Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα έντυπα και κατεδάφιση


Recommended Posts

θέλει κανονικό τοπογραφικό αδείας. (βάρδα μην σου λείπει υψομετρική και σε βάλει να την κάνεις)

μάλιστα ο μηχανικός εφαρμογής μας έβαλε χέρι και εμένα και του τοπογράφου της υπηρεσίας, γιατί λέει δεν είχα βάλει όρους δόμησης.

Είναι γνωστό ότι για να κατεδαφίσεις πρέπει απαραίτητα να θεωρήσεις όρους δόμησης κατεδάφισης.

Άλλο να γκρεμίζεις με επιτρεπόμενη κάλυψη 60% και άλλο με 40%. Άλλο με 3 επιτρεπόμενους ορόφους και άλλο με 5!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι μερικές ερωτήσεις.

 

Στη περίπτωση κατεδάφισης εντός σχεδίου, πέρα απο τοπογραφικό άδειας δόμησης, τι χρειάζεται περαιτέρω; Βλέπω σε ότι ανεβαίνει στη διάυγεια και μια τεχνική έκθεση.

 

Πρέπει να ελέγξω εάν το προς κατεδάφιση οίκημα είναι νόμιμο; εάν όχι, πρέπει να ενταχθεί στον 4178 και έπειτα να κατεδαφιστεί;

 

Η αμοιβή είναι συνάρτηση των τετραγωνικών του προς κατεδάφιση οικήματος; υπάρχει κάτι ειδικά στο σύστημα αμοιβών; (για το τόπο έχω τάξη μεγέθους, για τα υπόλοιπα όχι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι μερικές ερωτήσεις.

 

Στη περίπτωση κατεδάφισης εντός σχεδίου, πέρα απο τοπογραφικό άδειας δόμησης, τι χρειάζεται περαιτέρω; Βλέπω σε ότι ανεβαίνει στη διάυγεια και μια τεχνική έκθεση. δ.δ δεν χρειάζεται αν δεν υπάρχει άλλο κτίσμα

κατά τα άλλα θες α.ε.δ και α.δ -όπως θα χρειαζόσουνγια μια νέα κατασκευή 

Αν είναι προ του 55 περιμένεις και 20 ημέρες από την ανάρτηση της α.δ  και τεχνικής έκθεσης προκειμένου να κάνεις έναρξη εργασιών

 

Πρέπει να ελέγξω εάν το προς κατεδάφιση οίκημα είναι νόμιμο; εάν όχι, πρέπει να ενταχθεί στον 4178 και έπειτα να κατεδαφιστεί; (πολλές Υ.ΔΟΜ ναι το απαιτούν)

 

Η αμοιβή είναι συνάρτηση των τετραγωνικών του προς κατεδάφιση οικήματος; (10% του προϋπολογισμού αλλά και ελάχιστη κατά ΤΕΕ) υπάρχει κάτι ειδικά στο σύστημα αμοιβών; "κατεδάφιση" (για το τόπο έχω τάξη μεγέθους, για τα υπόλοιπα όχι)

αν είναι προ του 75 (όχι όμως και προ του 55) μπορείς να το δηλώσεις στο Ν 4178 να πληρώσεις το 500/ρικο και μετά να ζητήσεις από την Υ.ΔΟΜ να μην βγάλεις α.ε.δ και α.δ αλλά να εφαρμόσει το άρθρο 4 παρ 6γ 

γιατί θεωρείται ως "οριστικά κριθέν πολεοδομικά αυθαίρετο" 

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι μερικές ερωτήσεις.

 

Στη περίπτωση κατεδάφισης εντός σχεδίου, πέρα απο τοπογραφικό άδειας δόμησης, τι χρειάζεται περαιτέρω; Βλέπω σε ότι ανεβαίνει στη διάυγεια και μια τεχνική έκθεση.

 

Πρέπει να ελέγξω εάν το προς κατεδάφιση οίκημα είναι νόμιμο; εάν όχι, πρέπει να ενταχθεί στον 4178 και έπειτα να κατεδαφιστεί;

 

Η αμοιβή είναι συνάρτηση των τετραγωνικών του προς κατεδάφιση οικήματος; υπάρχει κάτι ειδικά στο σύστημα αμοιβών; (για το τόπο έχω τάξη μεγέθους, για τα υπόλοιπα όχι)

θέλει μία αρχαιολογία (τουλάχιστον) και όπως λες κάποιο στοιχείο νομιμότητας.

Ή άδεια ή 4178 (προς κατεδάφιση) Αν είναι προ 55 θέλει ΣΑ.

Κατά τα λοιπά αποτυπώσεις, φωτογραφίες, τεχνική έκθεση, ΦΑΥ - ΣΑΥ.

Αν είναι σε επαφή θέλει και μία μελέτη που δεν ξέρω πως τη λένε γιατί δεν μου έχει τύχει

Αν αφήνεις και κάποιο τμήμα, τότε θέλει κανονικά διάδγραμμα δόμησης και μελέτες (επάρκεια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

υπόψη ότι πλέον ισχύει και το παρακάτω 

(είναι μια μικρή απλοποίηση της γραφ..)

 

Ν 4135 φεκ 269α/24-12-14

10. Στο τέλος της παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Είναι δυνατή η παράλληλη έκδοση έγκρισης και άδειας κατεδάφισης με την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/2011 στο ίδιο ακίνητο.

Σε αυτή την περίπτωση η άδεια δόμησης της παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/2011 εκδίδεται τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την έκδοση της έγκρισης και άδειας κατεδάφισης. Κατά τα λοιπά, απαιτείται η ανάρτηση των πράξεων στο διαδίκτυο κατά τα προβλεπόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 5 του ν. 4030/ 2011.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κάποιος όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι για μια άδεια κατεδάφισης και ποια είναι η διαδικασία?

Πρόκειται για κτίριο άνω των 70 ετών, περίπου 100 τμ, κατοικία, στην περιοχή της Ιεράς οδού.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

το #54 δεν στο απαντάει;

(και βέβαια πρέπει να δεις λεπτομέρειες του κτιρίου (μην είναι διατηρητέο) και της περιοχής (μην έχει κανένα ειδικό διάταγμα κλπ))

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγώ ετοιμάζω άδεια κατεδάφισης, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με το διάγραμμα δόμησης

 

Τις κατόψεις να τις βάλω, τομές και φωτογραφίες όψεων επίσης

 

αλλά τις όψεις - το 3Δ - τα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης, κάλυψης κλπ, - τη διαμόρφωση ακαλύπτων

ΓΙΑΤΙ να τα κάνω; Ποιό το νόημα τους

 

ενημέρωσέ μας συνάδελφε, τι σου ζήτησαν εσένα

 

Επίσης η απόφ 7533/12 μιλάει για μία διαδικασία

συγχρόνως "έκδοση άδειας έγκρισης και δόμησης" (και όχι πρώτα "α.εγκ" και μετά "α.δ")

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι συμπληρώνουμε συγχρόνως και τα 2 έντυπα ή απαιτείται άλλο "ειδικό έντυπο" (του οποίου τον τύπο θα αναμένουμε να εκδοθεί από το ΥΠΕΚΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι, καλησπέρα,

εμένα προκειμένου για άδεια κατεδάφισης (ενταγμένη σε Ν.4178/13) μου ζήτησαν Σ.Α επειδή είναι ειδικό κτίριο ? Ποιος ο λόγος, δεν μπορώ να το καταλάβω, δηλαδή τι μπορεί να αποφανθεί το Σ.Α, σε ένα οικόπεδο που έχει τακτοποιηθεί πλήρως με Ν.4178/13? Μου φαίνεται παντελώς παράλογο...

Link to comment
Share on other sites

αν υπήρχε κτίσμα προ του 1955

τότε να ναι 

για την κατεδάφιση απαιτείται έγκριση ΕΠΑΕ ή ΣΑ

(δες Ν 4030/11-άρθρο 21

στ. Για όλες τις περιπτώσεις αδειών κατεδάφισης κτιρίων που ανεγέρθηκαν προ του έτους 1955.

όπως τροπ/θηκε με τον Ν 4258/14 4-14(ΦΕΚ 94α))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.