Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

1. Νομίζω πως θα πρέπει να το εξαρτήσεις από τις χρήσεις που θα έχεις σε συνδυασμό με τον κτιριοδομικό (πχ τα υπνοδωμάτια θεωρούνται χώροι κύριας χρήσεις)

 2. Στις σοφίτες μπορείς και κρεβάτι και μπάνιο. Θα πρέπει όμως ο υποκείμενος χώρος να εξυπηρετείται από κυρίως μπάνιο. Στα πατάρια ότι γράφουν οι τεχνικές οδηγίες

3. Η σοφίτα μπορεί να έχει ύψος μικρότερο από 2,20 αφού το ύψος της εξάγεται "έμμεσα" διαιρώντας τον όγκο της με την επιφάνεια. Υπήρχε μια εγκύκλιος (δύο για την ακρίβεια) που ανέφεραν πως αν ένας χώρος είχε ύψος μικρότερο των 2,20 δεν προσμετρούνταν στον Σ.Δ. Η λογική είναι πως χώρος κάτω από 2,20 δεν θεωρείται πολεοδομικά ως "χώρος" που μπορεί να έχει χρήση, συνεπώς δεν απαιτείται να προσμετρηθεί στον Σ.Δ..Ο ΝΟΚ δεν είναι ξεκάθαρος σε αυτό.

Μην περιμένεις πολλά από τον ΕΟΤ. Δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα με το ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμ στο Νοκ εστιάζοντας καταρχήν. Υπάρχει σαφής άρθρο ... (κάπου το λέει τώρα) που λέει ότι δεν λογίζεται όροφος σε καμία περίπτωση.

Οπότε ξέχασε το κρεβάτι μπάνιο.

Αν κάνεις μπάνιο, θα πρέπει να πάει σε ΣΔ και να έχει το ανάλογο ύψος.

Με το Νοκ ξεμπέρδεψε τα πρώτα, ο ΕΟΤ είναι πιο ελαστικός.

 

Το ότι δεν θα έχεις κρεβάτι, δεν σου απαγορεύει να βάλεις. Ενοείται δεν το δείχνει σε καμία περίπτωση, σε περίπτωση εσωτ. εξώστη έχεις το χώρο.

Μπορείς να κάνεις ακόμα ένα που θα έχεις σα μπάνιο με ΣΔ και γενικά είναι πιο πολύπλοκο, οπότε ξεμπέρδεψε το σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

α. γιατι δεν μετράει η τοιχοποιία?

 

Η τοιχοποιία δεν μετράει σύμφωνα με το παρακάτω σκεπτικό

Στη φάση της μελέτης καταρχήν μελετάμε τον όροφο που θέλουμε να κατασκευάσουμε με το ύψος του ορόφου που μας επιτρέπεται να κατασκευάσουμε ( στα εκτός σχεδίου πχ για μονοόροφα 4 μ) πχ 6.5 μ αφού μας το επιτρέπει σο συντελεστής όγκου, το μέγιστο ύψος, το ιδεατό στερεό κλπ άρα σε αυτή την περίπτωση οι εξωτερικές τοιχοποιίες με ύψος 6.50 μ έχουν μετρήσει στη δόμηση. Μετά αφού τελειώσαμε με το κτήριο εξετάζουμε αν μπορούμε να κατασκευάσουμε πατάρι και που  έχουμε 10% τις δόμησης για πατάρι που μπορεί να κατασκευαστεί εσωτερικά του κτηρίου στο κενό ανάμεσα στις τοιχοποιίες , μάλιστα το πατάρι δεν είναι υποχρεωτικό να εφάπτεται των εξωτερικών τοίχων.

 

β. απο που προκύπτει το πέραν του 10% οτι μετράει? που το βασίζεις και το λες με τόση σιγουριά?

 

Στο νόμο ορίζεται ότι για πατάρι δεν μετράει στην δόμηση το 10% του σ.δ. δεν αναφέρεται ότι σαν εσωτερικό εξώστη (πατάρ)  μπορούμε να κατασκευάσουμε μόνο το 10% της δόμησης .

Εσωτερικούς εξώστες πατάρι μπορείς να κάνεις όσους θέλεις και όλη την δόμηση χωρίς κανένα περιορισμό σε όλους τους ορόφους όπου όμως κάνεις χρήση του 10% υπάρχει περιορισμός ως προς τον εσωτερικό εξώστη να είναι το 70% , αποκλειστική πρόσβαση κλπ.

 

γ. επίσης όπως (β) για το που βασίζεις τα περι ύψους?

Από τον ορισμό ότι το πατάρι μπορεί να είναι χώρος κυρίας χρήσης ( χωρίς να αντικαταστατά τους απαραίτητους για την χρήση χώρους του κτηρίου)

 

Καλή απάντηση γι αυτό έχει δώσει ο ΚΑΝ62

για την σκαλα είναι ξεκάθαρα.

 

Για το -1 τι να πω ξάσου ( οι κρητικοί θα καταλάβουν)

 

Συνάδελφε @MAVRO και όχι μόνο (απάντηση από οποιονδήποτε συνάδελφο θέλει να συνδράμει είναι καλοδεχούμενη)

 

τα προηγούμενα με βοήθησαν πολύ ΑΝ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στη δική μου περίπτωση....

 

 

Έχω "πατάρι" συνολικής επιφανείας = Α εντός του οποίου υπάρχει κλειστός διακριτός χώρος επιφανείας = Β (απαραίτητος για τη λειτουργία του υποκείμενου χώρου, εξ ου και τα εισαγωγικά στη λέξη "πατάρι").

 

Μπορώ να θεωρήσω πατάρι κατά ΝΟΚ τον ΥΠΟΛΟΙΠΟ χώρο επιφανείας = Α-Β , ο οποίος τηρεί ΟΛΕΣ τις προϋποθέσεις?

 

Δηλαδή να προσμετρήσω πρώτα στη δόμηση την επιφάνεια του κλειστού χώρου Β και να θεωρήσω τον υπόλοιπο ανοιχτό χώρο πατάρι? Δηλ. να κάνω τον έλεγχο  (Α-Β) < 70% του υποκείμενου χώρου και να μην προσμετρήσω στη δόμηση το 10% * (Α-Β)  ?????

 

Να σημειωθεί ότι η πρόσβαση στο χώρο του υποσταθμού γίνεται μέσω του ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ παταριού.

 

Στην περίπτωσή μου πρόκειται για βιομηχανικό κτίριο εντός σχεδίου (ΒΙΟ.ΠΑ) στο οποίο σε μικρό κλειστό τμήμα του "παταριού" τοποθετείται υποσταθμός απαραίτητος για τη λειτουργία της βιομηχανικής εγκατάστασης (ΕΔΩ εστιάζεται το πρόβλημα)

 

Στην πραγματικότητα ΔΕΝ έχω πρόβλημα επιτρεπόμενης δόμησης... υλοποιώ πολύ μικρότερη της επιτρεπόμενης (αρχικά μάλιστα ούτε καν είχα σκεφτεί να αφαιρέσω τη δόμηση του παταριού), μου περισσεύει μπόλικη που δε θα χρειαστεί ούτε μελλοντικά λόγω της φύσης του έργου.... ΑΛΛΑ.... ΟΛΗ η ιστορία γίνεται προκειμένου να μειώσω την προσμετρούμενη δόμηση ώστε να μπορέσω να εξασφαλίσω τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης (1 θέση/60 τ.μ. προσμετρούμενης δόμησης) εντός του ακαλύπτου  γιατί:

  • δεν δικαιούμαι εξαγορά τους,
  • το υπόγειο είναι απαγορευτικό για συγκεκριμένους λόγους
  • αν βάλω τις αρχικά απαιτούμενες στον ακάλυπτο ΔΕΝ θα μου βγαίνει η φύτευση (ακόμα και με το συν 10% της επιτρεπόμενης κάλυψης)

και με αυτό τον τρόπο γλιτώνω 2 θέσεις στάθμευσης που για μένα είναι σημαντικές....

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις....

δεν έχω 100% την απάντηση, σκέφτομαι γράφοντας και ελπίζω να βοηθήσω...

 

(δεδομένου ότι ο ΝΟΚ όπως και όλοι οι ΓΟΚ είναι γραμμένοι για τις κατοικίες και για τα υπόλοιπα ψαχνόμαστε)

 

κατ' αρχάς όπως και συ λες έχεις εσωτερικό όροφο με ιδιότητες "παταριού"

στον εσωτερικός όροφο (απαραίτητο για τη λειτουργία του υποκειμένου) θα μετρήσει (προσπαθώ να προσδιορίσω το Β) κατ' αρχάς ο υποσταθμός και οι χώροι πρόσβασης σε αυτόν δηλ. ένας διάδρομος ("θεωρητικός" 1-1,2 μ) από την σκάλα ως τον υποσταθμό. αν θεωρηθεί το υπόλοιπο (Α-Β) πατάρι θα μετρήσει και η σκάλα

..

πριν αρχίσεις τους υπολογισμούς όμως, δεδομένου ότι μιλάς για βιομηχανία, να εξετάσεις την αξιοποίηση του υπόλοιπου χώρου βάσει των μηχανολογικών σχεδίων που θα υποβληθούν στη Δναη Ανάπτυξης

δεδομένου ότι στη βιομηχανία πλην ελαχίστων όλοι οι χώροι θεωρούνται κύριοι και λειτουργικοί και αξιοποιούνται ποικιλοτρόπως

αν δηλ. το υπόλοιπο πατάρι έχει μηχανήματα, εργαστήρια ή αποθηκευτικό χαρακτήρα (που στο φινάλε στην πράξη θα έχει) και οι χρήσεις αυτές δεν συμπληρώνουν χρήσεις του ισογείου αλλά είναι ανεξάρτητες μάλλον καλύτερα να αποφύγεις το χαρακτηρισμό πατάρι

αλλιώς μάλλον μπορείς να το δεις και ως πατάρι (μέχρις αποδείξεως του εναντίου εδώ ή στην ΥΔΟΜ)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 δεν θελω να κουρασω , απλα εχω διαβασει πολλα ποστς και ακομη να βγαλω ακρη, συνεπως η γνωμη σας θα βοηθουσε πολυ.Εχω καποια ερωτηματα.

α) χωροι χαμηλου υψους , νομιζω κατω απο 2.00μ δεν θεωρουνται καν βοηθητικοι και δεν μετρανε καν στο σ.δ?
(αρθρο 8 κτιριοδιμικου). συνεπως μετραει το εμβαδον της προβολης του χωρου που εχει ελευθερο υψος  απο 2.00-2.65μ σαν βοηθητικός.. :confused:

β) 23τμ ειναι η επιφανεια του κτισματος συνολικου υψους 3.90+0.75 (στεγη). το δαπεδο της ?σοφιτας? ειναι τοποθετημενο στο +2.35 αρα ο χωρος που διαμορφωνεται πανω ξεκιναει απο το 2.45.. Εχει παραθυρο και ο πανω χωρος ο οποιος καλυπτει ολον τον υποκειμενο από τον οποιο η ανοδος γινεται από μια οπή οπου κατα την αυτοψια δεν υπηρχε καν κινητη σκαλα. Δεν ξερω τι να κανω , πρεπει να τον υπολογισω στον σ.δ ?

θα εκτιμουσα απαντησεις σας. Κατι ανεφερε ο Αλεξανδρος πιο πανω για καποιες εγκυκλιους που μιλουσαν για χωρους χαμηλου υψους που δεν μετρανε στο σ.δ. που μπορει κανεις να ανατρεξει?

 

ευχαριστω πολυ

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι..Έχω τεράστιο πρόβλημα με μία άδεια όπου τόλμησα να εφαρμόσω τον ΝΟΚ σε ότι αφορά το θέμα της σοφίτας..Αφού άρχισαν τα κλασσικά με τα παραδείγματα των τεχνικών οδηγιών (σε ότι αφορά την αφετηρία ύψους,δηλ μικροί δοκοί με μέγιστο ύψος 55 εκ. ,το ότι με βάλανε να μετρήσω στο σύνολο της σοφίτας τη σκάλα και την εξωτερική τοιχοποιία του κτιρίου συνολικά) δεν μου την περνάνε με μέσο ελεύθερο ύψος κάτω από 2.20 αλλά με μέγιστο ελεύθερο ύψος 2.20 που σημαίνει ότι το ωφέλιμο ύψος πέφτει πολύ..Και ακόμα και αυτό με άσχημη,απαίσια συμπεριφορά,λες και κάνω παρατυπία...Γιατί όπως με ενημέρωσε η υπάλληλος,μετά από συζήτηση οι υπάλληλοι στη πολεοδομία αποφάσισαν από μόνοι τους να δέχονται μόνο με αυτό το περιορισμό σοφίτες,όχι με το μέσο ελεύθερο ύψος του ΝΟΚ. Και φυσικά αλλιώς σχεδίασα το κτίριο μου και αλλιώς βγήκε στην πραγματικότητα...Και αυτά συμβαίνουν στη πολεοδομία Καβάλας και το αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα και άλλοι συνάδελφοι..Τι μπορώ να κάνω για να κυνηγήσω το θέμα τουλάχιστον για μελλοντικές περιπτώσεις γιατί δεν γίνεται να νομοθετούν αυθαίρετα..Δεν γίνεται να είμαστε έρμαια του κάθε υπαλλήλου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι νέος στο forum και έχω το παρακάτω πρόβλημα

Θέλω να χτίσω ισόγεια κατοικία 80τμ και 40τμ σοφίτα.....ποιο ύψος πρέπει να έχει αυτή?ο μηχανικός υποστηρίζει μέγιστο 2,2 μέτρα(προσοχή  όχι 2,20 μέσο όρο)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται εσωτερικός εξώστης κάτω από στέγη?

 

Και λίγο πιο πέρα τώρα, εφόσον επιτρέπεται μπορεί να βρίσκεται σε πρέκταση-επαφή με τμήμα σοφίτας?

Link to comment
Share on other sites

Για επιπλέον τετραγωνικά μέτρα συνάδελφε,

 

Απλά θέλω να αναθεωρήσω μια άδεια όπου εξαντλήθηκε το 50% του υποκείμενου για χώρο σοφίτας κάτω από την στέγη κι έχει μείνει ένα κένο μέχρι τον κατακόρυφο τοίχο.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να μην υπάρχει τμήμα αυτού του κενού (6 τ.μ.) και σκέφτηκα αυτό τμήμα να το δηλώσω πατάρι αφού τηρώ όλες τις άλλες απαιτήσεις για πατάρι.

Απλά δεν ξέρω αυτή η περιβόητη νοητή γραμμή, ανάμεσα σε πατάρι και σοφιτά θα γίνει αποδεκτή

 

edit: Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και σκαρίφημα για να γίνει πιο κατανοητό

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.