Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Τελικά προχώρησε κάποιος συνάδελφος σε διαμερισμάτωση "ορόφου" για 2 ή περισσότερες ιδιοκτησίες με διαφορετικούς ιδιοκτήτες σε 1 δήλωση και 1 πρόστιμο μόνο; Το ρωτώ γιατί δεν μου "κάθεται" καλά το γεγονός ότι στα στοιχεία των ιδιοκτητών πρέπει να αναγράψω 2 ιδιοκτήτες με ποσοστά από 100% έκαστος (αφού δεν είναι συνιδιοκτήτες). Δεν ξέρω καν αν θα το δεχτεί το σύστημα...

Η περίπτωσή μου αφορά διαμέρισμα που στην Ο.Α. φαίνεται ως ένα, αλλά στην πραγματικότητα και με βάση τη σύσταση ορ. ιδιοκτησίας είναι 2 και ανήκει σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να γράψεις και τους δύο ιδιοκτήτες. Αλλά μόνο εκείνον ο οποίος υποβάλλει τη δήλωση, η οποία έχει τα στοιχεία του "δικού του διαμερίσματος - ιδιοκτησίας" και με παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης υποβάλλει την αντίστοιχη κάτοψη του ορόφου, στην οποία φαίνεται και το δικό του και τα υπόλοιπα διαμερίσματα όπως είναι στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μια δήλωση για το ένα διαμέρισμα, με τον ένα ιδιοκτήτη.

Θα ρυθμίσεις τη διαφορετική διαμερισμάτωση.

Θα επισυνάψεις κάτοψη του ορόφου με τη νέα διαμερισμάτωση (έως 30.6.2013).

 

Και τα δύο διαμερίσματα του ορόφου θα είναι ρυθμισμένα με τον τρόπο αυτό.

Όταν χρειαστεί και ο ένας και ο άλλος θα μπορεί να εκδώσει βεβαίωση 4014 περί ρυθμισμένων αυθαιρεσιών στην ιδιοκτησία του, στηριζόμενοι ο καθένας στη συγκεκριμένη δήλωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση εξώστη που τη χρήση την είχε μόνο ένα διαμέρισμα δεν είναι ακριβώς κοινόχρηστος χώρος, άρα δε χρειάζεται συναίνεση το κλείσιμό του όπως δε χρειάζεται συναίνεση και το κλείσιμο ενός ΗΧ κάποιου διαμερίσματος που θα μετρήσει στη δόμηση εις βάρος της δόμησης όλου του κτιρίου άρα και των υπολοίπων ιδιοκτητών (άρα με το σκεπτικό σου θα ήθελε συναίνεση?)

Εχεις δίκιο συνάδελφε! Αυτά που παλαιότερα "έλυνε" με εγκύκλιο ο "νομοθέτης", σήμερα καλούμαστε εδώ, ανεπίσημα, να βρούμε πόσο θα ρισκάρουμε στην καθε υπογραφή μας, όχι τώρα, αλλά π.χ. μετά απο 2-3 χρόνια, τότε που θα υπάρχουν άλλες ερμηνείες κι εξηγήσεις...!!!

Επίτρεψέ μου μόνο : ο εξώστης κι ο ημιυπαίθριος δεν είναι το ίδιο και δεν αντιμετωπίζονται το ίδιο στα πολεοδομικά μεγέθη.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, ο συνάδελφος Manolis gon, έχει απόλυτο δίκαιο σε ό,τι αναφέρει.

Η αυθαιρεσία αφορά σε εξώστη, ο οποίος έκλεισε.

Αυτήν ΑΚΡΙΒΩΣ την παράβαση ρυθμίζεις μέσω του 4014.

Για αυτήν την παράβαση ΔΕΝ χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών.

 

Μην το μπερδεύεις με το θέμα του τρόπου υπολογισμού του προστίμου της συγκεκριμένης παράβασης.

Το οποίο υπολογίζεται με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης.

Είναι "άλλο πράγμα" αυτό και δεν πρέπει να σε οδηγεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπτωση μία τριώροφη οικοδομή με 3 οροφοδιαμερίσματα. Όμως οι κατόψεις είναι τελείως διαφορετικές απο την πραγματικότητα, ακόμα και η θέση του κλιμακοστασίου είναι αλλού!!! Κατά τα άλλα το εμβαδόν και το περίγραμμα είναι τα ίδια. Τι κάνω? Βάζω διαμερισμάτωση στον 4014? 1 παράβαση =500€ για όλη την οικοδομή? Μήπως επειδή είναι οροφοδιαμερίσματα, δεν αλλάζουν τα μ2 κάθε ορόφου ούτε το περίγραμμα και θεωρητικά δεν έχει παρανομία? Επειδή έχω κι άλλες αυθαιρεσίες στο ισόγειο μπορώ να τα βάλω όλα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

..... ακόμα και η θέση του κλιμακοστασίου είναι αλλού!!!

.... Μήπως επειδή είναι οροφοδιαμερίσματα, δεν αλλάζουν τα μ2 κάθε ορόφου ούτε το περίγραμμα και θεωρητικά δεν έχει παρανομία? .....

...

 

Με θέση κλιμακοστασίου αλλού κατά 90% και όλα τα στατικά είναι αλλού για αλλού πια οπότε «θεωρητικά» όπως λες ξεχνάς το δεν έχει παρανομία.

 

Όλες μαζί δύσκολο διότι κατ αρχήν πρέπει να πας ανά αυτοτελή ιδιοκτησία αφού λες 3 διαφορετικά διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, θα ήθελα μια γνώμη για την εξής περίπτωση :

ένας ιδιοκτήτης είχε αρχικά 2 καταστήματα σε ισόγειο και τα νοίκιασε και τα 2

ο ενοικιαστής έβγαλε ΟΑ και έκανε αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ και ενοποίησε τα 2 καταστήματα σε 1

τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει το ένα από αυτά και ζητάει βεβαίωση

στο κτηματολόγιο και τη σύσταση φαίνονται ακόμα σαν 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες

 

μπορώ να δώσω βεβαίωση για το κατάστημα που θέλει να πουλήσει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "ενοποίησε τα 2 καταστήματα σε 1" εννοείς μέσω της συγκεκριμένης άδειας "αλλαγής χρήσης σε κατάστημα ΚΥΕκαι ενοποίησης 2 καταστημάτων σε 1";;; Αν ναι, όχι δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4014. Χρειάζεται πρωτίστως να δηλωθεί μέσω 4014 η διαφορετική διαμερισμάτωση "τα 2 που είναι τώρα 1" (είναι όντως;;;;) και στη συνέχεια βεβαίωση για το 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.