Jump to content

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

Ο σκοπός της έρευνας ποιος είναι; 

Κατά ΓΟΚ 85 δεν υπήρχε ορισμός για εσωτερικό εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλήσπέρα! Απαιτείται σε όλα τα ανοικτά όρια του εσωτερικού εξώστη να αφεθεί η ζώνη ελάχιστου πλάτους 1,00 μ.; Μπορεί σε ένα ή περισσότερα όρια να υπάρχει τοίχος δωματίου "πρόσωπο" με το ανοικτό όριο, αν έχει/ έχουν αφεθεί τα αλλα όρια ανοικτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο υποκείμενος όροφος έχει έρκερ.

Μπορεί το πατάρι στο τμήμα της όψης του υποκείμενου έρκερ να έχει και αυτό έρκερ κλειστό και βατό?


Εννοείται πως ικανοποιείται ο έλεγχος του 70%, ακόμα και εάν στο εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου δεν συνυπολογιστεί το εμβαδόν έρκερ.

Παράθεση

έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου 

Παράθεση

Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης, συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν

 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

χρειάζομαι μια βοήθεια ως προς την ερμηνεία του παρακάτω τμήματος που αποτελεί απόσπασμα από τον ορισμό του εσωτερικού εξώστη (ΝΟΚ άρθρο 2)

 "....Σε περίπτωση κτιρίου με στέγη, αν το πατάρι βρίσκεται κάτω από τη στέγη δύναται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με τον χώρο κάτω από την στέγη. Σε αυτήν την περίπτωση, για τον υπολογισμό του ελεύθερου ύψους ο παραπάνω χώρος αντιμετωπίζεται ενιαία, υπό την προϋπόθεση ότι πληροί τους όρους μέσου ελεύθερου ύψους των χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης."

Έστω ότι έχω την επισυναπτόμενη κάτοψη.

1) Το ελεύθερο ύψος είναι το 4,20?

2) Αν θέλω στον εσωτερικό εξώστη να βάλω υπνοδωμάτιο πρέπει το μέσο ελεύθερο ύψος του εξώστη να είναι μεγαλύτερο από το ελάχιστο των χώρων κύριας χρήσης ή αυτό που λέει "υπό την προϋπόθεση ότι πληροί τους όρους μέσου ελεύθερου ύψους των χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης." αναφέρεται συνολικά για όλο το ισόγειο από την στάθμη δαπέδου ισογείου μέχρι τη στέγη?

ΤΟΜΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ορισμό για το πατάρι στο Άρθρο 1, παρ.28 , του ΝΟΚ,  ισχύει ότι το πατάρι δύναται να φέρει κλειστούς βοηθητικούς χώρους;
Εννοεί και χώρους βοηθητικής χρήσης όπως μπάνιο;

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απαντάω στο προηγούμενο ποστ.
το "βοηθητικούς" αφαιρέθηκε με τον ν.4819/2021.
Παραμένει το ερώτημα για το ποιοί είναι οι "κλειστοί χώροι" που επιτρέπονται. Κύριας και βοηθητικής;

 

Link to comment
Share on other sites

@Chr1st0s εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης (π.χ. φωτισμός-αερισμός), μπορείς. 
Φυσικά επιτρέπονται και χώροι βοηθητικής χρήσης.
Η κατασκευή WC ή μπάνιου θέλει προσοχή στην πράξη, αλλά από πλευράς κανονισμών δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.