Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

54 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν λες ποια ειναι η παραβαση.

Αρα, να υποθεσω οτι ειναι η κλασικη παραβαση, όπου η εξωπορτα τοποθετηθηκε "πιο εξω" παιρνοντας τμημα του διαδρομου.

Γι αυτο ειναι σε ολους τους οροφους.

"Τυπικα" υπαρχει αυθαιρεσια που επρεπε να τακτοποιηθει.

 

Περίπου. Υπάρχει ένας χώρος δίπλα από τον ανελκυστήρα που αντί να τον πάρει ο διάδρομος τον πήρε το διαμέρισμα. Δίπλα στην εξώπορτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Αυτη η "καταληψη" που εγινε,

- και τακτοποιείται με το 98

-  και, εαν φαινεται στο συμβολαιο,  δεν απαιτειται τροποποιηση της συστασης,  

 Αλλως,  γινεται μεν η τακτοποιηση, αλλά για την μεταβιβαση απαιτειται τροποποιηση της συστασης.

[οταν την κανετε, μας λες την διαδικασια και τι σας στοιχισε]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, teo_z said:

Αν και εγώ είμαι πολύ προσεκτικός και πάω με το γράμμα του νόμου δεν είμαι τις άποψης να είμαστε αυστηροί με τους συναδέλφους. Μπορεί όντως να του διέφυγε. Δεν δικαιούμαστε να κάνουμε και λάθος;

Λοιπόν θα σου πω την εμπειρία, μου έχει τύχει παρόμοια υπόθεση για την οποία έδωσα προσφορά τακτοποίησης στον ιδιοκτήτη και με ενημέρωσε ότι δεν θα προχωρήσει με εμένα. Επειδή το ακίνητο έφτασε στα χέρια γνωστού μου έμαθα ότι άλλος καμικάζι μηχανικός είχε δώσει καθαρή βεβαίωση και ο ιδιοκτήτης τον προτίμησε γιατί και το κόστος ήταν χαμηλότερο και ο χρόνος πιο άμεσος. Μετά λοιπόν μου ζητήθηκε να τα διορθώσω όλα. Δεν το ανέλαβα. Σαν μηχανικός λοιπόν κρίνω ότι αυτό δεν είναι απλά ένα λάθος  το οποίο μπορεί να διέφυγε γιατί καμία ασάφεια δεν υπάρχει στο θέμα διαμερισμάτωσης και καταπάτησης ΚΧ, απλά σου τρώνε τη δουλειά και τέλος. Καλή συνέχεια και ελπίζω να το ξεμπερδέψετε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εν τω μεταξύ σε αυτά που είναι ίδια σε όλους τους ορόφους κάποια στιγμή σε κάποιον όροφο θα βρεθεί κάποιος να τακτοποιήσει και εκεί θα σκάσει το πρόβλημα για όλους. 

Ο νόμος λέει ότι μπορεί να γίνει και μονομερώς τροποποίηση της σύστασης Ο.Ι. αν είναι εκ κατασκευής και σε όλους τους ορόφους. 

Η απορία μου είναι αν οι άλλοι έχουν αυθαιρεσίες, που δεν τις έχουν δηλώσει, μπορείς να κάνεις μονομερώς τροποποίηση της σύστασης Ο.Ι.;

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα, δεν μπορουν να απαντησουν,

-ουτε οι συμβ/φοι

-ουτε στο ΕΚ

Τωρα εγινε τετραμελης επιτροπή εκ πεντε ατομων....για να μελετησει το θεμα και να κανει τις εισηγησεις της

και μετα..βλεπουμε

υγ

κανε εσυ ερωτηση στον συμβ/φο σου:

"πώς θα κανει την μονομερη"

Κι αν σου πει...μας το λες.

υγ2

την ιδια ερωτηση καναμε και σε αλλους συναδελφους.

Κανενας δεν απαντησε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.