Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεα έντυπα και κατεδάφιση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας Συνάδελφοι,

 

Ετοιμάζω το φάκελο για μια άδεια κατεδάφισης.

 

Στο κατάλογο με τις μελέτες - επιβλέψεις και το μηχανικό που αναλαμβάνει δεν υπάρχει η επιλογή για κατεδάφιση.

 

Τι κάνω; απλά σβήνω μια απο τις επιλογές και γραφω επίβλεψη κατεδάφισης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ ετοιμάζω άδεια κατεδάφισης, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με το διάγραμμα δόμησης

 

Τις κατόψεις να τις βάλω, τομές και φωτογραφίες όψεων επίσης

 

αλλά τις όψεις - το 3Δ - τα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης, κάλυψης κλπ, - τη διαμόρφωση ακαλύπτων

ΓΙΑΤΙ να τα κάνω; Ποιό το νόημα τους

 

ενημέρωσέ μας συνάδελφε, τι σου ζήτησαν εσένα

 

Επίσης η απόφ 7533/12 μιλάει για μία διαδικασία

συγχρόνως "έκδοση άδειας έγκρισης και δόμησης" (και όχι πρώτα "α.εγκ" και μετά "α.δ")

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι συμπληρώνουμε συγχρόνως και τα 2 έντυπα ή απαιτείται άλλο "ειδικό έντυπο" (του οποίου τον τύπο θα αναμένουμε να εκδοθεί από το ΥΠΕΚΑ ;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

τα έντυπα έγκρισης και αδειας τα ιδια

 

τα καταθέτουμε ολα μαζι και βγαίνει σε ενα στάδιο.

 

στο διάγραμμα δόμησης εβαλα κατοψη, τομη για τα υψόμετρα και αξονομετρικό.

 

τέλος τι εχει δομηθεί τώρα ωστε να δούμε τις αμοιβες του μηχανικού στα φορολογικά για τη κατεδάφιση ( τ.μ.)

 

εμβαδά επιφανειών χωρίς υπολογισμούς αποστάσεων δ, μεγιστα μεγέθη κλπ.

 

δε ξερω περισσότερα... είμαι ακόμα στο στάδιο της πληρότητας

 

ολοι παμε με αργα και σταθερά βήματα.

 

είναι οι πρώτοι μήνες εφαρμογής και ολοι ψάχνονται.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στο διάγραμμα δομησης βάζουμε όλα τα κτίρια που βρίσκονται στο οικόπεδο ή μόνο αυτά προς κατεδάφιση?

Και στην αίτηση για την έγκριση δόμησης εκεί που λέει ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΟΜΗΣΗΣ κάνω το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΑΝΝΑ

φυσικά και θα τα βάλεις όλα

Εγώ όμως που το μόνο κτίσμα που έχω είναι αυτό το προς κατεδάφιση

γιατί να βάλω μια ντουζίνα βλακείες;;

Link to comment
Share on other sites

....Εγώ όμως που το μόνο κτίσμα που έχω είναι αυτό το προς κατεδάφιση

γιατί να βάλω μια ντουζίνα βλακείες;;

Δίκιο έχεις! Και υποτίθεται πως θα απλοποιούσανε τις διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είμαι offtopic, αλλά δεν βρήκα ανάλογο θέμα...

 

Θέλω να βγάλω άδεια κατεδάφισης για μία προέκταση 60τμ από πάνελς, η οποία όμως είναι... αυθαίρετη!

Η αυθαιρεσία ούτε έχει καταγγελθεί, ούτε υπάρχει φυσικά αυτοψία και έκθεση από την πολεοδομία.

ο ιδιοκτήτης απλά θέλει να το κατεδαφίσει, γιατί "τρώει" 60τμ από τον γείτονα (εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο) που θέλει τώρα να βγάλει άδεια.

 

Τι λύση υπάρχει?

 

α) Αφού δεν υπάρχει στην άδεια είναι σίγουρα αυθαίρετο, οπότε και σύμφωνα με τον ΝΟΚ Α.4 §4γ: "Οι εργασίες εκτελούνται χωρίς άδεια δόμησης, ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό".

ΩΣΤΟΣΟ, αυτό μήπως "κολλάει" στον ότι πρέπει να έχουν "κριθεί οριστικά αυθαίρετες" και τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Αφού δεν υπάρχουν στην άδεια, δεν είναι οριστικά αυθαίρετες "αυτόματα" ?

 

β) Ένταξη στο Α.26 του 4014, πληρώνοντας μόνο το παράβολο και βγάζοντας άδεια (κατεδάφισης) σε 3 χρόνια.

ΩΣΤΟΣΟ, η άδεια κατεδάφισης εντάσσεται στο Α.26 , ή δεν θεωρείται άδεια?

 

γ) Ένταξη στο 4014, πληρωμή όλου του προστίμου και μετά βγάζει κανονικά άδεια κατεδάφισης.

ΩΣΤΟΣΟ, το πρόστιμο είναι 27000€, οπότε αυτό το ξεχάσαμε ήδη!!!

 

δ) Καταγγελία του ιδιοκτήτη στην πολεοδομία για το αυθαίρετό του. Μετά, αποδοχή της έκθεσης αυτοψίας, ώστε να "έχει κριθεί οριστικά αυθαίρετο" και πλέον βγάζει άδεια κατεδάφισης σύμφωνα με την α) περίπτωση.

ΩΣΤΟΣΟ, θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης μέχρι σήμερα?

 

Υπάρχει και περίπτωση ε) "Αυθαίρετη" κατεδάφιση, αλλά δεν προτείνεται... τουλάχιστον όχι εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήρα την άδεια του 1963, (του υφισταμένου που ζητώ την άδεια κατεδάφισής του) κατάλαβα και εγώ ότι έχω το ίδιο πρόβλημα

με σένα, ίσως και λίγο πιο σύνθετο ακόμη

 

Αυτό, επειδή στη δική μου περίπτωση, το μισό είναι νόμιμο και το άλλο μισό αυθαίρετο

 

Τί κάνουμε λοιπόν τώρα;

(ούτε μια άδεια κατεδάφισης δεν μπορούμε να βγάλουμε-τι κατάντια και αυτή..)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί, πριν βάλω το μήνυμά μου εδώ, τηλεφώνησα στην πολεοδομία της Θέρμης (Θεσσαλονίκης), γιατί νόμιζα ότι εκεί ανήκει το αυθαίρετο.

 

Καταρχάς να πω ότι η στάση όλων όσων μίλησα ήταν ΑΨΟΓΗ. Τελικά, λόγο της δυσκολίας της υπόθεσης, μίλησα με την προϊσταμένη.

 

Δυστυχώς, μου απάντησε ότι για την εκεί πολεοδομία θα πρέπει να περαιωθεί η διαδικασία του 4014 πρώτα και μετά να βγάλει άδεια, αλλιώς να γίνει καταγγελία - αυτοψία και να πληρωθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης μέχρι σήμερα. Ωστόσο, επειδή τελικά το αυθαίρετο ανήκει στην κεντρική πολεοδομία Θεσσαλονίκης, με παρέπεμψε εκεί.

 

Όταν τηλεφώνησα εκεί, πάλι έψαχναν έναν πιο "παλιό" και "ειδικό" για το δύσκολο της υπόθεσης να μου απαντήσει. Τελικά μίλησα με μία κυρία, η οποία μάλλον είχε πολύ δουλειά και όχι διάθεση να με εξυπηρετήσει, οπότε με απότομο τρόπο απλά μου είπε να διαβάσω τον ΝΟΚ Α.4.

 

....ωραία, το διάβασα και τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.