Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μερική τακτοποίηση αυθαιρεσιών αυθαιρέτου


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει, αν γίνεται να τακτοποιηθούν οι μισές πολεοδομικές παραβάσεις σε ένα κτίσμα?

Έχω ιδιοκτήτη που του έγινε "καρφωτή" από γείτονα, ήρθε η αστυνομία, και τον πήγε στο τμήμα για πολεοδομική παράβαση (η οποία είχε γίνει παλαιότερα).

Αυτός θέλει να τακτοποιήσει τις μισές και όχι όλες τις παραβάσεις. Δεν τον νοιάζει η βεβαίωση μηχανικού, απλά στις 18/9/2012 που θα περάσει η πολεοδομία, να τους πει ότι οι συγκεκριμένες αυθαιρεσίες είναι νόμιμες. Στο ΤΕΕ μια μηχανικός μου είπε "προφορικά" ότι γίνεται.

Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι. Εγώ θέλω να είμαι εξασφαλισμένος ότι μπορώ να νομιμοποιήσω συγκεκριμένες αυθαιρεσίες και όχι όλες. Τον έχω βάλει να υπογράψει χαρτί ότι γνωρίζει τις αυθαιρεσίες που υπέδειξα και θέλει να νομιμοποιήσει κάποιες από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τις καταλληλες υπευθυνες δηλωσεις οτι εχει γνωση ποιες ειναι οι αυθαιρεσιες του και οτι εχει ενημερωθει απο εσενα και οτι θελει να κανει επιλεκτικη τακτοποιηση και νομιζω εισαι καλυμενος ετσι τουλαχιστον μου απαντησαν στο τεε

Link to comment
Share on other sites

Παρε τις καταλληλες υπευθυνες δηλωσεις οτι εχει γνωση ποιες ειναι οι αυθαιρεσιες του και οτι εχει ενημερωθει απο εσενα και οτι θελει να κανει επιλεκτικη τακτοποιηση και νομιζω εισαι καλυμενος ετσι τουλαχιστον μου απαντησαν στο τεε

 

Φαντάζομαι σου απάντησαν προφορικά.

Έστειλα email στο [email protected] και στο [email protected] και περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει, αν γίνεται να τακτοποιηθούν οι μισές πολεοδομικές παραβάσεις σε ένα κτίσμα?

Έχω ιδιοκτήτη που του έγινε "καρφωτή" από γείτονα, ήρθε η αστυνομία, και τον πήγε στο τμήμα για πολεοδομική παράβαση (η οποία είχε γίνει παλαιότερα).

Αυτός θέλει να τακτοποιήσει τις μισές και όχι όλες τις παραβάσεις. Δεν τον νοιάζει η βεβαίωση μηχανικού, απλά στις 18/9/2012 που θα περάσει η πολεοδομία, να τους πει ότι οι συγκεκριμένες αυθαιρεσίες είναι νόμιμες. Στο ΤΕΕ μια μηχανικός μου είπε "προφορικά" ότι γίνεται.

Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου πει?

Την απάντηση που ψάχνεις την έχει δώσει η Λεμπέση σε σημειώσεις της και είναι:

«(55) ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ: Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να

δηλωθούν όλες οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν στο ακίνητο, κατ΄ αρχήν θα

πρέπει να κατοχυρώνεται ο Μηχανικός ότι ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη. Επιπλέον

προϋπόθεση είναι ότι αυτά που δεν θα δηλωθούν, θα είναι κατασκευές οι οποίες μπορούν

να κατεδαφιστούν ή να τις επανέλθουν στη νομιμότητα, όταν θα χρειαστεί να γίνει

μεταβίβαση»

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση που ψάχνεις την έχει δώσει η Λεμπέση σε σημειώσεις της και είναι: «(55) ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ: Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να δηλωθούν όλες οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν στο ακίνητο, κατ΄ αρχήν θα πρέπει να κατοχυρώνεται ο Μηχανικός ότι ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη. Επιπλέον προϋπόθεση είναι ότι αυτά που δεν θα δηλωθούν, θα είναι κατασκευές οι οποίες μπορούν να κατεδαφιστούν ή να τις επανέλθουν στη νομιμότητα, όταν θα χρειαστεί να γίνει μεταβίβαση» Ελπίζω να βοήθησα!

 

Το βρήκα Roukat. ΕΥχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μάθω τί γίνεται στην περίπτωση που έρθει η πολεοδομία στις 18/9/2012 και δεν του έχω ακόμα ολοκληρώσει την μερική τακτοποίηση? Ο ιδιοκτήτης απλά θα έχει πληρώσει όλο το πρόστιμο για την μερική τακτοποίηση του κτίσματος (3 από τις 5 παραβάσεις). ΑΝ έχω εκτυπώσει ένα χαρτί όπου φαίνεται ότι έχει καταθέσει τα χρήματα , είναι καλυμμένος? Τί χαρτί πρέπει να είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.