Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεα έντυπα και κατεδάφιση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε άδεια κατεδάφισης εντός σχεδίου, με κτίσμα που έχει οικοδομική άδεια λυομένου, προ της ένταξης της περιοχής στο σχέδιο (άδεια του 1972 και ένταξη το 1989) με τμήμα εντός σημερινής πρασιάς, δεν απαιτείται 4178, σωστά? 

 

Θέλω τοπογραφικό εξαρτημένο, κατόψεις, όψεις, τομές, φωτογραφίες, Τ.Ε., Σαυ-Φαυ, ΙΚΑ. Ξεχνάω κάτι?

Απαιτείται αρχαιολογία? Εκσκαφές δε θα γίνουν...αμέσως μετά θα γίνει άδεια ανέγερσης...αρχαιολογία φυσικά θα χρειαστώ τότε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν λάβουμε υπόψη μας

ότι κατά την έγκριση ενός σχεδίου πόλεως ή μιας πράξης εφαρμογής

ελέγχονται και οι δασικές και οι αρχαιολογικές περιοχές 

(οπότε αν υπάρχουν τέτοιες αφ' ενός αποτυπώνονται σ' αυτό και αφ' ετέρου καθορίζονται με αντίστοιχες ζώνες ελέγχου)

τότε λογικά  δεν θα έπρεπε να ζητείται έγκριση ούτε έγκριση αρχαιολογίας ούτε έγκριση Δασαρχείου

 

Αλλά δυστυχώς στο Ελλάδα ..μέχρι και εγκύκλιος υπάρχει στην οποία αναφέρεται ότι 

ακόμη και στην εντός σχεδίου περιοχή απαιτείται έγκριση Δασαρχείου

 

..οπότε λογική απάντηση μην περιμένεις

 

υ.γ 

Τώρα ..θυμήθηκα.. για να δεις σε τι ...τρελοκομείο ζούμε

...Κάποτε είχα έγκριση αρχαιολογίας για "ανέγερση αποθήκης" ..αλλά στο ενδιάμεσο διάστημα ο ιδιοκτήτης 

αποφάσισε να ανεγείρει "κατοικία" 

ε..ε  λοιπόν η ΥΔΟΜ μου ζήτησε νέα έγκριση!

 

Πρόσεξε λοιπόν η αίτησή σου να είναι γενική

δηλ να ζητάς έγκριση "για εκτέλεση οποιαδήποτε οικοδομική εργασία"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε άδεια κατεδάφισης εντός σχεδίου, με κτίσμα που έχει οικοδομική άδεια λυομένου, προ της ένταξης της περιοχής στο σχέδιο (άδεια του 1972 και ένταξη το 1989) με τμήμα εντός σημερινής πρασιάς, δεν απαιτείται 4178, σωστά? 

 

Θέλω τοπογραφικό εξαρτημένο, κατόψεις, όψεις, τομές, φωτογραφίες, Τ.Ε., Σαυ-Φαυ, ΙΚΑ. Ξεχνάω κάτι?

Απαιτείται αρχαιολογία? Εκσκαφές δε θα γίνουν...αμέσως μετά θα γίνει άδεια ανέγερσης...αρχαιολογία φυσικά θα χρειαστώ τότε...

αν είσαι σε περιοχή υπό τον έλεγχο της υπηρεσίας (βάσει κάποιου ΦΕΚ)

τότε θες αρχαιολογία σε κάθε περίπτωση, έστω κι αν αυτή θα λέει "δεν μας ενδιαφέρει"

Υπόγειο έχεις; αν ναι, πρέπει να τους φωνάξεις όταν το κατεδαφίζεις.

 

αν το κτίσμα είναι το προβλεπόμενο από την άδεια, δεν χρειάζεται 4178.

Αν όμως έχει διαφορές, χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχαιολογία προφανώς και θέλω στην ανέγερση, όπως και σε κάθε περιοχή που απαιτείται βάσει όρων δόμησης...

Εννοείται πως απαιτείται...φυσικά ζητάνε Διάγραμμα Δόμησης, τοπογραφικό, κάτοψη κατώτερης στάθμης και εκσκαφών, οπότε να είναι γενική η αίτηση είναι κάπως δύσκολο...αντίθετα ειναι πολυ συγκεκριμένη....και μάλιστα αρχαιολογική υπηρεσία στην Αττική, κάποια στιγμή, σε περίπτωση που ο τίτλος τοπογραφικού και διαγράμματος δόμησης ειχαν μια μικρή διαφορά, εκ παραδρομής, μου ζήτησε νέο σχέδιο...

 

Στο θέμα όμως της κατεδάφισης, δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να τους καταθέσω...τι διάγραμμα δόμησης και κάτοψη εκσκαφών ή κατώτερης στάθμης, αφού ούτε Δ/Δ θα κάνω (κατεδαφίζεται όλο το κτίριο), ούτε εκσκαφές, ούτε υπόγειο έχω...θα πρεπει να συννενοηθώ μαζί τους...

 

Στο θέμα της νομιμότητας είναι άδεια του 72, το οικόπεδο μόλις μεταβιβάστηκε με τοπογραφικό συναδέλφου στο οποίο αποτυπώνεται και η κατοικία. Η άδεια του 72 φυσικά έχει χαθεί (πλημμύρα - φωτιά κανείς δεν ξέρει, κάθε εμπλεκόμενη υπηρεσία λέει τα δικά της) και εγώ έχω απλώς μια βεβαίωση πως η αδεια είναι νόμιμη...το σκαρίφημα της άδειας μοιάζει να ταιριάζει με την υπάρχουσα κατάσταση και αποτύπωση που κάναμε...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ

 

" Άρθρο 4 -   Άδειες Δόμησης  (ΕΚΤ,ΟΙΚ)
1.  Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν.4030/2011 (Α'249), απαιτείται για την εκτέλεση
οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως :
α.   Κατεδάφιση  κατασκευών.  Στην  περίπτωση  που  κατεδαφίζεται  ολόκληρο  κτίριο  και  όχι  τμήμα
αυτού, δεν απαιτείται να υποβληθεί διάγραμμα δόμησης. "

Link to comment
Share on other sites

ότι υποβάλεις στην πολεοδομία (από σχέδια και τεχνικές εκθέσεις)

τα ίδια θα υποβάλεις προηγουμένως στην αρχαιολογία.

Κι ας πει "δεν μ' ενδιαφέρει". Εσύ πρέπει να έχεις ένα χαρτί

 

ο ay8airetos έχει απόλυτο δίκιο. Δεν υπάρχει διάγραμμα δόμησης για πλήρη κατεδάφιση.

Πλήρη σχέδια και τεχνική έκθεση (και βέβαια τα ΣΑΥ-ΦΑΥ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ολική κατεδάφιση κατοικίας

1)δεν απαιτείται δ.δ.,

2)τοπογραφικό χρειάζεται;

3)απαιτούνται όλα τα αρχιτεκτονικά

3)αμοιβές θα βγάλω μόνο επίβλεψης και τοπογραφικού (εφόσον απαιτείται;)

4)ΙΚΑ

5)ΣΑΥ-ΦΑΥ,τεχνική περιγραφή,φωτογραφίες

6)εάν δεν έχει άδεια η προς κατεδάφιση κατοικία πληρώνεις παράβολο μέσω 4178 και μετά βγάζεις άδεια

7)έρχεται 1 ελεγκτής δόμησης στο τέλος

Ξεχνάω κάτι; κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσφατη εμπειρία μου:

Τοπογραφικό με περιτύπωμα προς κατεδάφιση, τεχνική έκθεση, ΣΑΥ-ΦΑΥ, στέλεχος οικοδομικής άδειας του κτιρίου, ΙΚΑ, αμοιβές κατεδάφισης και τοπογραφικού (όχι αποτύπωση αρχιτεκτονικών), φωτογραφίες (πλήρης τεκμηρίωση απο όλες τις όψεις) κι ελεγκτής δόμησης στο τέλος. Αυθαίρετο δεν είχαμε.

Προσοχή: Αν υπάρχει περιτοίχιση ή περίφραξη που θέλεις να διατηρήσεις (ή και να κατεδαφίσεις τμηματικά) γράψε κάτι σχετικό στην τεχνική έκθεση. Διαφορετικά μπορεί να έχεις γκρίνιες με τον ελεγκτή και στο κάτω κάτω μια γραμμή ακόμα στην τεχνική έκθεση δεν είναι κόπος. (Στην δική μου περίπτωση κρατήσαμε την μάντρα σε 2 πλευρές και ο ελεγκτής αν και ήρθε για να δει το οικόπεδο "γυαλί", πείστηκε από την τεχνική έκθεση και έδωσε το ok).

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Θεσ/νικη και περιξ η πολεοδομία ζητά ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ ιδιοκτήτη και εταιρείας ΑΕΚΚ για τα μπάζα που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.