Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκλειστική χρήση ταράτσας


Non-Mechanic

Recommended Posts

.... παω την αλλη μερα και ξαναειχε αλλαξει κλειδαρια.. καταλαβαινετε για τι ανθρωπο πρόκειται..

 

το μεγαλο μου ερωτημα ειναι γιατι εχει λυσσάξει να εχει αποκλειστικη χρηση της ταρατσας?

 

......

 

.....

να μου πειτε το ΓΙΑΤΙ? επιμενει? ποια τα οφελη στο να εχεις αποκλειστικη χρηση της ταρατσας???

 

θα περιμενω καρτερικά ....

 

Έμπλεξες… 

Το πρόβλημα σου δεν είναι τεχνικό ή πολεοδομικό… θεωρητικά το αντιμετωπίζεις μόνο νομικά (άρα με δικηγόρους) στην πράξη ακόμα και η ψυχανάλυση σηκώνει τα χέρια ανήμπορη ….

 

(ελπίζω και σου εύχομαι για μια καλή γειτονία να κάνω λάθος…. )

Link to comment
Share on other sites

Έμπλεξες… 

Το πρόβλημα σου δεν είναι τεχνικό ή πολεοδομικό… θεωρητικά το αντιμετωπίζεις μόνο νομικά (άρα με δικηγόρους) στην πράξη ακόμα και η ψυχανάλυση σηκώνει τα χέρια ανήμπορη ….

 

(ελπίζω και σου εύχομαι για μια καλή γειτονία να κάνω λάθος…. )

τι παραπανω δικαιωματα εχει καποιος αν εχει αποκλειστικη χρηση της ταρατσας? γνωριζει καποιος???

οτι αυτος εχει πολλα ψυχολογικα προβληματα ειναι γεγονος 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Περιήλθε στην ιδιοκτησία μου ένα διαμέρισμα το οποίο βρίσκετε στο 4ο όροφο 4όροφης πολυκατοικίας,
Η πολυκατοικία έχει 2 ταράτσες οι οποίες δεν επικοινωνούν μεταξύ τους (εμπρός και πίσω). Η μπροστά που βρίσκεται ολόκληρη πάνω από το δικό μου διαμέρισμα αναφέρεται ως ιδιοκτησία του διαμερίσματός μου, επίσης σε αυτή υπάρχει και δωμάτιο το οποίο συνδέεται με εσωτερική σκάλα με το διαμέρισμα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής, στην ταράτσα που φέρεται ως ιδιοκτησία μου έχει εγκατασταθεί ηλιακός 3ου διαμερίσματος καθώς και κεραίες τηλεόρασης οι οποίες δεν είναι εκ κατασκευής αλλά με χύμα καλώδια που κρέμονται παντού. Υπάρχει κάτι που να με εμποδίζει να απαιτήσω την απομάκρυνση όλων αυτών εφόσον μάλιστα υπάρχει κοινόχρηστη ταράτσα η οποία έχει χώρο για όλα αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δείτε (πέραν του τίτλου σας) τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας (αν δεν έχετε στοιχεία για την ανεύρεση σύστασης - κανονισμού θα τα βρείτε στον τίτλο σας). Εκεί θα βρείτε ό,τι σας ενδιαφέρει όπως αποκλειστική χρήση, επιτρεπόμενες χρήσεις κλπ. Αν δείτε ότι κάτι δεν έχει γίνει όπως θα έπρεπε θα πρότεινα κατ'αρχάς να συγκαλέσετε γενική συνέλευση και αν δε βρείτε άκρη ούτε εκεί να απευθυνθείτε στο δικηγόρο σας. Η ερμηνεία της σύστασης - κανονισμού προϋποθέτει μια minimum τριβή με αντίστοιχα έγγραφα, αν νομίζετε ότι δεν την έχετε θα πρέπει από την αρχή να απευθυνθείτε σε μηχανικό - δικηγόρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα σίγουρα θα απευθυνθώ σε κάποιον επαγγελματία πρώτα.

Αλλά όταν λέτε ανεύρεση σύστασης - κανονισμού εννοείται ότι πρέπει να πάω στην πολεοδομία ή μπορώ να τη ζητήσω από τον διαχειριστή;

Link to comment
Share on other sites

Οχι πολεοδομία για συστάσεις και κανονισμούς πολυκατοικίας.

Πιθανόν να έχει κάποιο αντίγραφο ο διαχειριστής. Σε  κάθε περίπτωση τα  πρωτότυπα τα έχει ο συμβολαιογράφος.

Διαβάζεις το συμβόλαιό σου. Εκεί κάπου αναφέρει την υπ'αριθ. πχ 9999/99 σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας - κανονισμού πολυκατοικίας του Συμβολαιογράφου Τάδε.
Αυτός  ο  Τάδε έχει στο αρχείο του το πρωτότυπο , από το οποίο χορηγεί θεωρημένο αντίγραφο με χρέωση ανά σελίδα.
Κάθε σύσταση συνοδεύεται από κατόψεις , οπότε θα ζητήσεις και αυτές για τους ορόφους που ενδιαφέρεσαι. Επίσης με χρέωση.

Επειδή συχνά οι συστάσεις τροποποιούνται , μπορεί να αναφέρει και μεταγενέστερες πράξεις που τροποποίησαν την αρχική 9999/99. Θα χρειαστείς και αυτές.

Αν ο συμ/φος έχει συνταξιοδοτηθεί η πεθάνει , επικοινωνείς με τον σύλλογο συμβολαιογράφων και σου λένε ποιος εν ενεργεία συμβολαιογράφος έχει πάρει το αρχείο του και σου δίνουν και τα στοιχεία του.

Κλείνεις ραντεβού και τα παίρνεις.

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

όπως ακριβώς τα λέει ο avgoust, να προσθέσω απλά ότι επειδή η χρέωση είναι γύρω στα 6 ευρώ το φύλλο (μπρος-πίσω) και επειδή η σύσταση μπορεί να είναι άνετα 40 φύλλα (80 σελίδες) κοιτάξτε αρχικά μήπως τη βρείτε από διαχειριστή, άλλο ιδιοκτήτη κλπ. Κάποια από τα στοιχεία που χρειάζεστε πιθανώς να τα βρείτε και στον τίτλο σας, αλλά αν θέλετε να προχωρήσετε σε συνελεύσεις ή/και νομική οδό θα χρειαστείτε σίγουρα και σύσταση - κανονισμό.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας και χαρά σας και καλό φθινόπωρο να έχουμε.

Θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί κοντεύω να σκάσω...

Πως γίνεται να βάλω ένα "ρημάδι" ηλιακό να κάνω την δουλειά μου σε ταράτσα που δυστυχώς έχει αποκλειστική χρήση και ο ιδιοκτήτης δεν με αφήνει ούτε και κανέναν άλλον να βάλουμε στην ταράτσα του δώματος (απόληξη κλιμακοστασίου).

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή θα πρέπει να περιμένω μήπως και αν ποτέ αλλάξει αυτός ο υποκριτικός πολεοδομικός κανόνας για την απαγόρευση και τοποθέτηση οποιουδήποτε αντικειμένου στην ταράτσα του δώματος (απόληξη κλιμακοστασίου).

Υ.Γ.: Δε μιλάμε για μικρά διαμερισματάκια αλλά για τέσσερα οροφοδιαμερίσματα πολυκατοικίας, 140 τ.μ. έκαστος.

Edited by dimitrism_1983
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitrism_1983 said:

...

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή θα πρέπει να περιμένω μήπως και αν ποτέ αλλάξει αυτός ο υποκριτικός πολεοδομικός κανόνας για την απαγόρευση και τοποθέτηση οποιουδήποτε ....

Η αποκλειστική χρήση χώρων ή επιφανειών σε ιδιοκτησίες δεν είναι πολεοδομικός κανόνας αλλά ιδιοκτησιακος. (και φυσικά δεν είναι κανόνας αλλά νόμος και όχι μόνο στην Ελλάδα)

Αρα δικαστήρια κλπ κλπ…

Δίνει το δικαίωμα σε όποιον έχει ανάλογο τμήμα ακόμα κι αν είναι προσβάσιμο από τρίτους να έχει την αποκλειστική χρήση.

Έχει όμως και την υποχρέωση για αποκλειστικά δικά του έξοδα αν υπάρξουν ζητήματα αποκατάστασης υγρασίας από κάτω πχ.

Η αποκλειστική χρήση είναι σαν να είχες εσύ κάποια βεράντα στο διαμέρισμα σου (πχ) κι να θέλει κάποιος τρίτος να τοποθετήσει εκεί έναν ρημάδι ηλιακό (πάλι πχ) για λόγους ας πούμε ότι δεν έχει άλλη ταράτσα το κτίριο και είναι όλο με στέγη….

 

Οπότε ο χρυσός κανόνας είναι να τα βρείτε μεταξύ σας και ο ενας να βοηθά τον αλλον…. Αν δεν τα βρείτε θα τρέχετε σε δικηγόρους, μηχανικούς και γκρίνιες και έξοδα και φωνές για υποκριτικούς νόμους …. (που ενίοτε υπάρχουν και αυτοί φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.