Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση βάσεων σε δώμα με επίστρωση αμμώδους υλικού και επικάλυψη πλακιδίων


Recommended Posts

Σε κτίριο στο οποίο πρόκειται να εγκατασταθεί οικιακό φωτοβολταϊκό σύστημα υπάρχει το πρόβλημα που περιγράφεται στο σκαρίφημα.

 

Τι κάνουμε με τις βάσεις…..???

Skarifima TOMHS Taratsas.pdf

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως με spygr.

Υπαρχει και μια εναλλακτικη που χρησιμοποιουν πολυ οι γερμανοι.Οι βασεις βιδωνονται πανω σε κυματοειδη πλαστικαν πλακιδια τα οποια στη συνεχεια θαβονται κατω απο αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς τα πλακίδια

Κάνεις τρύπα και στο υλικό μόνωσης και τουλάχιστον 8 πόντους στο μπετό

πληρώνεις με χημικό αγκύριο + Ντίζες 40CM

κάνεις αποκατάσταση μόνωσης περιμετρικά τις ντίζας

σημαδευεις το πλακάκι (λογικά είναι για θερμομόνωση) το τρυπάς και το φορές στην ντίζα Εφαρμόζεις την βάση.

είμαι κατά του έρματος στο δώμα εκτός αν έχεις ΠΜ να σου υπολογίσει σωστλα τα έξτρα βάρη και πως αυτά θα επιδρούσαν σε πιθανό σεισμό μια και θα αποκτήσεις μια μεγάλη αδράνεια στην ταράτσα On top των αρχικά υπολογισμένων φορτίων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο δώμα που ολοκλήρωσα την εγκατ'ασταση χθες επέλεξα τον τρόπο που προτείνει ο JSK. Συγκεκριμένα στο δώμα υπήρχε μόνωση με πίσα και από πάνω ένα εννιαίο πλακίδιο πολυστερίνης με μπετόν. Αφαιρούσα το πλακίδιο με τροχό (για μεγαλύτερη ευκολία στην τοποθέτηση της βάσης), τρυπούσα πίσα και πλάκα, έβαζα ριτίνη, μετά περιμετρικά της ντίζας έβαζα black seal (λουκάνικο) για να στεγανώσω την τρυπημένη πίσα και κατόπιν τρυπούσα το πλακίδιο και το επανατοποθετούσα. Σε μερικά σημεία αν είχα κάποια κενά λόγω σπασίματος του πλακιδίου, έβαζα λίγο τσιμεντάκι, ώστε να μην "γουρνιάζουν" νερά.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις ΄χώρο στην ταράτσα κοίτα και κάτι τέτοιο

http://www.renusol.c...le-console.html

 

ή ενναλακτικά τσέκαρε και κάποιες αντίστοιχες νέες βάσεις οι οποίες έχουν λανσαριστεί απο κάποιες εταιρείες και δεν απαιτούν στερέωση ή κάποιο έξτρα βάρος (π.χ. τσιμεντένιες πλάκες,χαλίκι κλπ) , με χωροθέτηση μονό πάνελ landscape φυσικά

Edited by Sonik79
Link to comment
Share on other sites

Pιξε μια ματια σε αυτην την λυση....

post-18256-0-07424100-1331714908_thumb.jpg

 

περιπτωσεις με ερμα ειδικα σε πλακακι, απαιτουν λογω μικρων συντελεστων τριβης,μεγαλες δυναμεις συνεπως μεγαλα βαρη.

Edited by landrew
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τις άμεσες και εύστοχες απαντήσεις σας.

 

Αρχικά ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό κείμενο ότι το κτίριο είναι κατασκευής του 1953 (ενδεχομένως μπορεί να είναι αυτονόητο λόγω υλικού μόνωσης) και ότι οι βάσεις είναι Custom με μεγάλη ανύψωση και γωνία κλίσης 10 μοιρών.

 

@spygr & @kusta80

 

Λόγω του κενού των 2cm, της παλαιότητας και των λόγων που αναφέρει ο JSK, νομίζω ότι δεν είναι πλέον ασφαλή λύση.

 

@Sonic & @landrew

 

Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής και της μεγάλης ανύψωσης, νομίζω ότι και αυτή η λύση δεν είναι ασφαλή.

 

@JSK & @Sakatis

 

Η πρώτη κίνηση ήταν αυτό ακριβώς που προτείνεται, μετά το τρύπημα όταν έβγαλα το τρυπάνι, η τρύπα έκλεισε αμέσως από το αμμώδες υλικό. Δεν μπορώ να τοποθετήσω ρητίνη με τίποτα. Για αυτό τον λόγο διατύπωσα το ερώτημα στο forum.

 

Η πρώτη και πλέον επικρατούσα σκέψη μου (δεν την ανάφερα, για να μην κατευθύνω τις απαντήσεις) ήταν κάτι που βασίζεται στα υποθαλάσσια έργα, είναι η παρακάτω:

  1. Κόβω με τροχό τα πλακίδια σε μέγεθος 40x40cm.
  2. Τοποθετώ καλούπι 30x30cm με ανοιχτό πάτο μέσα στο αμμώδες υλικό.
  3. Αναρροφώ όλο το αμμώδες υλικό εντός καλουπιού.
  4. Καθαρίζω την επιφάνεια του μπετού της πλάκας και τοποθετώ 4 μπετόβεργιες τύπου U (Βλύτρα) εντός της πλάκας μπετού με χημικά αγκύρια.
  5. Γεμίζω το καλούπι με μπετό.
  6. Πακτώνω τις βάσεις με σιδερένια στριφώνια + UPAT πάνε στο νέο μπετό.

 

Ο μοναδικός μου ενδοιασμός είναι κατά πόσο ο μονωτικός αρμός μεταξύ ΝΕΟΥ μπετού και ΠΑΛΙΩΝ πλακιδίων θα αντέξει μετά από κάποια περίεργη ταλάντωση (π.χ. σεισμό) και να συνεχίσει να κάνει την δουλειά του σωστά. Έχω επισυνάψει το νέο σκαρίφημα.

ΝΕΟ Skarifima TOMHS Taratsas.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...Επειδή γνωρίζω τη περίπτωση να παραθέσω κάποια πράγματα.

 

1. Σχετικά με τα αντίβαρα και την επιπλέον φόρτιση της ταράτσας, ο συνάδελφος ξέχασε να αναφέρει την ηλικία του κτίσματος που είναι πάνω από 40 χρόνια.

2. Πιστοποιημένα από ΑΠΘ η βάση μονού portrait της ExelGroup απαιτεί 250 Kgr αντίβαρο ανά πάνελ. Στη περίπτωση που συζητάτε εδώ, είναι ενιαία υπερυψωμένη βάση στήριξης του συστήματος, κάτι σαν υπόστεγο-πέργολα οπότε δεν ξέρω αν είναι εφικτή η χρήση αντίβαρων χωρίς σημαντική φόρτιση της πλάκας δώματος.

3. Η λύση των δοκών επί του δαπέδου είναι γνωστή, αλλά εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί σε κάθε περίπτωση δημιουργεί πρόβλημα στην απορροή υδάτων (τη θέλω με υπερύψωση) αλλά στη περίπτωσή μας δεν είναι καλή γιατί α) δεν θα πατά σωστά λόγω κλίσεων & β) ο χώρος από κάτω θα χρησιμοποιείται οπότε τον θέλουμε ανεμπόδιστο.

 

Η λύση που έχει προτείνει ο συνάδελφος που εθεσε το θέμα είναι σωστή αλλά για μένα εφαρμόζεται με τρόπο που "βγάζει" πολλή δουλειά χωρίς λόγο. Σας παραθέτω λύση που έχω εφαρμόσει σε σύστημα 35 KW σε δώμα 550τ.μ. με 3-4 πόντους πολυουρεθάνη, περλίτη 8-20εκ και ασφαλτόπανο. Ευρεση της πλάκας, αγκύρωση εκεί, αποκατάσταση υγρομόνωσης και θερμομόνωσης και φροντίδα τελικής επιφάνειας.

 

Η βάση του συναδέλφου ήδη έχει μια μικρή φλάντζα που μπορεί να χρησιμεύσει για τη στήριξη στο μπετό. Το πισσάρισμα αποτρέπει τη διάχυση έστω της μικρής αυτής ποσότητας νερού και το διευκολύνει στο να προσανατολιστεί προς τα πάνω, να εξατμιστεί...

post-19320-0-13446300-1341206032_thumb.jpg

post-19320-0-80562500-1341206037_thumb.jpg

post-19320-0-42610400-1341206043_thumb.jpg

post-19320-0-53929700-1341206050_thumb.jpg

post-19320-0-92755500-1341206056_thumb.jpg

post-19320-0-51948400-1341206064_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.