Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεα έντυπα και κατεδάφιση


Recommended Posts

Γεια σας, εχω και γώ ερώτημα σχετικο με κατεδαφιση ερώτημα σπαζοκεφαλια νομίζω...

 

όπου προσπαθώ να βρώ τον οικονομικότερο και βολικότερο τρόπο για να γίνουν όλα αυτα που θέλει ο πελάτης...

 

ο πελάτης λοιπόν θέλει να αγοράσει ενα οικόπεδο [(το οποιο ουσιαστικα αλλα οχι τυπικα ειναι δικό του- δηλαδη μεσα στο οικόπεδο εχει την κατοικια του και την επιχειρηση του (camping) -σύνολο 5 μικρα κτισματα ] το οικόπεδο την παρουσα στιγμη ανήκει σε συγγενικό του προσωπο, 

 

ο πελάτης αυτός θελει να κατεδαφισει τα 4 απο τα 5 κτισματα και να χτισει ενα ξενοδοχειο μεσα σ'αυτο το οικοπεδο,

 

η λογική διαδικασια λοιπόν ειναι

 

βημα 1ο - βγαζουμε αδεια κατεδαφισης στο ονομα του τωρινου ιδιοκτητη  του οικοπέδου για τα 4 απο τα 5 κτισματα 

 

βημα 2ο - κανουμε τη μεταβιβαση ετσι ωστε να πληρώσει το λιγοτερο δυνατο φορο για τη μεταβιβαση 

 

βήμα 3ο - βγαζουμε αδεια ανεγερσης ξενοδοχείου στο ονομα του νεου ιδιοκτητη

 

ο πελάτης όμως θέλει μου λέει αν γίνεται να κρατησει για λίγο ενα απο τα 4 κτισματα που θα κατεδαφιστουν (χωρίς να πληρώσει όμως φόρο μεταβιβασης για το κτισμα αυτό ) και να το κατεδαφισει λιγο αργοτερα οταν θα εχει είδη αρχισει η ανεγερση του καινουργιου ξενοδοχείου ετσι ωστε να το χρησιμοποιησει αυτο το κτισμα ως αποθηκη για καποια πραγματα που χρειαζονται προστασια ....

 

υπαρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτο?

 

δεκτη καθε βοηθεια εμπειρότερων συναδέρφων

 

ευχαριστω!  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

ο πελάτης όμως θέλει μου λέει αν γίνεται να κρατησει για λίγο ενα απο τα 4 κτισματα που θα κατεδαφιστουν (χωρίς να πληρώσει όμως φόρο μεταβιβασης για το κτισμα αυτό ) και να το κατεδαφισει λιγο αργοτερα ....

 

υπαρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτο?

 

....

 

Όχι

Είναι κουτοπονηριά και ανέφικτο εκτός αν βρει βλάκα μηχανικό να υπογράφει βεβαίωση για μεταβίβαση και άδεια και βλάκα ελεγκτή δόμησης στην νέα άδεια που θα βλέπει τα μη κατεδαφισμένα ότι υπάρχουν.

 

Υπάρχουν λύσεις όμως πιο καλές.

Όχι κουτοπόνηρες αλλά σωστές, έξυπνες και φυσικά νομότυπες. (για να μη χάσεις πελάτη όπως ειχες πει σε αλλη περίπτωση με μαγκιές "μηχανικών")

 

π.χ.

Αξιοποίηση διατάξεων του ΝΟΚ για την απόσυρση των κτιρίων που θέλει να κατεδαφίσει, αποκτά μπόνους ΣΔ και μερικά άλλα που δεν είναι του παρόντος.

Το όφελος σε εμπορικότητα που θα έχει στην ξενοδοχειακή του μονάδα με τα επιπλέον τετραγωνικά του επιτρέπει το έξοδο να κατασκευάσει μια πολεοδομικά «προσωρινή» κατασκευή και να έχει το ζητούμενο του.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

...................................

 

ο πελάτης όμως θέλει μου λέει αν γίνεται να κρατησει για λίγο ενα απο τα 4 κτισματα που θα κατεδαφιστουν (χωρίς να πληρώσει όμως φόρο μεταβιβασης για το κτισμα αυτό ) και να το κατεδαφισει λιγο αργοτερα οταν θα εχει είδη αρχισει η ανεγερση του καινουργιου ξενοδοχείου ετσι ωστε να το χρησιμοποιησει αυτο το κτισμα ως αποθηκη για καποια πραγματα που χρειαζονται προστασια ....

 

υπαρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτο?

 

.......................

Να τα κατεδαφίσει και κατά την ανέγερση να τοποθετήσει εργοταξιακα κοντεινερ που θα τα απομακρύνει με το πέρας των εργασιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συνάδελφοι να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική με κατεδάφιση.

Είμαι σε περιοχή εντός σχεδιού χωρίς επικυρωμένη πράξη εφαρμογής, και έχω ρυμοτομούμενο τμήμα του οικοπέδου. Εντός του ρυμοτομούμενου βρίσκεται ισόγεια αποθήκη, για την οποία προκειμένου να γίνει μεταβίβαση, έχω κάνει αίτηση στην αρμόδια ΥΔΟΜ, για άδεια κατεδάφισης. Το ερώτημα είναι αν τώρα απαιτείται η παραχώρηση των ρυμοτομούμενων. Μου ζητήθηκε από ΥΔΟΜ η σύμφωνη γνώμη του δήμου για να μην γίνει τώρα η παραχώρηση καθώς δεν πρόκειται για ανέγερση αλλά για κατεδάφιση.

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό, και θα εκτιμούσα μια γνώμη,

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα δεν μου ζήτησαν παραχώρηση, ούτε τακτοποίηση, ούτε προσκύρωση για την κατεδάφιση.

Όταν πάμε λέει για άδεια ανέγερσης θα ζητηθούν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ενώ ήμουν έτοιμος να υποβάλω φάκελο ΟΛΙΚΗΣ κατεδάφισης προ 55 στο Σ.Α.,

μόνο με τοπογραφικό, κατόψεις και τομές, (και εννοείται φωτογραφίες και τεχνική έκθεση)

σήμερα μου λέει μία συνάδελφος ότι σε άλλη πολεοδομία της ζήτησαν και Δ.Δ. και όψεις,

και κατά συνέπεια θα πρέπει να τα βάλω κι αυτά μέσα στο φάκελο του Σ.Α. για να θεωρηθούν.

Ρωτάω λοιπόν: ισχύει η εγκύκλιος και πάμε μόνο με τοπογραφικό, "κατόψεις περιγράμματος" και "σχηματικές τομές"

ή ισχύει κάτι άλλο και χρειάζεται όντως όλο το πακέτο; (Δ.Δ., όψεις και κανονικά σχέδια)

 

Υποτίθεται ότι το Δ.Δ. χρειάζεται για να διαπιστωθεί αν το μη κατεδαφιζόμενο κομμάτι πληροί τους όρους δόμησης.

Όταν έχουμε ολική κατεδάφιση, τι νόημα έχει το Δ.Δ.;

Ας το λέγανε Διάγραμμα Κατεδάφισης λοιπόν, αν είναι μόνο για την αποτύπωση του κατεδαφιστέου.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

συναδερφοι πρεπει να βγαλω αδεια κατεδαφισης.

Στην πολεοδομια δεν μου ζητησαν στοιχεια νομιμοτητας κτιριου.

Οσον αφορα το τοπογραφικ, θα μπορουσα να υποβαλω ενα χωρις συντεταγμενες(οι αρχιτεκτονες εχουμε τετοια δυνατοτητα), απο τη στιγμη που δεν προχωραω σε εκδοση αδειας νεου κτιριου ή προσθηκης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.