Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιοκλιματικά σπίτια με τοίχους από οπλισμένο σκυρόδεμα.


Recommended Posts

ΕΣΥ δεν μίλησες για εσωτερική θερμομόνωση, αλλά το 1ο ποστ λέει για σκυροδέτηση μέσα σε σάντουιτς από πολυστερίνη = ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ !!!

 

Ρωτάς τι θέλω τη μάζα και αν είναι απαραίτητη ??????????

 

Συγγνώμη, αλλά ΠΟΥ θα αποθηκεύσεις τη θερμότητα????

ΤΙ θα απορροφήσει τη θερμότητα το καλοκαίρι από τους εσωτερικούς σου χώρους και θα την απάγει το βράδυ όταν το σπίτι θα αερίζεται ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ???

 

Πάλι συγγνώμη, αλλά εάν δεν ξέρεις το ρόλο της μάζας στο βιοκλιματικό κτήριο, ΔΕΝ ξέρεις βιοκλιματικό σχεδιασμό, τουλάχιστον αρχιτεκτονικά μιλώντας.

 

Εάν είσαι από αυτούς που ταυτίζουν το βιοκλιματικό κτήριο μόνο με τα φ/β και τα ΗΜ, δεν έχω κάτι άλλο να σου πω, διότι δεν θα είσαι δεκτικός. Προσωπική σου άποψη και γνώμη τότε.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι να λέμε ότι: "Τα ενεργητικά συστήματα εξοικονομούν ενέργεια"...

Ε ΟΧΙ.... ΔΕΝ εξοικονομούν ενέργεια.

 

Αυτό που κάνουν είναι να ΠΑΡΑΓΟΥΝ την ενέργεια μέσω ΑΠΕ που χρειάζεται ένα ΚΑΚΩΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ και ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΟ κτήριο.

 

Την ενέργεια την εξοικονομεί το ίδιο το κτήριο εάν είναι αρχιτεκτονικά βάσει βιοκλιματικών αρχών!!!

 

Όσο για το οικόπεδο και τον σχεδιασμό.... ΣΥΜΦΩΝΩ με didoni... Ξαναδιάβασε τι γράφω πριν βιαστείς να απαντήσεις!!!!!

 

Αυτό που λέω για το μοντέλο είναι ότι μετά από χρόνια, ΞΕΡΩ ότι ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (!!!!!!!!) κτήριο που έχω σχεδιάσει, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ και χωρίς να έχω τροφοδότηση από οποιοδήποτε μοντέλο, γιατί απλά ΚΑΤΕΧΩ το βιοκλιματικό σχεδιασμό !!!

 

Με το μοντέλο θα μπορέσω απλά να σου πω τα ποσοστά εξοικονόμησης, ωστόσο το κτήριο θα λειτουργεί και χωρίς μοντέλο!

 

Αυτό λέω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανθρωπε τουλαχιστον οσοι με ξερουν θα γελουν στην ιδεα οτι μπορει να ταυτισα ενα βιοκλιματικο σπιτι με ΨΥΓΕΙΟ αυτο εχω να πω μονο...

και δεν απομηθοποιησα τα παθητικα ΝΟΜΙΖΩ

απλα οταν κοτσαρεις εναν τρομπε σε ενα σπιτι η εναν τοιχο μαζας και σου πει ο ιδιοκτητης κρυωνω να μπορεις να του πεις οτι εχει μια διαφορα

ΤΑΔΕ κιλοβατ θερμανσης γιατι θα ξερεις ηδη απο το μοντελλο σου ποσα κερδη σε ΤΙΜΕΣ σου δινουν τα παθητικα σου

 

εχω κοσμο παω μεσα... φωτογραφιες απο το σπιτι που πα θα βαλω καποια στιγμη γιατι τις εχω στο κινητο και μου κανει νουμερα στην συνδεση με το πισι

 

θα βαζα ομως το σπιτι εκεινου του αρχ που με εμπιστευτηκε στο πρωτο κενακ

αλλα θα ζητησω την αδεια του

 

αυτα

 

και ειμαι πολυ ακριβολογος για να αφηνω υπονοουμενα

 

δε σου πα οτι η μαζα ειναι αχρηστη απλα πιστευα οτι ειχαμε τι ιδιο μηκος κυμματος

και θα καταλαβαινες τι εννοω τεσπα

 

παω θα φανε το παστητσιο

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά μπόις

Η διεπιστημονική συνεργασία είναι το κουμπί για κάθε άριστη λύση.

 

Ναι πράγματι σωστά ένα από τα πιο σημαντικά ζητήματα είναι η αξιοποίηση της παθητικής ιδιότητας των υλικών και κατασκευών για να έχεις ευμάρεια ζωής σε έναν χώρο. Ευμάρεια εννοώ στην συγκεκριμένη περίπτωση τον κλιματικό έλεγχο μια οικίας διότι υπάρχουν κι άλλοι παρανομαστές ευμάρειας.

Ναι σίγουρα όταν δεν επαρκεί η παθητική και πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την ενεργητική εκεί το κύριο ζητούμενο είναι η όσο το δυνατό μικρότερη κατανάλωση πηγών ενέργειας.

Αυτό όμως το μικρότερη κατανάλωση πηγών ενέργειας ανοίγει νέο κύκλο συνδυασμού παθητικής ενεργητικής.

 

Πιθανά να έχετε κατά νου τα ίδια πράγματα απλά υπάρχει διαφορετική εστίαση ανά ειδικότητα.

Το κομβικό όμως σημείο είναι ο αρχικός σχεδιασμός. Αν υπάρχει τότε μπορεί να πάει από καλά έως άριστα.

Εάν δεν υπάρχει οι λύσεις είναι ημίμετρα για βελτιώσεις απλά.

 

 

Υ.Γ.

Πείνασα με το παστίτσιο σου γμτ

Link to comment
Share on other sites

Βρε είπα ότι ταύτισες το βιοκλιματικό κτήριο με ψυγείο??? ΕΓΩ είπα ότι εσωτερική θερμομόνωση τη ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΝΤΩΣ σε κτήριο γραφείων!!!

Επίσης, ίσως το ξέρεις και καλύτερα από εμένα, εάν ο ιδιοκτήτης δεν καταλάβει ότι ΙΔΙΩΣ το βιοκλιματικό κτήριο είναι ζωντανός οργανισμός, τον οποίο θα πρέπει να φροντίζει και να συνεργάζεται μαζί του, τότε ότι και να του πεις το έχασε το παιχνίδι.

 

Όσο για τον ΚΕΝΑΚ... ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΠΛΗΡΩΣ για τα βιοκλιματικά κτήρια χωρίς ενεργητικά συστήματα.... Άλλη και μεγάλη κουβέντα περί ΚΕΝΑΚ!!!

 

Προφανώς δεν έχουμε ίδιο μήκος κύματος, αλλά εκπέμπουμε παράλληλα, όπως λέει και ο Didonis :smile:

 

ΥΓ 1: Ειλικρινά, μην αφήνεις τον κόσμο, δεν χανόμαστε εμείς.... αφού δεν υπάρχουν δουλειές!!!

ΥΓ 2: Παστίτσιο ε???? :smile:

Link to comment
Share on other sites

προλλαβα 2 κομματια και ο στρατος παει να λιποτακτησει στο war2

απλα εγω θελω να καταλαβουμε ενα πραγμα

με φυτεμενο δωμα πχ εξοικονομεις λεει ο αλλος 30% πχ ενεργεια

 

και ρωταω εγω ... γιατι?

νουμερα και πραξεις τωρα και διαφορικα αν χρειαστει

βεβαια η μελετες αυτες κοστιζουν ετσι μη γελιομαστε

 

οσο για το σπιτι που πα οτι εκανα κενακ

δεν ειπα να σας δειξω τον κενακ

απλα τον φωτορεαλισμο του σπιτιου

καθαρα αρχιτεκτονικα δλδ

ενοιωσα πολυ περιφανος που κανα ενα τετοιο σπιτι σαν κενακ αυτο εννοω

μολις το δα επαθα πλακα κινητα σκιαστρα προβολοι ανοιγματα 4 μετρα κλπ κλπ

τεσπα

 

παω για τσιπουρο εχω να κανω μια κατανομη δαπανων θα ξενυχτισουμε διδονη παλι?

Link to comment
Share on other sites

Βρε άσε το michanikos και πήγαινε με την παρέα.... Μακάρι να ήμουν στη θέση σου τώρα, αλλά έχω κάτι χαζοδουλίτσες να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

εστω λοιπον με την εσωτερικη θερμομονωση χανεις ενα κομματι μαζας που θα ειχε μια δεδομενη θερμοχωρητικοτητα.

δε θα μπορουσες να αντικαταστησεις αυτην τη μαζα με υλικα στο εσωτερικο του σπιτιου που θα εχουν μεγαλυτερη θερμοχωρητικποτητα πχ πλινθοκτιστες εσωτερικες τοιχοποιειες που θα αποτελουσαν και μερος της εσωτερικης διακοσμησης , η καποια κομματια επιπλωσης?

 

με την καταλληλη τοποθετηση θα μπορουσες ισως και να παιξεις με την θερμοχωρητικοτητα ανα χωρο.

Link to comment
Share on other sites

....

δε θα μπορουσες να αντικαταστησεις αυτην τη μαζα με υλικα στο εσωτερικο του σπιτιου που θα εχουν μεγαλυτερη θερμοχωρητικποτητα πχ πλινθοκτιστες εσωτερικες τοιχοποιειες ...

...

Θα μπορούσες, στην τελική τα πάντα μπορείς απλά πρέπει να εκτιμήσεις την πηγή θερμού κρύου που θα γεμίζει η μάζα…

 

Παράδειγμα

Έχω εξωτερικό τοίχο πέτρινο «μαζεύει» θερμότητα ή δροσιά από τον ήλιο ή την δροσιά της νύχτα και επειδή έχει μάζα την αποβάλει στον εσωτερικό χώρο.

 

Βαλε ένα τοίχο σαν αυτό εσωτερικά, ή κάποιο άλλο υλικό ή ότι θες.

Για να θερμανθεί ή δροσιστεί θα πρέπει να καταναλώσεις ενέργεια από κάποιο μηχάνημα.

Αυτό είναι λάθος λύση. Ή είναι η τελική ανάγκη που καταληγεις.

 

Αν το εσωτερικό αντικείμενο ή χώρο μάζας τον δροσίζεις θερμαίνεις χωρίς κατανάλωση ενέργειας (υπάρχουν τεχνικές) τότε και αυτό το προσμετράς στα θετικά σου και το αξιοποιείς.

 

Φυσικά δεν αναιρείς και το εξωτερικό όταν μπορείς.

 

Είπαμε, δεν υπάρχει μια λύση μαγική για τα πάντα.

Για κάθε ξεχωριστό οικόπεδο, για κάθε ξεχωριστή ομάδα ανθρώπων που θα μένει και ανάλογα τις συνθήκες φτιάχνεις κουστουμάκι παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.