Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

Καλημέρα,

Από την τελευταία νομοθεσία διαβάζουμε ότι πατάρι και σοφίτα μπορούν να είναι συνεπίπεδα και η σοφίτα να βγαίνει σε δώμα.

Επιτρέπεται στον παραπάνω συνδυασμό το πατάρι να μην έχει άνοιγμα (οπτική επαφή) στον υποκείμενο όροφο παρα μόνο μέσω του ανοίγματος της σκάλας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα, να μοιραστώ έναν προβληματισμό.

Σε τελευταίο όροφο έχω 4 ιδιοκτησίες στις οποίες θέλω να βάλω πατάρια. Υπολογίζω τα μεικτά τμ της κάθε ιδιοκτησίας (τοίχοι, έρκερ) και επί αυτών ελέγχω πατάρια το 70% (μαζί με τη σκάλα ανόδου) το 25% χωρίς τη σκάλα ανόδου.

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα για τον υπολογισμό του 70% παταριού με βάση τον υποκείμενο όροφο:

Επί των τριών ιδιοκτησιών έχω υπόλοιπο από τον έλεγχο του 70% (επί της κάθε ιδιοκτησίας - διαμερίσματος), αλλά σε μια έχω μικρή υπέρβαση. Θα ήθελα να το υπολογίσω συνολικά επί του ορόφου, όπου είμαι οκ στον έλεγχο του 70%. Φυσικά δεν έχω βάλει μέσα κλιμ/σια, μόνο τα τμ διαμερισμάτων.

  • Μια σκέψη βέβαια είναι πως εάν το υπολόγιζα συνολικά στον όροφο, ανεξάρτητα από τις 4 ιδιοκτησίες, θα μπορούσε κανείς να βάλει όλα τα πατάρια σε 2 ή 3 ιδιοκτησίες, που δεν φαίνεται σωστό. Αλλά για 1~2 μέτρα....
  • Μια δεύτερη σκέψη όμως είναι πως δεν υλοποιώ εξώστες - ημιυπαίθριους με βάση τα μέτρα του κάθε διαμερίσματος. Ελέγχονται συνολικά στην οικοδομή, και είναι απολύτως λογικό. Κατ' αναλογία λοιπόν θα μπορούσα και για τα πατάρια να δω συνολικά τον υποκείμενο όροφο και όχι την υποκείμενη ιδιοκτησία - διαμέρισμα.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, προσπαθώ και εγώ διαβάζοντας τα παλιά και τα καινούργια να καταλάβω τι θα δείξω στην άδειά μου.

Ήθελα να ρωτήσω εαν θα χαρακτηρίζατε εσωτερικό εξώστη και όχι σοφίτα με τα νέα δεδομένα τον χώρο που έχω δημιουργήσει κάτω από την στέγη όπως φαίνεται στο σχέδιο που επισυνάπτω.

Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω εαν ισχύουν ακόμη οι περιορισμοί του ύψους καθώς δεν βρίσκω κάτι στον ορισμό της σοφίτας στον 4759.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

xxxxxx.pdf

Link to comment
Share on other sites

@johntt  Το πατάρι πρέπει να είναι εξαρτώμενο από κάποιον υποκείμενο χώρο. Θέλεις να έχεις πατάρι συνεπίπεδο του ορόφου. Μπορεί να γίνει, αλλά πρέπει να υπάρχει κλίμακα που να το συνδέει με το ισόγειο. Δεν γίνεται να είναι προσπελάσιμο μόνο από το κεντρικό εσωτερικό κλιμακοστάσιο γιατί τότε λειτουργεί ως επέκταση του ορόφου και όχι ως πατάρι - παράρτημα του ισογείου. Στο τελευταίο ερώτημα η απάντηση είναι αρνητική.

@lmarale Ο εσωτερικός εξώστης πρέπει να είναι ανοιχτός. Μπορεί να φέρει κλειστούς βοηθητικούς χώρους σε απόσταση ενός τουλάχιστον μέτρου από τα ανοικτά όρια.

@1max Όχι, δεν μπορείς. Το 70% αναφέρεται στον υποκείμενο χώρο από τον οποίο εξαρτάται το κάθε πατάρι.

@marykapsi Ναι, μπορεί να χαρακτηριστεί εσωτερικός εξώστης.

Edited by Ψυχίατρος
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ψυχίατρος ευχαριστώ.

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το αν υπάρχει ελάχιστη διάσταση ανοίγματος για να δημιουργήσω εσωτερικό εξώστη-πατάρι.

Μπορεί να σχεδιάσει κάποιος ένα κενό π.χ. 0,60μ Χ 2,00μ στο δάπεδο μιας πλάκας για να πει ότι έφτιαξε έναν εσωτερικό εξώστη;

 

Link to comment
Share on other sites

@lmarale Δες τον ορισμό 28 για το παταρί στον ΝΟΚ - Για να είναι πατάρι αυτό που φτιάχνεις θα πρέπει να πληρεί τον παρακάτω ορισμό. Συγκεκριμένα ο ορισμός #28 γράφει:

Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι ο προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης και έχει προσπέλαση από το χώρο αυτόν και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του κτιρίου και το κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας. Αποτελεί παράρτημα της υποκείμενης χρήσης, έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Ως υποκείμενος χώροςνοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης, συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. Κάτω από τον εσωτερικό εξώστη είναι χώροι κύριας ή βοηθητικής χρήσης, όπως διάδρομοι, χώροι υγιεινής. Στον υπολογισμό του ποσοστού του εσωτερικού εξώστη προσμετράται η κλίμακα ανόδου, που συνδέει τον εσωτερικό εξώστη με το χώρο της υποκείμενης επιφάνειας (δεν προσμετράται η κλίμακα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου ή του κεντρικού κλιμακοστασίου αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας). Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή σοφίτα του κτιρίου, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους και να φέρει κλειστούς βοηθητικούς χώρους σε οποιοδήποτε σημείο της επιφάνειάς του και σε απόσταση ενός (1) τουλάχιστον μέτρου από τα ανοικτά όρια. Σε περίπτωση κτιρίου με στέγη, αν το πατάρι βρίσκεται κάτω από την στέγη δύναται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο κάτω από την στέγη. Σε αυτήν την περίπτωσηγια τον υπολογισμό του ελεύθερου ύψους ο παραπάνω χώρος αντιμετωπίζεται ενιαία, υπό την προϋπόθεση ότι πληροί τους όρους ελεύθερου ύψους των χώρων κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Με αφορμή την πρόσφατη συζήτηση για συνεπίπεδο πατάρι με όροφο, αναρωτιέμαι τα εξής,

1.     Μπορώ να φτιάξω πρώτα το πατάρι και την σκάλα ανόδου σε αυτό, και έπειτα να προσθέσω (δίπλα) συνεπίπεδο οροφο (ο οποίος εξυπηρετείται από την σκάλα του παταριού? (όπως δηλαδή φαίνεται στο σκαρίφα της ΥΔΟΜ Θέρμης στο ποστ εδώ)

2.      Στον ΣΔ, μετράνε οι περιμετρικοί τοίχοι του παταριού στο επίπεδο του? Φαντάζομαι πως όχι, αφού το πατάρι είναι προσάρτημα του ισογείου, και άρα οι τοίχοι του ανήκουν στο ισόγειο οπου και φυσικά μετρήθηκαν στον ΣΔ. Ενδεικτικά επισυνάπτω και ένα pdf για να κάνω πιο σαφές αυτό που θέλω να πω -  περιέχει βήμα-βήμα τον συλογισμό μου (βλ., 0.Patari_tutorial_revised3.pdf).

Γιάννης

Βοήθεια, σχόλια, συμβουλές ευπρόσδεκτα.

ΥΓ. Αναφέρομαι σε σχεδιασμό εντός σχεδίου μονοκατοικίας (αποτελούμενη απο ισόγειο και συνεπίπεδο πατάρι με όροφο).

0.Patari_tutorial_revised3.pdf

Link to comment
Share on other sites

@1max γνωρίζω τον ορισμό, αλλά δεν αναφέρει πουθενά την ελάχιστη διάσταση του ανοίγματος. 

Στην περίπτωση που έχεις πατάρι και σοφίτα συνεπιπεδα και καλύπτεις όλες τις προϋποθέσεις του άρθρου τι άνοιγμα αφήνεις για τον εσωτερικό εξώστη; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

στην περ. ιδ του αρ. 11 του νοκ αναφέρει ότι δεν προσμετρά το εμβαδό του παταριού "Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της δόμησης του κτιρίου" 

Με ποια δόμηση το συγκρίνουμε; Επιτρεπόμενη ή πραγματοποιούμενη; Δεν το διευκρινίζει όπως παρακάτω για τα υφιστάμενα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.