Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

Τελικά έχουμε νεότερα αν μετράνε οι τοίχοι στο 10%?

Η γνώμη μου ότι για το / τα σημεία που οι τοίχοι εφάπτονται με το πατάρι θα έπρεπε να μετρήσει (στο 10%). Οπου έχω διπλό ύψος όμως, αφού το πατάρι (εσωτερικός εξώστης) δεν αποτελεί όροφο, δεν θα έπρεπε να μετράνε γιατί ο όροφος είναι ένας και οι τοίχοι (μεγάλου ύψους) έχουν ήδη μετρηθεί.

Ακόμα

β)Σωστά μετράει η σκάλα στο 10 %, αν όμως στην υποκείμενη κάτοψη έχουμε τον κάτω αυτής χώρο "κλειστό" δεν θα έπρεπε να μην μετρήσει?

Εξηγώ να μετρήσει μια φορά μόνο, μόνο στο πατάρι.

γ)Εχω την εντύπωση ότι ο νόμος είναι σαφής, στον εσωτ. εξώστη επιτρέπονται μόνο βοηθητικοί χώροι κατ' ορισμό -οι οποίοι απαντώ σε προηγούμενη ερώτηση- δεν είναι ανάγκη να είναι μόνο wc, δες ορισμό βοηθητικών χώρων.

και δ) η περίπτωση μου: αν το πατάρι εφάπτεται με το πλευρικό τοιχείο του υποχρεωτικού κατά κτιριοδομικού ανελκυστήρα, δεν θα έπρεπε του 10% να αφαιρέσω το εμβαδόν του τοιχείου του ανελκυστήρα αφού σύμφωνα με ΝΟΚ δεν μετράει στην δόμηση (εως 25τμ ανα όροφο κλπ)

ε) αν στον υποκείμενο όροφο έχω έρκερ, θα μπορούσα να το έχω και στη στάθμη του εσωτ. εξώστη, κλειστό? Πιστεύω ότι ναι, εφόσον θεωρείται κάτοψη υποκείμενου ορόφου, άσχετα με το ότι δεν μετρά σε κάλυψη και δόμηση.

στ) Αν δε κλείσω το έρκερ, μπορώ να το κάνω εξώστη του υπερκείμενου παταριού ή υπάρχει νόμος ότι το έρκερ δεν μπορεί να είναι βατό?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκινάω με ένα ένα τα ερωτήματα να μην σας ζαλίζω.

Τελικά έχουμε νεότερα αν μετράνε οι τοίχοι στο 10%?

Η γνώμη μου ότι για το / τα σημεία που οι τοίχοι εφάπτονται με το πατάρι θα έπρεπε να μετρήσει (στο 10%). Οπου έχω διπλό ύψος όμως, αφού το πατάρι (εσωτερικός εξώστης) δεν αποτελεί όροφο, δεν θα έπρεπε να μετράνε γιατί ο όροφος είναι ένας και οι τοίχοι (μεγάλου ύψους) έχουν ήδη μετρηθεί.

Ομως, όπως το σκέφτομαι σήμερα, ο όροφος δεν είναι ένας? Αρα οι τοίχοι μετράνε μια φορά.

Το λεω αυτό και βλέπουμε αν περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Αν φυσικά οι τοίχοι του παταριού είναι σε περασιά με τους τοίχους του υποκ. ορόφου. Αν δεν... "αντε να αποδείξεις, ότι δεν είσαι ελέφαντας"!!!

μια εγκύκλιος θα βοηθούσε κάπως...

 

αυτό με τη σκάλα? Δηλαδή καλά γράφει ο ΝΟΚ ότι στο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη μετράει η σκάλα, αν όμως ο κάτω αυτής χώρος είναι κλειστός δεν θα έπρεπε να μην μετρήσει?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και μία παράμετρο ακόμη στην συζήτηση.. Ο εσωτερικός εξώστης (πατάρι) δέν μπορεί να ξεπερνά το 10% της δόμησης του κτιρίου, προκειμένου να μήν μετράει στην δόμηση. Δηλ.αυτό σημαίνει ότι δικαιούμαι το 10% της δόμησης που πραγματοποιώ, σωστά? Ενώ σε περίπτωση προσθήκης, (σύμφωνα με το Άρθρο 11 του ΝΟΚ), το πατάρι μπορεί να αποτελεί το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης. Είναι αντικρουόμενα αυτά τα δύο μεταξύ τους, ή μου διαφεύγει κάτι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω με ένα ένα τα ερωτήματα να μην σας ζαλίζω.

Ομως, όπως το σκέφτομαι σήμερα, ο όροφος δεν είναι ένας? Αρα οι τοίχοι μετράνε μια φορά.

Το λεω αυτό και βλέπουμε αν περνάει.

 

  Σε ερώτηση στην τοπική πολεοδομία μου είπαν ότι δεν μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

 

αυτό με τη σκάλα? Δηλαδή καλά γράφει ο ΝΟΚ ότι στο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη μετράει η σκάλα, αν όμως ο κάτω αυτής χώρος είναι κλειστός δεν θα έπρεπε να μην μετρήσει?

 

αυτό???

Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά έχουμε νεότερα αν μετράνε οι τοίχοι στο 10%?

Η γνώμη μου ότι για το / τα σημεία που οι τοίχοι εφάπτονται με το πατάρι θα έπρεπε να μετρήσει (στο 10%). Οπου έχω διπλό ύψος όμως, αφού το πατάρι (εσωτερικός εξώστης) δεν αποτελεί όροφο, δεν θα έπρεπε να μετράνε γιατί ο όροφος είναι ένας και οι τοίχοι (μεγάλου ύψους) έχουν ήδη μετρηθεί.

Ακόμα

β)Σωστά μετράει η σκάλα στο 10 %, αν όμως στην υποκείμενη κάτοψη έχουμε τον κάτω αυτής χώρο "κλειστό" δεν θα έπρεπε να μην μετρήσει?

Εξηγώ να μετρήσει μια φορά μόνο, μόνο στο πατάρι.

γ)Εχω την εντύπωση ότι ο νόμος είναι σαφής, στον εσωτ. εξώστη επιτρέπονται μόνο βοηθητικοί χώροι κατ' ορισμό -οι οποίοι απαντώ σε προηγούμενη ερώτηση- δεν είναι ανάγκη να είναι μόνο wc, δες ορισμό βοηθητικών χώρων.

και δ) η περίπτωση μου: αν το πατάρι εφάπτεται με το πλευρικό τοιχείο του υποχρεωτικού κατά κτιριοδομικού ανελκυστήρα, δεν θα έπρεπε του 10% να αφαιρέσω το εμβαδόν του τοιχείου του ανελκυστήρα αφού σύμφωνα με ΝΟΚ δεν μετράει στην δόμηση (εως 25τμ ανα όροφο κλπ)

ε) αν στον υποκείμενο όροφο έχω έρκερ, θα μπορούσα να το έχω και στη στάθμη του εσωτ. εξώστη, κλειστό? Πιστεύω ότι ναι, εφόσον θεωρείται κάτοψη υποκείμενου ορόφου, άσχετα με το ότι δεν μετρά σε κάλυψη και δόμηση.

στ) Αν δε κλείσω το έρκερ, μπορώ να το κάνω εξώστη του υπερκείμενου παταριού ή υπάρχει νόμος ότι το έρκερ δεν μπορεί να είναι βατό?

 

 

Άρθρο 2 παρ 28

Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

 

Άρθρο 11 παρ 6

ιδ. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 10% της δόμησης του κτιρίου, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο, χωρίς να δημιουργούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και εφόσον ο χώρος κάτω από αυτόν διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου κύριας χρήσης.

 

 

Άρθρο 2 παρ 38

Κλειστός εξώστηςέρκερ») είναι η κλειστή από όλες τις εξωτερικές πλευρές οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου χώρου κύριας ή βοηθητικής χρήσης που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης.

 

 

 

ΤΕΥΧΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ για την εφαρμογή του Ν. 4067/12 (Ν.Ο.Κ)

 

παρ. 28 (σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 6ιδ)

Ο ανοιχτός χώρος του εσωτερικού εξώστη έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του και δεν προσμετρείται στο Σ.Δ. έως το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης του κτιρίου. Δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία και δεν προσεγγίζεται από εξωτερική κλίμακα. Αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της υποκείμενης επιφάνειας και σε περίπτωση διαφορετικών ιδιοκτησιών στον ίδιο όροφο, κάθε πατάρι τοποθετείται μέσα στα όρια της υποκείμενης ανεξάρτητης ιδιοκτησίας και δεν εκτείνεται στην όμορη.

Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου. Τυχόν κλειστά τμήματα του εσωτερικού εξώστη με βοηθητική χρήση (όπως π.χ. wc) προσμετρούνται στον Σ.Δ. χωρίς να θεωρούνται όροφος. Στο μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη συνυπολογίζεται και η κλίμακα ανόδου σε αυτόν.

 

 

 

 

 

α) Την ερώτηση την έχει απαντήσει και αναπτύξει σωστά ο συνάδελφος MAVRO στην σελίδα 3 του τόπικ. (δεν μετράνε)

 

β) Συγχέεις τον τρόπο υπολογισμού της σκάλας μεταξύ ορόφων. Το πατάρι δεν είναι όροφος και δεν πάς με αυτή τη λογική. Ουσιαστικά στο ΤΤΟ επεκτείνει τον ορισμό του παταριού και σου λέει οτι είναι και ή σκάλα του.

 

γ) Δεν είναι καθόλου σαφής όταν σου λέει οτι έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του.

 

δ) με την ίδια λογική που αναπτύσει στη σελίδα 3 ο MAVRO πιστέυω πως ναι το αφαιρείς.

 

ε) Απο τον ορισμό του έρκερ : οριζόντια προεξοχή δαπέδου τμήματος ορόφου

και εφόσον το πατάρι ΔΕΝ είναι όροφος δεν μπορείς να έχεις πλάκα σε συνέχεια του παταριού που να βγαίνει στο έρκερ. Άν για αρχιτεκτονικούς λόγους το θές και αν σε πέρνουν τα εμβαδά στις όψεις πιστέυω οτι θα πρέπει στο επίπεδο του παταριού να είναι κενο.

στ) Με αντίστοιχη λογική πιστεύω δεν μπορείς να έχεις και εξώστη η Η/Υ στο πατάρι.

 

 

 

Και για την ερώτηση που έχει γίνει αρκετές φορές : απο που προκύπτει το πέραν του 10% οτι μετράει στον συντελεστή ;

 

Πιστεύω οτι το ΕΩΣ που βάλαν στο ΤΤΟ  «και δεν προσμετρείται στο Σ.Δ. έως το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης του κτιρίου.» το καθιστά σαφές οτι το επιπλέον θα προσμετρήσει στον Σ.Δ.

(επίσης και το σκεπτικό στη σελίδα 3 απο τον συνάδελφο MAVRO)

Edited by Lat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με μια οικοδομικη αδεια χτιστηκε μονοκατοικια κ  μικρο αυτοτελες κτιριο γκαραζ.

το γκαραζ λοιπον αλλαξε χρηση με τον 3843 σε κυριο χωρο.

στα σχεδια της ο.α ειχε υψος 3.20 ενω το υψος του ειναι 4.5 μετρα.

επισης τα ανοιγματα ειναι διαφορετικα-προφανες αφου οικια με γκαραζοπορτα δυσκολα..!

τελος εχει ενα εσωτερικο παταρι. (βασικα με εχει μπερδεψει η διαφορα με τη σοφιτα :confused: )

ειναι μικροτερο απο το 70% του υποκειμενου χωρου.

 

τωρα το 10% θα συγκριθει με τη συνολικη δομηση της ο.α , της πραγματοποιηθεισας ή με του μικρου αυτοτελους κτιριου??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα την γνώμη σας

 

1. Ο εσωτερικός εξώστης και η σοφίτα είναι ΚΧ ή ΒΧ ;;;; 

2. Σε αυτούς τους χώρους, μπορούμε να δείξουμε κρεβάτια και μπάνιο ;

3. Αν τελικά αυτοί οι χώροι δεν έχουν τις προδιαγραφές του ΝΟΚ, τότε θεωρείται όροφος , τι γίνεται όμως που έχει ύψος μικρότερο του 2.20 ;;; Μπορούν να έχουν χρήση ;;;

 

Η περίπτωση που με ενδιαφέρει είναι για νομιμοποίηση ξενοδοχείου 

Δηλαδή πέρα από την πολεοδοική ρύθμιση με 4178, πως θα το πάρει ο ΕΟΤ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.