Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικεραυνική προστασία


gnusselt

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα μπήκαν στον πίνακα μου αντικεραυνικά legrand T2+T3. Με το ζόρι εχω πετύχει 7 ωμ αντίσταση γείωσης με πολλά ηλεκτρόδια και πλάκα γείωσης σε αποστάσεις μεταξύ τους στον ακάλυπτο. Με προβληματίζει αν θα μπορέσουν να λειτουργήσουν τα αντικεραυνικά με  7 ωμ  γείωση. Έιμαι σίγουρος οτι ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει πολλά κρουστικά κατ επανάληψη και για αυτό έβαλα αντικεραυνικά. Με το που μπήκαν σταμάτησαν οι συσκευές να υπερθερμένονται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν 7 ωμ αντίσταση γείωσης ειναι οκ. Οποιαδήποτε γνώμη θα βοηθούσε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε νομίζω ότι θα πάρεις κάποια σαφή απάντηση.

Το ότι θα λειτουργήσουν... θα λειτουργήσουν, με την έννοια ότι θα στείλουν κάποιο ρεύμα προς τη γη. Το θέμα είναι αν θα πετύχουν αυτό που θες, δηλαδή να προστατεύσουν τις συσκευές σου. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το ύψος και η μορφή από την καμπύλη της κρουστικής υπέρτασης, η ευαισθησία της συσκευής, η απόσταση των συσκευών από τα αντικεραυνικά, η απόσταση των αντικεραυνικών από τη γείωση, η διατομή των αγωγών κ.α. Είναι όλα σχετικά. Όσο μικρότερη γείωση τόσο καλύτερα.

Προσωπικά θα έβαζα αντικεραυνικά και με μεγαλύτερη τιμή γείωσης. Άλλωστε, στα τεχνικά χαρακτηριστικά των αντικεραυνικών δεν αναφέρεται κάποια τιμή γείωσης πάνω από την οποία δε δουλεύουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όταν εγκαταστάθηκαν τα αντικεραυνικά πρώτα απο ολα τηρίθικαν οι αποστάσεις των 50 πόντων που λένε όλοι οι κατασκευαστές , δηλαδή  να μην υπερβένουν η φάση , ουδέτερος και γείωση τους 50 πόντους που είναι συνδεδεμένα τα 3 καλώδια στα αντικεραυνικά. Δεύτερων γείωση παίρνω απο τον ακάλυπτο και εγώ βρίσκομαι στον πρώτο όροφο , οπότε πιστέυω ότι η απόσταση απο την γείωση δεν είναι και τόσο μεγάλη. Οι αποστάσεις των συσκευών απο τα αντικεραυνικά είναι λιγότερο απο 10 μέτρα στις ευαίσθητες συσκευές.  Οι αγωγόι που έχουν συνδεθεί στα αντικεραυνικά είναι 10αρια. Επίσης έχω συνδέσει και ενα online ups διπλής μετατροπής και θα ήθελα την γνώμη σου για κάτι. Ισχύει οτι το online ups μπορεί απο μόνο του να διαχειριστεί μικρά κρουστικά του δυκτίου. Δεν μιλάω για κρουστικά απο κεραυνούς. άκουσα οτι αν το κρουστικό έρχεται απο φάση τότε μπορεί αλλά αν έρχεται απο ουδέτερο/γείωση τότε όσο μικρό και αν είναι το κρουστικό , το ups δεν μπορεί να κάνει τίποτα. ισχύει αυτό ?? 

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά UPS έχουν μια υποτυπώδη προστασία από υπερτάσεις. Στην πιο απλή περίπτωση, varistors. Υποθέτω ότι όσο πιο ποιτικό μοντέλο τόσο καλύτερη προστασία θα έχει, χωρίς να είναι πάντα κανόνας.

Αυτό με τον ουδέτερο δεν το ξέρω και δεν το έχω ακούσει. Μπορεί να ισχύει σε πολλά stand-by και line interactive UPS που έχουν γεφυρωμένο τον ουδέτερο στην είσοδο και την έξοδο. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί να ισχύει σε online.

Link to comment
Share on other sites

όσο για τον χρόνο απόκρισης έχει 25 ns για φάση - ουδέτερο και 100 ns για ουδέτερο - γείωση. θεωρούνται ικανοποιητικοί αυτοί οι χρόνοι απόκρισης ?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποια εξέλιξη όσον αφορά στην υποχρεωτικότητα εγκατάστασης αντικεραυνικής προστασίας σε νέες εγκαταστάσεις από το 2023;

Αν ισχύει αυτό που μου ανάφερε ηλεκτρολόγος, έχουμε κάποια γνώση της σχετικής νομοθεσίας (που ο ίδιος δεν είχε);

Από ένα μισαωρο search, δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι.

edit: ενδεχομένως να έχει να κάνει με αυτό: https://ti-soft.com/el/support/help/electricaldesign/elot_hd_60364

Edited by AntonisHLMHX
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει βγει νόμος το 2023, για κάθε νέο κτήριο θα πρέπει να τοποθετηθεί ΣΑΠ. Ήδη σε κτήριο που φτιάχνετε τώρα ενώ δεν χρίζει ΣΑΠ, έγινε μελέτη για την τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι στην απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3475/Β/24.5.2023, αυτή αφορά στην Πυροπροστασία Ακινήτων που βρίσκονται εντός ή πλησίον δασικών εκτάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο Άρθρο 32 του ΦΕΚ. Η διατύπωση είναι κάπως αόριστη. Κατά την δική μου ερμηνεία, η εγκατάσταση ΣΑΠ δεν είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση αλλά μόνο όταν το κτήριο "βρίσκεται σε έξαρση σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο". Αυτή η διατύπωση σηκώνει πολλή κουβέντα. 

Κατά την άποψή μου, εάν το κτήριο γειτνιάζει με άλλα κτήρια ίδιου ή μεγαλύτερου ύψους δεν χρειάζεται εγκατάσταση ΣΑΠ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.