τους συνανθρώπους σου και τις ανάγκες τους.

Ακριβώς σαν τον "δικό μου". Την ησυχία σας να μην χαλάσει κανείς κι ας πάει να κόψει το λαιμό του. Οι άδειες, οι ενδελεχείς έρευνες, οι εγκαταστάσεις με προδιαγραφές και μελέτη είναι απλά το πρόσχημα. Αν ήταν δυνατό να μην πατάει άνθρωπος εκεί πάνω, ακόμα καλύτερα.

 

Αστο ρε panos-vicious

την ησυχία μου θέλω...τι να θέλω την κ. Κοπρέσα να με ζαλίζει?

εσύ άραγε θες κάτι άλλο...???? ρωτάω

όσο για την εκτίμγηση που τρέφω εις τους συνανθρώπους μου, μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.