Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικεραυνική προστασία


gnusselt

Recommended Posts

Δηλαδή: .... 3) διακόπτεται από τον Γ.Δ. και -----> 4) τοποθετείς τα αντικεραυνικά παράλληλα. -----> 5) ακολουθούν οι γενικές ασφάλειες και μετά ο Δ.Δ.Ε.

 

Για ποιον λόγο να γίνει διακλάδωση για τους απαγωγούς πριν τη γενική ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ασφάλεια πριν το αντικεραυνικό δεν θα πέσει όταν περνάνε τα kA του κεραυνού?

Ακόμα και αν δεν προλάβει να πέσει, δεν αυξάνει την αντίσταση γείωσης?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μιας και ειναι η ειδικοτητα σου, θα επρεπε να γνωριζεις τι κανει ενα αντικεραυνικο. Ψαξτο λιγο και θα καταλαβεις.

 

ΤΙΡ. Αν περασει ενταση απο το δικτυο (δηλ. απευθειας κεραυνος) τοτε κλαψτα. Απο Αλλο πραγμα προσπαθουμε να προστατευτουμε...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτά που γνωρίζω από ηλεκτρολογία, μηχανολογία και ναυπηγική ( σχολή ηλεκτρολόγων μηχανολόγων τμήμα ναυπηγών ΕΜΠ -1975 ) θεωρώ ότι είναι απειροελάχιστα μπροστά σ' αυτά που δεν γνωρίζω.

Στο θέμα μας τώρα.

Έχω καταλάβει ότι όταν πέσει κεραυνός στα σύρματα της ΔΕΔΔΗΕ (πλέον) φτάνει στιγμιαία μέσα στον πίνακα πολύ ψηλή τάση και το αντικεραυνικό (που είναι συνέχεια ανοικτή επαφή) βραχυκυκλώνει την φάση με τη γή στιγμιαία και διοχετεύοντας κάποια kAmper προς τη γή προσπαθεί να προστατεύσει την υπόλοιπη εσωτ. εγκατάσταση.

Η απορία μου είναι αν στη διαδρομή αυτή του ρεύματος, που συνίσταται να είναι με όσο δυνατόν μεγαλύτερη διατομή και όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος παρεμβάλλουμε ασφάλεια (ο κατασκευαστής συνιστά 32C max)

1. δεν θα αυξήσουμε την αντίσταση?

2. δεν θα πέσει η ασφάλεια εμποδίζοντας τα kA να φύγουν στη γη? και

3. για ποιό λόγο να βάλουμε ασφάλεια?

Αν θέλεις σε παρακαλώ διόρθωσέ με σε ότι δεν γνωρίζω σωστά και λύσε τις απορίες μου.

( Δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα προσωπικά αλλά και σε όποιον γνωρίζει και θέλει να απαντήσει)

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που δεν σου απαντησα αμεσως δεν ειναι ουτε για να το παιξω εξυπνος ουτε για να σε ειρωνευτω.

Απλα πιστευω οτι αν σου δωσω ετοιμη τροφη δεν θα μαθεις αυτο που πρεπει.

 

Σου εδωσα ενα κλειδι να ψαχτεις αλλα δεν το καταλαβες.

Ο κεραυνος δημιουργει ζημιες οχι μονο απο αμεσα πληγματα αλλα και απο εμμεσα. Το προβλημα που καλουνται να επιλυσουν τα αντικεραυνικα φιλτρα ειναι η υπερταση και οχι η υπερενταση. Την υπερταση δεν μπορουν να την κοψουν οι ασφαλειες.

Γιαυτο τα φιλτρα γειωνονται αντιθετα απο τις ασφαλειες. κλπ κλπ Σου ξαναλεω με ενα απλο ψαξιμο στο τι ειναι αντικερυνικο θα καταλαβεις πως δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο να γίνει διακλάδωση για τους απαγωγούς πριν τη γενική ασφάλεια?

Αν βάλεις τα αντικεραυνικά στην είσοδο του πίνακα, προστατεύεις από την αρχή την εγκατάσταση. Τουλάχιστον στα σχέδια, τα αντικεραυνικά φαίνονται στην είσοδο της εγκατάστασης του Γ.Π. για να απαγάγουν το πλήγμα από το Δίκτυο και μου φαίνεται το πιο λογικό.

Ένα για κάθε φάση και ένα με τον ουδέτερο.

 

Η απορία μου είναι αν στη διαδρομή αυτή του ρεύματος, που συνίσταται να είναι με όσο δυνατόν μεγαλύτερη διατομή και όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος παρεμβάλλουμε ασφάλεια (ο κατασκευαστής συνιστά 32C max)

Καταρχήν πρέπει να ξέρουμε για τι εγκατάσταση μιλάμε, τι είδους προστασία θέλουμε από τα κρουστικά όπως και αν υπάρχει Σ.Α.Π. και τι είδους είναι αυτό.

Μήπως εννοείς, μιλώντας για διατομή, τους απαγωγούς του ΣΑΠ?

Λέγοντας Απαγωγούς, εννοούμε το σύστημα που συνδέει τα συλλεκτήρια όργανα με την εγκατάσταση γείωσης, αλλά και τα "αντικεραυνικά", το ραγοϋλικό δηλαδή.

 

1. δεν θα αυξήσουμε την αντίσταση?

2. δεν θα πέσει η ασφάλεια εμποδίζοντας τα kA να φύγουν στη γη? και

3. για ποιό λόγο να βάλουμε ασφάλεια?

Οι κατασκευαστές συνιστούν ασφάλεια πριν τους απαγωγούς. Η ABB λέει, τουλάχιστον για το DC κομμάτι, ότι προσφέρεις εφεδρική προστασία κατά τη λήξη της ωφέλιμης ζωής τους. Για το AC, δες π.χ τον OVR 15-275 P TS της ABB.

Υποτίθεται ότι η ασφάλεια αντέχει κρουστικά ρεύματα. Αν ήταν έτσι, δε θα "πέφτανε" και οι υπόλοιπες ασφάλειες, αποτρέπωντας τα kA να περάσουν στην εγκατάσταση?

 

Φυσικά η ηλεκτρολογία είναι ένας πολύ μεγάλος κλάδος, πόσο μάλλον η μηχανολογία και η ναυπηγική.

Επίσης Το αντικεραυνικό είναι από μόνο του ένα κεφάλαιο.

Αν τυχαίνουμε διόρθωσης, παρακαλώ και γω με τη σειρά μου για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τα αντικεραυνικά στην είσοδο του πίνακα, προστατεύεις από την αρχή την εγκατάσταση. Τουλάχιστον στα σχέδια, τα αντικεραυνικά φαίνονται στην είσοδο της εγκατάστασης του Γ.Π. για να απαγάγουν το πλήγμα από το Δίκτυο και μου φαίνεται το πιο λογικό.

 

Ναι, αλλά γιατί πριν τη γενική ασφάλεια. Δεν έχω δει ποτέ τέτοιο σχέδιο και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά γιατί πριν τη γενική ασφάλεια .... δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, υποθέτω ότι ο λόγος είναι, για να δεχτούν πρώτες (όσο γίνεται πιο γρήγορα) το πλήγμα από το μετρητή και μετά.

Επίσης, δεν έχω ψάξει αν αναφέρει ο κανονισμός κάτι για αυτό το θέμα δηλαδή πως πρέπει να τοποθετούντε ορθά. Προφανώς είναι ανάλογα με τον τύπο και το σχέδιο.

 

Δεν έχω δει ποτέ τέτοιο σχέδιο

Έψαξα για σχέδιο και βρήκα ένα της ABB, αλλά για εγκατάσταση Φωτοβολταϊκής γεννήτριας.

Εδώ δείχνει τα SPD στο AC τελευταία εγκατεστημένα, πριν το μετρητή μας. Ακόμα, έχει και τους μικροαυτόματους.

post-45460-0-00798600-1337705680_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Θα απέφευγα οποιαδήποτε διακλάδωση πριν τη γενική ασφάλεια. Με τον τρόπο αυτό γλιτώνεις επιμέρους ασφάλειες για πολλούς τύπους αντικεραυνικών. Τα Τ3 βέβαια θα χρειάζονται και πάλι μικρή επιμέρους ασφάλεια.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.