Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

πρόκειται για την πρώτη βεβαίωση (για αγοραπωλησία οροφοδιαμερίσματος) που κάνω.

έκανα αυτοψία και έλεγχο και δεν προκύπτει καμία αυθαιρεσία εκτός απο μια μικροδιαφορά σε μηκος ενός εξώστη.

 

καθώς περίμενα κάποια στοιχεία απο τον ιδιοκτήτη για να ολοκληρώσω την έκδοση βεβαίωσης, με πήρε τηλέφωνο μηχανικός της τράπεζας για την έκδοση του δανείου αγοράς και με ρώτησε τι έχω κάνει σχετικά με την διαφορετική διαμερισμάτωση της αποθήκης του υπογείου που ανήκει στο διαμέρισμα.

 

εντέλλει προκύπτει διαμερισμάτωση με μειωμένα τ.μ. απ'οτι φαίνεται στην Ο.Α.

Τι κανουμε σε αυτή την περίπτωση? τσεκάρουμε την πρόσφατη προσαρμογή του συστήματος "Διαμερισμάτωση" και πληρώνει ο ιδιοκτήτης 500€, και προχωράμε με την διαδικασία τακτοποίησης που περιλαμβάνει φάκελο σχεδίων, Ε9 κ.λ.π.? ή δεν χρειάζεται καθόλου για μια αποθήκη υπογείου και βγάζω απλά την βεβαίωση νομιμότητας?

Η συμβολαιογράφος του περιμένει την απόφαση του μηχανικού και του πρότεινε οτι αν ειναι να αναγκαστούν και οι άλλοι ιδιοκτήτες να εμπλακούν σε διαδικασίες τακτοποίησης, συνένεσης κ.λ.π. να μην την αναφέρουν στο συμβόλαιο την αποθήκη.

Εγώ συνάδελφοι δεν έχω πείρα σε αυτά τα θέματα.

 

στην περίπτωση του προστίμου 500€, πληρώνει ο ιδιοκτήτης πρώτα 500€ παράβολο τα οποία κρατόνται και για το πρόστιμο?

 

 

Edit: μολις τωρα ειδα την παρ. 7 αρθρο 50 του Ν.4042/12 η οποία λέει οτι η διαφορετικη διαμερισμάτωση ορόφου απο αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της Ο.Α. εαν επιφέρει αλλαγές στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις τότε υπάγεται στην κατηγορία 13 του Ν.4014 και καταβάλεται ειδικο πρόστιμο 500€.

Άρα εαν δεν έχουν προκύψει αλλαγές μηχαν. εγκατ. τότε δεν θα χρειάζεται να την αναφέρω και να γλυτώσει ο ιδιοκτήτης τα 500 και εγώ την υπόλοιπη χαρτούρα.

Εσείς τι λέτε?

Edited by Athanaselos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως διατυπώθηκε στο νόμο δεν προκύπτει ότι απαιτείται ένταξη στο 4014 είτε για υπόγειο είτε για κατοικήσιμο χώρο. Εφόσον είναι και υπόγειο δεν δίνεις βεβαίωση να τελειώνεις και στηρίξου στη διατύπωση του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οταν σε διαμερισμα εχω φαγωμενο φωταγωγο ως κυρια παραβαση αλλα και η κουζινα εχει αλλαξει θεση, θα πρεπει να δηλωσω ως παραβαση και την αλλαγη διαμερισματωσης επειδη εχω μεταβολες στα Η/Μ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή και μόνο της θέσης της κουζίνας (με ταυτόχρονη αλλαγή Η/Μ) δεν αποτελεί παράβαση διαμερισμάτωσης και δεν χρειάζεται να δηλωθεί με τον 4014.

 

Αντιθέτως ο "φαγωμένος" φωταγωγός υπέρ του διαμερίσματος (π.χ. αύξησε τα τ.μ. της κουζίνας αυτού και ταυτοχρόνως τα τ.μ. της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας) είναι παράβαση και δηλώνεται με τον 4014 αυτοτελώς (βεβαίως με συναίνεση συνιδιοκτητών του ακινήτου).

Link to comment
Share on other sites

Για ποια συναινεση μιλαμε για 0,75τ.μ. φωταγωγου που δεν κατασκευαστηκε ποτε?

Καθε διαμερισμα του καθε οροφου εχει κερδισει 0,35τ.μ. του φωταγωγου...

Μην τρελαθουμε τελειως!

Η διαμερισματωση νομιζω αφορα αλλαγη εσωτερικων διαρρυθμισεων οταν αλλαζουν τα Η/Μ ανεξαρτητως αν εχεις μεταβολες εμβαδου

Διορθωστε με αν κανω λαθος...

Και απο τη στιγμη που θα τακτοποιησω το φωταγωγο που εχει προστιμο 7 ολοκληρα ευρω και θα βεβαιωσω και οτι ολες οι αυθαιρετες κατασκευες η αλλαγες χρησης εχουν τακτοποιηθει, λεω να το βαλω και αυτο...

 

Η δεν αποτελει αυθαιρετη κατασκευη η αλλαγη θεσης της κουζινας (με ταυτοχρονη αλλαγη των Η/Μ εγκαταστασεων)?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω:

 

- Δεν έχεις διαμερισμάτωση! Άρα δεν χρειάζεται να βάλεις! Θα είχες αν "έτρωγε Χ τ.μ. από το διπλανό διαμέρισμα.

- Δυστυχώς ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος που προσαρτήθηκε αυθαιρέτως στο διαμέρισμα. Άρα απαιτείται συναίνεση.

- Το πρόστιμο δεν είναι 7 ευρώ, βάλε 500 ευρώ και βλέπουμε...

- Εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ έχεις και το πεπόνι...

Link to comment
Share on other sites

Το προστιμο 7€ βγαινει, ασχετως με το αν θα πληρωθει 500αρικο...

Γι αυτο ειπα για τη διαμερισματωση, γιατι δε θα πληρωνε 500+500 αλλα 507€ συνολο...

Anyway, για τη συναινεση δε θα το συζητησω καν...

Παμ' παρακατ'

 

Ευχαριστω για την αποψη περι διαμερισματωσης, Αν εισαι τοσο απολυτος δε μπορω παρα να τη δεχθω!

 

EDIT

1.
Διαμερισμάτωση

Στην κύρια εγγραφή του ακινήτου έχει προστεθεί πεδίο "Διαφορετική διαμερισμάτωση" για τις περιπτώσεις κτηρίων τα οποία δεν έχουν υπέρβαση δόμησης ή άλλες παραβάσεις αλλά απλή εσωτερική διαμερισμάτωση. Στην περίπτωση αυτή (εφόσον δεν συντρέχουν και άλλες συνθήκες) υπολογίζεται μόνο πρόστιμο.

 

 

Απο τις διευκρινισεις στο site του ΤΕΕ

Μονο αλλαγη εσωτερικων διαρρυθμισεων εχω, χωρις υπερβασεις δομησης.

Δεν ειναι διαφορετικη διαμερισματωση η αλλαγη θεσης της κουζινας?

Η εννοει διαφορετικη διαμερισματωση εντος του περιγραμματος του κτηριου οταν εχουμε διαφορετικα εμβαδα διαμερισματων και διαφορετικα περιγραμματα αυτων?

 

Ασαφεια,,, και να ητανε η μονη...

 

Και EDIT No2

7. Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτε-

λούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που

προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής ά-

δειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική

διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται

στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει

επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστά-

σεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Πα-

ραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο κα-

ταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης

δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται πα-

ράβολο.

Άρθρο 50, παρ7. Ν.4042

Ιασονα τελικα εχεις δικιο...

Και παλι thanks

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση:

α) Το σαλόνι έχει μεγαλώσει, εις βάρος της κουζίνας.

β) Η κουζίνα έχει μετατεθεί λόγω της παραπάνω αύξησης της (μιάς) διάστασης του σαλονιού.

γ) Τα δύο υπνοδωμάτια που είναι δίπλα στην κουζίνα "συμπιέστηκαν", οπότε έγιναν ένα.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω από την διατύπωση της βεβαίωσης νομιμότητας, εξετάζουμε αυθαιρεσίες που επηρεάζουν την κάλυψη, την δόμηση και το ύψος ("...δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας...").

Οι παραπάνω διαφορές σε σχέση με το σχέδιο της Αδείας, δεν επηρεάζουν ύψος-δόμηση-κάλυψη. Θεωρώ λοιπόν ότι μπορεί να εκδοθεί κανονικά βεβαίωση νομιμότητας.

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια περίπτωση διαμερισμάτωσης που έχω κάνει, ήταν περίπτωση τεμαχισμού διαμερίσματος σε 3, εννοείται λοιπόν πώς είχαμε αλλαγές σε μηχανολογικές εγκαταστάσεις, χώρια δε που έπρεπε να γίνει υποχρεωτικά η διαδικασία, γιατί άλλαξε φυσικά και ο πίνακας ποσοστών.

 

Στην περίπτωσή σου, εάν δεν βγαίνουν καινούριες περασιές σε αποχετεύσεις στους από κάτω λόγω μετακίνησης της κουζίνας, εγώ θα έδινα κανονικά βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.