Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκλειστική χρήση ταράτσας


Non-Mechanic

Recommended Posts

12 ώρες πριν, dimitrism_1983 said:

Πως γίνεται να βάλω ένα "ρημάδι" ηλιακό να κάνω την δουλειά μου σε ταράτσα που δυστυχώς έχει αποκλειστική χρήση και ο ιδιοκτήτης δεν με αφήνει ούτε και κανέναν άλλον να βάλουμε στην ταράτσα του δώματος (απόληξη κλιμακοστασίου).

Η αποκλειστική χρήση συνήθως συνοδεύεται από ένα σχέδιο που δείχνει αναλυτικά από που έως που υπάρχει η αποκλειστικότητα. Άρα πρώτα βρίσκεις αυτό το σχέδιο για να ξέρεις που κάνει κουμάντο ο ιδιοκτήτης της και έπειτα βλέπεις εάν υπάρχει κάποιο άλλο κοινόχρηστο σημείο στη ταράτσα για να διαπραγματευτείς τη τοποθέτηση του ηλιακού εφόσον επιτρέπεται από τον κανονισμό και τη σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων συνιοδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Didonis said:

Η αποκλειστική χρήση χώρων ή επιφανειών σε ιδιοκτησίες δεν είναι πολεοδομικός κανόνας αλλά ιδιοκτησιακος. (και φυσικά δεν είναι κανόνας αλλά νόμος και όχι μόνο στην Ελλάδα)

Δε μιλάω για την ταράτσα η οποία είναι δική του (αναφέρεται στη σύσταση της πολυκατοικίας) αλλά για από πάνω από το ταβάνι του δώματος δηλαδή την απόληξη του κλιμακοστασίου που είναι κοινόχρηστη.  

Αρα δικαστήρια κλπ κλπ…

Δε θέλω ούτε εγώ ούτε οι άλλοι δύο ιδιοκτήτες. Οι λόγοι είναι πολλοί όπως,  έξοδα, χρόνος, ρήξη σχέσεων με τον συγκεκριμένο και το κυριότερο αμφίβολο το αποτέλεσμα στην καλύτερη αλλά το πιθανότερο για να μην πω σίγουρα να δικαιωθεί αφού η ταράτσα είναι ιδιοκτησία του.

Δίνει το δικαίωμα σε όποιον έχει ανάλογο τμήμα ακόμα κι αν είναι προσβάσιμο από τρίτους να έχει την αποκλειστική χρήση.

Αναφαίρετο.

Έχει όμως και την υποχρέωση για αποκλειστικά δικά του έξοδα αν υπάρξουν ζητήματα αποκατάστασης υγρασίας από κάτω πχ.

Την είχε μονώσει - στεγανοποιήσει παλαιότερα αναλαμβάνοντας όλο το κόστος χωρίς να ενημερώσει και κανένα.

Η αποκλειστική χρήση είναι σαν να είχες εσύ κάποια βεράντα στο διαμέρισμα σου (πχ) κι να θέλει κάποιος τρίτος να τοποθετήσει εκεί έναν ρημάδι ηλιακό (πάλι πχ) για λόγους ας πούμε ότι δεν έχει άλλη ταράτσα το κτίριο και είναι όλο με στέγη….

Δεκτό. 

 

Οπότε ο χρυσός κανόνας είναι να τα βρείτε μεταξύ σας και ο ενας να βοηθά τον αλλον…. Αν δεν τα βρείτε θα τρέχετε σε δικηγόρους, μηχανικούς και γκρίνιες και έξοδα και φωνές για υποκριτικούς νόμους …. (που ενίοτε υπάρχουν και αυτοί φυσικά)

Δυστυχώς δεν μας αφήνει όπως ανάφερα στο αρχικό μου ποστ ούτε στην ταράτσα της απόληξης που είναι κοινόχρηστος. Εκεί είναι και το μεγάλο μου πρόβλημα. Σπίτι χωρίς ηλιακό είναι σαν κουτσό. Στο στομάχι μου κάθεται αυτό να μη μπορώ να έχω έναν ηλιακό όπως οι περισσότεροι να κάνω την δουλειά μου και να είμαι συνέχεια με τον ηλεκτρικό ακόμα και όταν σκάει ο τζίτζικας να ανάβω ηλεκτρικό και να περιμένω να ζεσταθεί το νερό. Δε μιλάω για το κόστος φυσικά. 

Δεν επιτρέπεται τα μέλη  του φόρουμ να δημοσιεύουν κείμενο με χρώμα διαφορετικό του μαύρου ή μπλε. Το κείμενο σού διορθώθηκε. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής πριν συνεχίσεις τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.

Pavlos 33

 

11 ώρες πριν, yian said:

Η αποκλειστική χρήση συνήθως συνοδεύεται από ένα σχέδιο που δείχνει αναλυτικά από που έως που υπάρχει η αποκλειστικότητα. Άρα πρώτα βρίσκεις αυτό το σχέδιο για να ξέρεις που κάνει κουμάντο ο ιδιοκτήτης της και έπειτα βλέπεις εάν υπάρχει κάποιο άλλο κοινόχρηστο σημείο στη ταράτσα για να διαπραγματευτείς τη τοποθέτηση του ηλιακού εφόσον επιτρέπεται από τον κανονισμό και τη σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων συνιοδιοκτητών.

Σε αυτό το σχέδιο που γράφεις το έχει δει και μηχανικός και μου έχει πει ότι ακόμα και βάση χιλιοστών δεν προκύπτει κοινόχρηστος χώρος. Όσο για την σύμφωνη γνώμη όπως έγραψα και προηγουμένως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αφού είμαστε τρεις ιδιοκτήτες που θέλουμε να βάλουμε ηλιακούς και το πρόβλημα είναι στον έναν που έχει και την αποκλειστική χρήση της ταράτσας.

Μην κάνεις συνεχόμενες παραθέσεις. Τα μηνύματά σου έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

έχετε υπόψιν οτι στην απόληξη δώματος απαγορεύεται η τοποθέτηση ηλιακού. Η αποκλειστική χρήση δεν έχει να κάνει με χιλιοστά, στο σχέδιο λοιπόν φαίνονται τα ορια της αποκλειστικής χρήσης (πχ. ΑΒΓΔΑ και τα μ2 που αντιστοιχούν) ενδεχομένως να έχει γραφτεί στη σύσταση οτι του ανήκει όλος ο χώρος και να μην υπάρχει χωροθέτηση. Όταν αγοράσατε αποδεχθήκατε τη σύσταση και τα γραφόμενα οπότε δύσκολα να αλλάξει κάτι χωρίς τη συμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών (και του ιδίου). Ένας δικηγόρος θα σας ενημερώσει διαβάζοντας τη σύσταση τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται και ποια είναι η αποκλειστική χρήση. 

Στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο εχετε δίκτυο φυσικού αερίου; Αν ναι , πιθανώς να μην αξίζει η τοποθέτηση ηλιακού (έξοδα τοποθέτησης, συντήρηση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Μα εκεί είναι και το πρόβλημά μου ότι ενώ είναι τίγκα στους ηλιακούς οι απολήξεις των δωμάτων τουλάχιστον στο 50% των πολυκατοικιών (και όχι ίδια περίπτωση με τη δική μου δηλαδή λόγο αποκλειστικής χρήσης της ταράτσας αλλά για λόγους καλύτερης απόδοσης, να μην "δεσμεύουν" την ταράτσα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο) να είναι το μόνο μέρος που μπορώ να βάλω κι εγώ και οι υπόλοιποι και να μην μας αφήνει -(καταγγελία) ο ιδιοκτήτης που έχει την αποκλειστική χρήση.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν αποδέχτηκα εγώ τίποτα καθότι είναι το πατρικό μου που σημαίνει ό,τι τότε την μαλακία την είχε κάνει ο πατέρας μου ή τότε ο δικηγόρος του ή και οι δύο μαζί.

Στη σύσταση δε γράφει ό,τι απαγορεύεται να μπουν ηλιακοί ή ο,τιδήποτε άλλο παρά μόνο ότι η ταράτσα έχει την αποκλειστική χρήση του συγκεκριμένου τάδε διαμερίσματος.

Στη περιοχή μέχρι στιγμής δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου για την ώρα. Ελπίζω σε λίγα χρόνια να περάσει και από εδώ {βέβαια εξαρτάται από τους κατοίκους της εδώ περιοχής δηλαδή πόσοι θα εκφράσουν ενδιαφέρον (απαιτείται ένας αριθμός) αλλά και αν κρίνω από το αποτέλεσμα ως τώρα δεν το βλέπω τουλάχιστον και σχετικά σύντομα δεδομένου πως σε κάτι δρόμους παραπέρα υπάρχει δίκτυο. Στο θέμα μας τώρα μακάρι να μπει φυσικό αέριο και καλό θα είναι αλλά το διαχωρίζω σε σχέση με τον ηλιακό.Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τον ήλιο τον έχεις κοντά 300 μέρες τον χρόνο τσάμπα.

Δεν επιτρέπεται τα μέλη  του φόρουμ να δημοσιεύουν κείμενο με χρώμα διαφορετικό του μαύρου ή μπλε. Το κείμενο σού διορθώθηκε. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής πριν συνεχίσεις τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

επειδή σε άλλες πολυκατοικίες το έχουν κάνει δεν σημαίνει οτι είναι νόμιμο, σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται η τοποθέτηση ηλιακού σε απόληξη δώματος. Ετσι όπως τα περιγράφεται μάλλον ξεχάστε τον ηλιακό. 

Τσάμπα είναι ο ήλιος , η εγκατάσταση ηλιακού και οι προβλεπόμενες συντηρήσεις του έχουν κάποιο κόστος. Χοντρικά θέλουμε 600€ για τοποθέτηση και τουλάχιστον 30€/χρόνο για συντήρηση (αντικατάσταση ψυκτικού, άλατα κτλ) για να αντέξει 20 χρόνια ο ηλιακός. Δηλαδή 60€/χρόνο, δεν είμαι μηχανολόγος αλλά θεωρώ οτι παρόμοιο είναι και το κόστος χρήσης ζεστού νερού απο φυσικό αέριο (το οποίο παρέχεται 24ωρες και όχι μόνο με ήλιο)

Link to comment
Share on other sites

Για ένα καλό ηλιακό (για τετραμελή οικογένεια) θα απαιτηθούν πάνω από 1000 €. Κι επίσης το χειμώνα, που είναι πιο απαραίτητος, έχουμε μειωμένη ηλιοφάνεια, συν χαμηλότερη θερμοκρασία νερού δικτύου, συν μεγαλύτερες απώλειες θερμότητας. Κι αφού η χρήση ηλεκτρικού είναι αναπόφευκτη, ξέρουμε πόση ακριβώς οικονομία κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2019 at 10:24 ΠΜ, killertomato said:

επειδή σε άλλες πολυκατοικίες το έχουν κάνει δεν σημαίνει οτι είναι νόμιμο, σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται η τοποθέτηση ηλιακού σε απόληξη δώματος. Ετσι όπως τα περιγράφεται μάλλον ξεχάστε τον ηλιακό. 

Τσάμπα είναι ο ήλιος , η εγκατάσταση ηλιακού και οι προβλεπόμενες συντηρήσεις του έχουν κάποιο κόστος. Χοντρικά θέλουμε 600€ για τοποθέτηση και τουλάχιστον 30€/χρόνο για συντήρηση (αντικατάσταση ψυκτικού, άλατα κτλ) για να αντέξει 20 χρόνια ο ηλιακός. Δηλαδή 60€/χρόνο, δεν είμαι μηχανολόγος αλλά θεωρώ οτι παρόμοιο είναι και το κόστος χρήσης ζεστού νερού απο φυσικό αέριο (το οποίο παρέχεται 24ωρες και όχι μόνο με ήλιο)

Αυτό ακριβώς τόνισα την υποκρισία του υπάρχοντος νόμου δηλαδή να βάζουν ηλιακούς στις απολήξεις των πολυκατοικιών ενώ μπορούν στην ταράτσα κι εγώ που δεν μπορώ να βάλω στην ταράτσα γιατί δεν με αφήνει λόγο της αποκλειστικής της χρήσης να μην αποτελώ μία νόμιμη εξαίρεση λόγο αυτής της ειδικής περίπτωσης και να μην έχω δικαίωμα τοποθέτησης ηλιακού έστω για λόγους οικολογικούς και κατ' επέκταση περιβαλλοντολογικούς.

 

Εντάξει καλό το φυσικό αέριο και χρήσιμο (δυστυχώς ούτε αυτό δεν περνάει ακόμα από εδώ που βρίσκομαι) αλλά άλλη εξυπηρέτηση και οικονομία ο ηλιακός και κατασκευασμένος για χώρες όπως η δική μας. Και τα δύο τα θεωρώ εξίσου χρήσιμα αλλά ασύγκριτα πράγματα.

 

On 12/9/2019 at 10:40 ΠΜ, tetris said:

Για ένα καλό ηλιακό (για τετραμελή οικογένεια) θα απαιτηθούν πάνω από 1000 €.

Ειδικά όσο πιο πολλά μέλη έχει μια κατοικία τόσο πιο γρήγορα γίνεται απόσβεση.

Να προσθέσω επίσης και την εξοικονόμηση χρόνου όπου και πάλι χρόνος = χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποκλειστική χρήση δώματος την καταλαβαίνω, ΟΚ.

Μου έτυχε πρόσφατα "αποκλειστική χρήση του υπό την κεραμοσκεπή χώρου" σε συμβόλαιο (χώρος ανάμεσα στην πλάκα της οροφής και της στέγης, δεν υφίσταται σοφίτα στην οικοδομή, μόνο μια κεραμοσκεπή ανώτατου ύψους 2,20μ στον κορφιά, προσβάσιμη μόνο από ανθρωποθυρίδα). 

Ρωτάω: μπορεί να δωθεί τέτοιος χώρος σαν αποκλειστική χρήση;

Δεν έχει το απαιτούμενο ύψος βάσει κτηριοδομικού για βοηθητικός χώρος.

Επίσης, αν χρησιμοποιηθεί για αποθηκευτικός χώρος, δε θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση σαν όροφος;

Συνηθίζεται κάτι τέτοιο; Μπορούμε να το ενσωματώσουμε σε συστάσεις οριζοντίου ιδιοκτησίας; Μπορούμε να περιγράψουμε το χώρο σε βεβαιώσεις μηχανικού του 4495/17;

Συγγνώμη αν είναι αυτονόητο αλλά δεν είχα ξαναδεί παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TBD said:

Αποκλειστική χρήση δώματος την καταλαβαίνω, ΟΚ.

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά.

Κι εγώ κι οι περισσότεροι την καταλαβαίνουμε αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω πως για περιβαλλοντολογικούς και μόνο λόγους (κλιματική αλλαγή & εξοικονόμηση ενέργειας) να μην μου επιτρέπεται ή να το πω αλλιώς, να μην έχω δικαίωμα να μπορώ να τοποθετήσω έναν ηλιακό χωρίς να μπορεί να μου τον "κουνήσει" κανείς ακόμα και η πολεοδομία (ιφ γιου νόου γουάτ άι μην).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TBD said:

Αποκλειστική χρήση δώματος την καταλαβαίνω, ΟΚ.....

Δεν είναι ανεξάρτητος χώρος, αλλά είδος δουλείας που ακολουθεί το διαμέρισμα (προσάρτημα). Είναι δηλ. κοινόκτητο και ιδιόχρηστο. Αν λοιπόν δεν έχει πολεοδομικές παραβάσεις και υπερβάσεις, δεν σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.