Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλειστική χρήση ταράτσας


Recommended Posts

OK, αλλά για το χώρο κάτω από τη σκεπή τί γίνεται;

Μπορεί να δωθεί για αποκλειστική χρήση σε διαμέρισμα;

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τον υπό την κεραμοσκεπή χώρο για αποθήκη, για παράδειγμα, χωρίς να έχει το ελάχιστο 2,20μ ύψος που ορίζει ο κτηριοδομικός για βοηθητικούς χώρους;

Επιτρέπεται να μνημονεύσω αυτό τον χώρο σαν αποθηκευτικό στη βεβαίωση μηχανικού σε περίπτωση μεταβίβασης;

Σόρυ, έχω κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπε ο τετρις

Εχεις αυτο που οριζει το συμβολαιο

την " αποκλειστικη χρηση"

και με υψος λιγωτερο απο 2, 20   δεν αποτελει πολεοδομικο μεγεθος, ούτε το γραφεις στο Ε9.

αρα δεν αποτελει "ξεχωριστο χωρο"... ειναι σαν το παταρι στα μπανια

το αν εσυ εκει αποθηκευεις το  Χριστουγενιατικο δεντρο και τα στολιδια του

δε το κανει "αποθηκη"

[κατα τη γνωμη μου,  αφου μονον απο την "γλαβανή" εχεις τροπο να μπεις με καποια σκαλα και μονον εσυ απο το δικο σου διαμερισμα..."περισευε" η αποκλειστικη χρηση.]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 3 μεζονέτες κολλητές η μια στην άλλη με κοινή στέγη, γι' αυτό θέλουν να τους χωρήσω τη στέγη σε τρια τμήματα και να έχει η κάθε μεζονέτα αποκλειστική χρήση.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, νομίζω το κατάλαβα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

υπο τις συνθηκες του νεου ερωτηματος

ναι,  να την χωρίσεις και να δοθει η αποκλειστικη χρηση.

[αμα τα λετε με το τσιγκελι...αυτα παθαινουμε]:twisted:

υγ

και, δεν καταλαβα,  γιατι εβαλες το θεμα στους "ιδιωτες"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγήσατε συνάδελφοι, δεν είχα νέα "ιστορία"  να ρωτήσω. Ανέφερα τα περί τριών μεζονετών σαν απάντηση στο σχόλιο του dimitris GM για το ότι περίσσευε η αποκλειστική χρήση.

Η απορία είχε λυθεί με τα σχόλια του ανωτέρου χρήστη όπως επίσης και του tetris.

Για να ρωτήσω κάτι δε θεωρώ ότι πρέπει να αναφέρω την ιστορία της ζωής μου.

Ευχαριστώ και πάλι για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι μισές ταράτσες απολήξεων είναι γεμάτοι από ηλιακούς, εκτιμάτε πως θα επιτραπεί κάποια στιγμή (και νόμιμα) να τοποθετούνται ηλιακοί ακόμα και με την (επίσημη) πιστοποίηση κάποιων κανόνων ασφαλείας;

 

Μην ανοίγεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο νέο θέμα ενώ ήδη έχεις δημοσιεύσει τους προβληματίσμούς σου και στο υπάρχον θέμα. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εγώ εκτιμώ πως οχι, εκτιμώ πως άμεσα μόλις γίνει έλεγχος από πολεοδομία θα εγγραφούν σαν παραβάτες οι όσοι πράξαν έτσι και θα επιβληθούν σε αυτούς τα επώδυνα πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, είμαι ιδιοκτήτρια σε οροφοδιαμερισμα σε 3 όροφο κτίσμα. Είμαστε 3 ιδιοκτήτες συνολικά και μας αναλογούν 1/3 όλες οι δαπάνες. Στη ταράτσα ο πατέρας μου είχε κτίσει πριν 20 χρόνια ένα δωμάτιο -αποθήκη 6 τ.μ. Όλα αυτά τα χρόνια την χρησιμοποιούσαμε μόνο εμείς. Επειδή είναι αυθαίρετο αυτό ,θα πρέπει τώρα να το νομιμοποιήσω. Θα πρέπει να υπογράψουν και οι άλλοι συνιδιοκτήτες ότι αποδέχονται ότι είναι δικό μου ? Υπάρχει περίπτωση να μπορούν να το διεκδικήσουν και εκείνοι εξ αδιαίρετου ?Επιπλέον θα μπορούσαμε να ορίσουμε με συμβόλαιο αποκλειστική χρήση στη ταράτσα που θα οριοθετούμε τι ανήκει στον καθένα μας οπότε εκεί να βάζει ο καθένας αν θέλει τον ηλιακό του , την κεραία του ή να το διαμορφώσει όπως θέλει?

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είναι δικό σας! Δικό μας είναι μόνον ό,τι αναφέρεται στον "τίτλο ιδιοκτησίας", που έχουμε και βεβαίως αναφέρεται στη "Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας", που έχει γίνει για το ακίνητο.

Προφανώς βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο και σήμερα έπρεπε να έχει κοινόχρηστη χρήση. Είναι αυθαίρετο και για να γίνει "ρύθμιση κ.λπ." απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών. Στη συνέχεια για να"περαστεί" στη ΣΟΙ και να του αποδοθούν ή όχι χιλιοστά (από τα υπάρχοντα), απαιτείται τροποποίηση αυτής με τη σύμφωνη γνώμη του 100% των συνιδιοκτητών.

Την "ταράτσα" μπορείτε αν συμφωνήσετε όλοι οι συνιδιοκτήτες να την κάνετε ό,τι θέλετε (με πολλούς όμως και ποικίλους περιορισμούς), τροποποιώντας βεβαίως τη ΣΟΙ....

Το πρόβλημα που καλείστε πρωτίστως να επιλύσετε είναι η απάντηση στο ερώτημα: "Για ποιόν ακριβώς λόγο οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες να συναινέσουν σε αυτές τις επιθυμίες σας";;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.