Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεα έντυπα και κατεδάφιση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τυπικά η υποχρέωση υπάρχει σε όσες περιφέρειες έχουν πιστοποιημένο σύστημα διαχείρισης.

Εκεί, είναι υποχρεωτικό το συμβόλαιο, και σε μερικές περιπτώσεις και το "πιστοποιητικό" καλής εκτέλεσης.

Στην Αττική κάτι πήγε να γίνει, έγινε δεν έγινε, αναβλήθηκε, ακυρώθηκε, ξανα-έγινε, και τελικά τίποτα.

Μέχρι το καλοκαίρι που το κοίταξα τελευταία φορά, δεν είχαν εγκρίνει / πιστοποιήσει σύστημα,

ακριβώς για να μην υπάρχει η υποχρέωση (με τα καινούρια. Ισχύει η προηγούμενη υποχρέωση με τα παλιά)

Έχει ψωμί το θέμα, και δεν είναι τυχαίο ότι το κυνηγάνε και οι μεγάλοι του χώρου.

Μου κάνει τεράστια εντύπωση που δεν έχει γίνει ακόμα το deal

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν επιτρέπεται ή δεν απαγορεύεται τα μπάζα της κατεδάφισης να χρησιμοποιηθούν για την επίχωση και τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του ασκεπές πλέον γηπέδου; Εάν ναι σ' αυτή την περίπτωση τι γίνεται με το ΣΔΑ;

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

νομίζω το ΣΔΑ επίσημα δεν μπορεί να έχει τέτοια πρόβλεψη γιατί τα προϊόντα κατεδάφισης θεωρούνται ντεφακτο απόβλητα. Εμένα σε μια περίπτωση στις Κυκλάδες με ανάγκασαν να φέρω καράβι με υλικό για αποκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δύο υποδείγματα είναι τα παρακάτω.

Στο "απλό" καλό είναι να γίνουν ξεχωριστά τα χρονοδιαγραμματα σε ένα αρχείο και ξεχωριστά η τεχνικές περιγραφές σε άλλο αρχείο.

 

Το "πολύπλοκο" το θεωρώ υπερβολικά αναλυτικό. Μάλλον θα σου είναι αδιάφορο, αλλά το ανεβάζω.

To απλό.pdf

Το πολύπλοκο.pdf

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα απλό και προσάρμοσέ το

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ .doc

 

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η πρόσφατη εμπειρία μου:

Τοπογραφικό με περιτύπωμα προς κατεδάφιση, τεχνική έκθεση, ΣΑΥ-ΦΑΥ, στέλεχος οικοδομικής άδειας του κτιρίου, ΙΚΑ, αμοιβές κατεδάφισης και τοπογραφικού (όχι αποτύπωση αρχιτεκτονικών), φωτογραφίες (πλήρης τεκμηρίωση απο όλες τις όψεις) κι ελεγκτής δόμησης στο τέλος. Αυθαίρετο δεν είχαμε.

Προσοχή: Αν υπάρχει περιτοίχιση ή περίφραξη που θέλεις να διατηρήσεις (ή και να κατεδαφίσεις τμηματικά) γράψε κάτι σχετικό στην τεχνική έκθεση. Διαφορετικά μπορεί να έχεις γκρίνιες με τον ελεγκτή και στο κάτω κάτω μια γραμμή ακόμα στην τεχνική έκθεση δεν είναι κόπος. (Στην δική μου περίπτωση κρατήσαμε την μάντρα σε 2 πλευρές και ο ελεγκτής αν και ήρθε για να δει το οικόπεδο "γυαλί", πείστηκε από την τεχνική έκθεση και έδωσε το 

αρχιτεκτονικά δεν σου ζήτησαν καθόλου δλδ? και εμένα με έβαλαν μέχρι και όψεις να κάνω από το ΣΑ  και την Πολεοδομία, γιατί "δε σφραγίζουν εκείνοι φωτογραφίες"...Στο άρθρο 40 του Ν.4495/2017 ξεκαθαρίζει πάντως το τοπίο για τις άδεις κατεδάφισης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. 

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.