Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μετά διαμερισμάτωσης


Recommended Posts

Η μοναδική περίπτωση να τα μεταβιβάσει όπως είναι στην ΟΑ, είναι να τα φτιάξει πρωτίστως έτσι και στη συνέχεια η βεβαίωση 4014....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω να τα φτιαξω οπως λεει η Ο.Α αλλα τα συμβόλαια γραφουν αλλα.Εκει θα πρεπι να γινει τροποποιηση στα συμβολαια να αλλαξει πινακας χιλιοστων και λογικα να υπογραφουν τα συμβολαια απο εργολαβο οικοπεδουχους κλπ κλπ σωστα?Οποτε ενα παραβολο 4014 για διαμερισματωση μου φαινεται πιο λογικο. Ομως θα εινια 1 και για τα 2 διαμερισματα?

Για την μεταβιβαση στον συμβολαιογραφο θα δωσω την βεβαιωση διαμερισματωσης και θα συνεχισει να εχει τις κατοψεις με τις οποιες συνεταξε τα συμβολαια?

Edited by ak2
Link to comment
Share on other sites

Εγω να τα φτιαξω οπως λεει η Ο.Α αλλα ....

....

Δεν εννοούσε να τα φτιάξεις (σχεδιαστικά) ως είναι η άδεια. Αλλά να είναι κατασκευασμένα ως η άδεια.

Εσύ πρέπει να τα φτιάξεις (σχεδιαστικά) ως είναι σήμερα η υπάρχουσα κατασκευασθείσα κατάσταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα για να ειμαι σιγουρος. Κανω τις εργασιες για να το 'φερω συμφωνα με την αδεια, στα συμβολαια ομως παραμενουν οπως ειναι σημερα. Την διαμερισματωση γιατι να την κανω στην συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Λέμε να τα φτιάξεις όπως είναι στην άδεια διότι ο ιδιοκτήτης σου θέλει να τα μεταβιβάσει όπως είναι στην άδεια.

Άρα "ενδιάμεσα" απαιτείται και διόρθωση συμβολαίων και δεν χρειάζεται δήλωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ ειναι για 100+70

Τα συμβολαια και η συσταση ειναι για 130+40

Αρα, πρέπει να διορθωθει η κατοψη της ΟΑ...συμφωνα με τα συμβόλαια...

Θα προχωρησεις σε διαμερισματωση, για να τακτοποιηθουν τα 130+40 και θα δωσεις βεβαιωση για αυτα

 

Στη συνεχεια μπορει να "κοψει" οσα τμ. θελει, κανοντας τροποποιηση της ΟΑ, τροποποιηση της συστασης και μεταβιβαση....

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ..Καλημερα αρχικα!!!Εχω περιπτωση σαν αυτη που περιεγραψε σε προηγουμενο μηνυμα μου.Δηλαδη 2 χωρους με διαφορετικα τμ απο οτι στην αδεια,του ιδιου παντα ιδιοκτητη. Συναδελφος μηχανικος του εδωσε την βεβαιωση και εκανε μεταβιβασεις των ακινητων αυτων στα παιδια του. Τωρα μου ζητουν εμενα να κανω 4014 για διαφορετικη διαμερισματωση.Γινεται να γινει αυτιο αφου εχει εκδοσει ειδη Β.Ν ο συναδελφος?

Link to comment
Share on other sites

....ελα όμως που η μεταβιβαση στα παιδια

 

εγινε μετα την 28-7-11....καί τότε ηταν ολα νόμιμα ....

 

ουτε διαφορετικη διαμερισματωση υπηρχε...ούτε "καμμια" παραβαση...

 

΅Εσυ...παρακολουθεις από πολυ "μακρυά"....

 

να βγαλει τα κάστανα απο την φωτια...αυτος που τα εβαλε.[..και χωρις τσιμπιδα...]

υγ

πολλα θα ακουσουμε στο αμεσο μελλον για...τηλεσκοπικες αυτοψίες-βεβαιωσεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.