Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλειστική χρήση ταράτσας


Recommended Posts

καλημερα, ειμαι ιδιοκυιτησ μεζονετασ 5ου και 6ου οροφου, ι ταρατσα του δωματοσ εινε αποκλιστικη χρηση εμου, στην συσταση υησ πολυκατοικιασ και στο συμβολεο, παρολα αφτα εχουν τοποθετιση στιν ταρατσα του δςματοσ τρεισ  ηλιακουσ θερμοσυφονεσ και υπαρχουν προβληματα υγρασιασ και δεν δεχονται τιποτα δεν το σιζητουν, τι πρεπη να κανς? ι ταρατσα ειναι δικι μου? να κινηθς δικαστικα? σασ εφχαριστω, 

σιγουρέψου πρώτα. Οτι η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών δεν προβλέπει την εγκατάσταση 3 τουλάχιστον ηλ. θερμ. καθώς και να τους επισκέπτονται οι συνιδιοκτήτες, που θα πρέπει να δίνεις άδεια επίσκεψης πχ για επισκευές?

Μάλλον τα προβλήματα υγρασίας είναι δικά σου, και ίσως να οφείλονται στο τρύπημα της μόνωσης απο τους ηλιακούς, δεν καταλαβαίνω αφού έχεις σημαντικά προβλήματα και αφού λες οτι θα ξαναφτιάξεις τους ηλιακούς να λειτουργούν με δικά σου έξοδα, προκειμένου να φτιάξεις τη στεγάνωση ταράτσας γιατί δεν συμφωνούν. Ομως απάντησε πρώτα αυτά τα δύο και τα λέμε πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται!

 

Ψαχνω τα περι αποκλειστικής χρήσης, δεν ειμαι σίγουρος οτι βρήκα απαντηση (αλλα γενικά το forum με έχει βοηθήσει πολύ και συχνά!!)

 

Ενα βοηθητικό κτίσμα σε ακαλυπτο χώρο της πολυκατοικίας και με οριζόντια ιδιοκτησία που στο συμβόλαιο του περιγράφει ενα κηπάκι μπροστά

σαν αποκλειστική χρήση. Επειδή προκειτε για αγορα... υπάρχει περιπτωση με μια ΓΣ να αφαιρεσουν αυτό το δικαιωμα αποκλειστική χρήσης...

Ή είναι κάτι standard που ανηκει στο κτισμα συτό?

 

Ευχαριστώ (ευχομαι οχι off topic)

 

k

Με μια ΓΣ ακούγεται δύσκολο, όμως και ο δικηγόρος που σαν αγοραστής θα έχεις θα σου πει.

Δεν αλλάζει εύκολα η σύσταση, κάτι που σου δόθηκε, και υπέγραψαν όλοι, μα όλοι να έχεις εσύ την αποκλειστική χρήση δεν αλλάζει εύκολα.

Δεν θυμάμαι βέβαια τι προβλέπει ο Ν.4178/13 για περιπτώσεις αυθαιρετων κτισμάτων σε κοινόκτητους χώρους και αν δόθηκαν οι συναινέσεις που προφανώς θα χρειαζόταν κατά την ελλειπή μνήμη που έχω του Νόμου, ώρα 20.50μμ και Τετάρτη βράδυ, όμως το αν έχουν δοθεί συναινέσεις, το περιγράφει η σύσταση και δεν υπάρχει άλλο νομικό έγγραφο που να λέει πχ με 51% μπορούν να αλλάξουν την αποκλειστική χρήση, πάντως ακούγεται δύσκολο, οχι με ΓΣ πάντως αλλά με τροποποίηση Σοι που πιθανός δεν θα γίνει, εξάλου εσύ δεν θα συμφωνείς.

Εγώ θα έλεγα μάλλον αν  ο Νόμος τακτοποίησης αυθαίρετου κτίσματος ζητούσε συναίνέσεις και οι συναινέσεις δόθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

Η ταρατσα αυτου του βοηθητικου κτισματος - καθως εχει πλακα - μπορει να χρησιμοποιηθει απο τον ιδικτήτη

ή ειναι κοινοχρηστη? (πάλι προκειτε για οριζοντια συσταση) 

Edited by kristoka
Link to comment
Share on other sites

καθως θα προκυπτουν νεα ερωτηματα....

 

επι τη βαση προηγουμενων απαντησεων

 

το πιο καλο θα ηταν να  μιλησεις με τον μηχανικο σου... οπου θα θεσεις συνολικα το προβλημα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν έπρεπε να προβείτε σε καμία εργασία χωρίς την συμβουλή μηχανικού. Αποκλειστική χρήση δεν σημαίνει ότι μπορούμε να προβαίνουμε σε κατασκευές χωρίς νόμιμη άδεια δόμησης. Συμβουλευτείτε τώρα μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα, βρισκω οτιδηποτε διαβασα εδω μεσα πολυ χρησιμο. θα ηθελα τις γνωσεις σας σε ενα θεμα που με απασχολει..

 

εκανα μια αγορα καποιον διαμερισματων σε μια πολυκατοικια ειναι δικα μου ο 2 οροφοι και ενας ακομα μισος οροφος απο 3οροφο κτισμα συνολο 10 διαμερισματα.

 

επειδη αυτος που μου το πουλησε "το ειχε ταξει" δια βοης σε αυτον που εχει τον 3ο οροφο το μισο ισογειο και ενα παρανομο μικρο κτισμα στην ταρατσα.. 

 

 στον ανθρωπο αυτον που του ταξαν τα διαμερισματα που αγορασα ζητησα τα κλειδια της εξοπορτας κ μ ειπε επειδη εχει ριξει λεφτα στην πολυκατοικια επειδη νομιζε οτι θα του ανήκει ολοκληρη εξωτερικο βαψιμο απο οτι μπορω να διακρηνω. ακομα δεν εχω μπει στο κτίριο.

επιμενει να του υπογραψω να εχει αποκληστηκη χρηση της ταρατσας για να μου δωσει τα κλειδια εγω φυσικα δεν δεχτηκα καθωτη αν πουλησω η νοικιασω τα διαμερισματα στο μελλον θα ηθελα να εχουν ηλιακο κεραια τηλεορασης και γενικα προσβαση στην ταρατσα..

 

πολυλογοντας θα πω οτι του εστειλα εξωδικο τον καλεσε και η αστυνομια σε απολογια και ειπε απλα οτι η πορτα δεν ειχε κλειδαρια που ειναι ψεμμα και δεν ξερει τπτ αυτος

παω αλλαζω κλειδαρια ΤΗΝ επομενη μερα του ειπα οτι αφησα το αντικλειδι καπου συγκεκριμενα να το βρει παω την αλλη μερα και ξαναειχε αλλαξει κλειδαρια.. καταλαβαινετε για τι ανθρωπο πρόκειται..

 

το μεγαλο μου ερωτημα ειναι γιατι εχει λυσσάξει να εχει αποκλειστικη χρηση της ταρατσας?

 

1)για να βαλει φωτοβολταικα.. ?

2)για να κτισει και αλλο παρανομο δωματιακι στην ταρατσα ?

 

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο και εδω θα ηθελα να μου πειτε το ΓΙΑΤΙ? επιμενει? ποια τα οφελη στο να εχεις αποκλειστικη χρηση της ταρατσας???

 

θα περιμενω καρτερικά για οποιαδηποτε απαντηση σας.. ευχαριστω πολυ.  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.