Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ με τη λογική του Δημήτρη και του sagiasd.

Από την πλευρά του μηχανικού δεν υπάρχει καμία παράβαση ως προς τον ενιαίο χώρο μιας και είναι σύμφωνος με την ισχύουσα Ο.Α.

Εάν βγεί βεβαίωση θα αφορά αυτόν τον ένα ενιαίο νόμιμο χώρο. Οτιδήποτε άλλο δεν συμφωνεί με το λεκτικό της βεβαίωσης "βεβαιώνω ότι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια κτλ"

Είναι σαν συζητάμε να δωθεί βεβαίωση για το υπνοδωμάτιο ενός διαμερίσματος.

 

Όπως επίσης σωστά αναφέρθηκε στα προηγούμενα, η μόνη περίπτωση που μπορεί να πάρει βεβαίωση το πρώην ένα κατάστημα, είναι να βγεί Ο.Α. διαχωρισμού και να πραγματοποιηθεί ο διαχωρισμός των χώρων.

Αυτά σε ότι αφορά το θέμα από τη σκοπιά του μηχανικού. Τα περί τροποποίησης της σύστασης νομίζω ότι και πάλι καλώς αναλύθηκαν από τον Δημήτρη.

 

Γενικότερα αυτο το "βεβαιώνω ότι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια" είναι εκνευριστικά σαφές. Βάζουμε παρωπίδες, κοιτάμε τα σχέδια και το χώρο εναλλάξ και ότι είναι διαφορετικό αποτελεί κόλλημα στην έκδοση της βεβαίωσης. Εν τέλει, τόσο απλά πρέπει να το αντιμετωπίζουμε..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Μου έχει προκύψει το εξής: Σε μονοκατοικία, στο υπόγειο έχει Υπόγεια αποθήκη 44τ.μ. που συνορεύει με θέση στάθμευσης 15τμ.Τα 25τ.μ. της αποθήκης χρησιμοποιούνται σαν κύριος χώρος (αυθαιρεσία) και αυτός ο χώρος "εισβάλλει" στην θέση στάθμευσης κατά 4.72 τμ. Εκτός από τα 25τμ της αποθήκης ως αυθαιρεσία υπάρχει και θέμα διαμερισμάτωσης ; Το ρωτάω επειδή η θέση σταθμευσης και η αποθήκη εχουν ξεχωριστά χιλιοστά και αναφέρονται στην σύσταση (άδεια πολυκατοικίας & μονοκατοικίας στο ίδιο οικόπεδο) ως ξεχωριστές ιδιοκτησίες και θα πρέπει να δώσω ξεχωριστές βεβαιώσεις (ασχέτως που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη). Θίγονται τα τετραγωνικά μέτρα της θέσης στάθμευσης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί επίκειται και άμεση πώληση της μονοκατοικίας.

 

 

Υ.Γ. Επ ευκαιρίας θα ήθελα να αναφέρω ότι κοινόχρηστοι χώροι (στα σχέδια της Ο.Α.) οι οποίοι φαίνονται στα σχέδια της σύστασης να προσαρτώνται σε ιδιοκτησίες δεν χρειάζονται συναίνεση των συνιδιοκτητών. Η υπογραφή της σύστασης για να αγοράσεις, θεωρείται ότι γνωρίζεις τυχόν τέτοιες αυθαιρεσίες και ότι συναινείς.

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αυθαίρετη "αλλαγή χρήσης" και στα 25 τ.μ. της αποθήκης και στα 4,72 τ.μ. της θέσης στάθμευσης, το πρόστιμο των οποίων θα υπολογιστεί ως ΥΔΒΧ (καθόσον βρίσκονται σε υπόγειο). Επιπροσθέτως έχεις και διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μ' ενδιαφέρει το θέμα της διαμερισμάτωσης, διάβασα όλα τα posts από το πρώτο έως το τελευταίο. Ομολογώ πως δεν έχω ούτε τη ελάχιστη εμπειρία μ΄αυτά τα θέματα (για οτιδήποτε άλλο κατασκευαστικό μπορώ να βοηθήσω!), μπορώ όμως να πω ότι πάνω-κάτω όλες οι απόψεις φαίνεται να έχουν, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο, δίκιο ή άδικο ή μια ενδιάμεση κατάσταση. Κι αυτό γιατί; Γιατί όλοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν-ή καλύτερα να λύσουν-ένα νόμο σπαζοκεφαλιά. Διαπιστώνω, ότι όσο περισσότερη τριβή έχει κάποιος συνάδελφος μ΄αυτά τα θέματα, τόσο περισσότερες πιθανές ερμηνείες και λύσεις βρίσκει!!! Όμως ένας νόμος δεν πρέπει να είναι σπαζοκεφαλιά ή κουίζ, έτσι δεν είναι; Δεν πρέπει να είναι ένα εργαλείο για το μηχανικό (εν προκειμένω) για να κάνει τη δουλειά του; Δεν πρέπει ξεκάθαρα και με σαφήνεια να περιγράφει ένα γεγονός, μια διαδικασία, με παραδείγματα για να είναι κατανοητό με σαφήνεια τι ακριβώς περιγράφει; Είναι τόσο δύσκολο; Συνάδελφοι μηχανικοί δεν είναι (φαντάζομαι) αυτοί που διατύπωσαν αυτό το νόμο ή όποιο άλλο νόμο; Για ποιους τον διατύπωσαν έτσι; Για συναδέλφους μηχανικούς ή για δικαστές του Αρείου Πάγου; Μηχανικοί είμαστε, διάολε, όχι νομικοί. Είναι τόσο δύσκολο να αποσαφηνιστούν όλα αυτά τα σκοτεινά σημεία ή μήπως (πονηρά σκεπτόμενος) εξυπηρετούν κάποιο σκοπό (που ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ποιος μπορεί να είναι) ή είναι άλλη μια περίπτωση νομοθετήματος του ποδαριού, όπως συνηθίζεται να το λέμε; Ή μήπως έχει να κάνει με το κύρος ή prestige (βαρβαριστί); Δηλαδή, σώνει και καλά, ένας νόμος πρέπει να είναι διατυπωμένος (ορθώς κατά τη γνώμη μου) σε τέλεια ελληνικά, που όμως προσπαθούν να περιγράψουν κάτι που δύσκολα περιγράφεται και πιο εύκολα σχεδιάζεται επί χάρτου; Είναι τόσο κακό να αποτυπωθεί στο χαρτί το "εντός του εύρους εξώστη" κτλ., που είμαι σίγουρος ότι τότε όλοι θα καταλάβουμε τι θέλει να πει ο ποιητής, από την απλή περιγραφή που πιθανώς για συντομία δεν περιέχει λεπτομέρειες και δημιουργεί άπειρες απορίες; Νόμιζα πως ο μηχανικός σχεδιάζει, μελετά, υπολογίζει και προτείνει λύσεις. Αντ' αυτού, αποκρυπτογραφεί (ή προσπαθεί να το κάνει) νόμους που θα έπρεπε να είναι εργαλεία κι όχι γρίφοι...

Συγνώμη για την κατασπατάληση πολύτιμου χώρου και χρόνου, αλλά ως μηχανικός που προσπαθεί, εν μέσω οικονομικής κρίσης να επιβιώσει με όποιον τρόπο μπορεί, διαπιστώνω ότι πρέπει να υπερβώ εμπόδια εκεί που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορούσαν να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι το "αποτέλεσμα" όσων, (1) βιάζονται να νομοθετήσουν για να εισπράξουν, (2) όσων είναι ....Έλληνες, (3) όσων δεν γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα όπως θα έπρεπε, (4) όσων αδιαφορούν για τις "λεπτομέρειες" κι (5) όσων το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι "στα γρήγορα για να ρίξουμε τίποτα στο βαρέλι δίχως πάτο"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Διαβάζω εδώ και καμιά ώρα αυτό το thread, και έχω μια απορία:

Εγώ πρέπει να βγάλω βεβαίωση για μεταβίβαση για ένα διαμέρισμα 3ου ορόφου, που ο ιδιοκτήτης το αγόρασε ως έχει προ του 85'.

Με την αυτοψία την δική μου και διασταυρώνοντας με τα σχέδια αδείας, βλέπω οτι το σπίτι είναι μεγαλύτερο από αυτό που φαίνεται στην άδεια,

οστόσο το συμβόλαιο που έχει στα χέρια του ο ιδιοκτήτης μου γράφει τα σωστά τετραγωνικά γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αγόρασε ένα υπνοδωμάτιο από τον διπλανό πρίν πουλήσει το σπίτι στον τωρινό ιδιοκτήτη.

 

Οπότε τι εχω στα χέρια μου?

α)διαμερισμάτωση ορόφου? (νομίζω όχι, γιατι δέν μεταβάλλονται μηχανολογικές εγκαταστάσεις.. τι λέτε?)

β)απλή υπέρβαση? (πραγματικά δέν ξέρω, γιατι παρ'όλο που δέν συμφωνεί με την Ο.Α., η αγορά του δωματίου αλλά και του διαμερίσματος αργότερα έγιναν με νόμιμο τρόπο)

γ)μία νόμιμη εν τέλει κατάσταση για την οποία βγάζω απλά βεβαίωση, δηλώνοντας σαν σχόλιο οτι η αγορά του δωματίου έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, αλλά έγινε με νόμιμο τρόπο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να "μην" εχει επιφερει μεταβολη στα μηχανολογικα. ???

Εσυ ετσι εκρινες...δλδ οτι εχει επιφερει...

 

Εχεις μια ωραια διαμερισματωση

θα διορθωσεις την κατοψη της ΟΑ να ειναι αντιστοιχη με την κατοψη του συμβολαιου...ευρω 500.-

[και δεν νομιζω οτι αυτο θα αλλαξει με τις -αναμενομενες- τροποποιησεις του 4014...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.