Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικεραυνική προστασία


gnusselt

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ,

 

Πώς καθορίζεται πότε είναι απαραίτητα η κατασκευή αλεξικέραυνου σε ένα κτίριο?

Το πρότυπο ΕΛΟΤ 1197 "προστασία κατασκευών από κεραυνούς" αναφέρει στο παράρτημα έναν τρόπο εκτίμησης κινδύνου ζημιάς από κεραυνούς με τον οπόιο επιλέγεται η στάθμη της αντικεραυνικής προστασίας, η οπόια αν είναι μικρή δεν είναι θεμιτή η λήψη της. Παρόλαυτά στην εφαρμογή αυτήε της μεθόδου υπεισέρχονται πολλοί παράμετροι οι οποίοι καθορίζονται δύσκολα με μεγάλη πιθανότητα λάθους μέσα από στατιστικούς πίνακες χωρίς όμως να αναφέρονται στο σχέδιο ΕΛΟΤ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άλλος,πιό πρακτικός ή έστω εμπειρικός κανόνας που να καθορίζει την αναγκαιότητα κατασκευής αλεξικέραυνου.

Αν όχι που θα βρώ τα απαραίτητα στοιχεία-πίνακες για την εφαρμογή της μεθόδου του ΕΛΟΤ?

Πώς θα ξέρω αν η πολεοδομία απαίτήσει μία τέτοια μελέτη (για την ακρίβεια αν θα πρέπει να συμπεριλάβω αντικεραυνική προστασία στην μελέτη της θεμελιακής γείωσης.)

Η περίπτωση που μελετώ αφορά μία 5 όροφη πολυκατοικία με κεραμοσκεπή.

 

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα, δεν μου έχει τύχει να μου ζητήσουν ποτέ αλεξικέραυνο στην Πολεοδομία.

 

Για δες κσι τον κτηριοδομικό κανονισμό:

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108374.html

 

Έχει να κάνει που βρίσκεται το κτήριο και εάν έχεις έξαρση σε σχέση με τον

περιβάλλοντα χώρο.

 

Σε γενικές γραμμές (αν και δεν είμαι ειδικός) θα κάνεις βρόχους στο δώμα

και θα χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 2 καθόδους. Εάν θέλεις να προστατεύσεις

και κάτι συγκεκριμένο (π.χ. ψύκτη νερού), τότε μπορείς να βάλεις και ακίδα που η

"ομπρέλα" της να το καλύπτει (ύψος / γωνία).

 

Οι βρόχοι μπορεί να είναι π.χ. 10m x 10m, 10m x 20m ή και 5m x 10m, για κτήρια

υψηλού κινδύνου, κτλ. Στην περίπτωσή σου (εάν τελικά βάλεις) τρέξε το

γύρω - γύρω και στις κορυφογραμμές της. Φρόντισε οι κάθοδοι να καταλήξουν

σίγουρα σε ηλεκτρόδια γειώσεως και να μην κοπούν κατά την διάρκεια της κατασκευής.

Τώρα εαν πρέπει να τα συνδέσεις με την θεμελιακή... θέλει επιπλέον στοιχεία

στην σχεδίασή της και... να είσαι σίγουρος ότι θα πραγματοποιηθούν... (ο Θεός

βοηθός, δηλαδή)

 

Ας απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας ασχολούμε με την αντικεραυνική μελέτη ενός υφιστάμενου κτιρίου.

θα κάνω χρήση τρίγωνου γείωσης. Έχει ασχοληθεί κανένας με κάτι παρόμοιο?

θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορεία ;)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη συναδελφος

 

επειδη τα στοιχεια που δινεις ειναι ελαχιστα για τη περιπτωση σου, θα πω καποια γενικα:

 

α) η αντικεραυνικη προστασια του κτιριου σαφως και θελει πολυ καλη γειωση

β) αν η υπαρχουσα γειωση του κτιριου εχει τιμη <1Ω (μετα απο μετρηση της) τοτε μπορεις τη αντικεραυνικη σου προστασια να τη συνδεσεις με την υπαρχουσα γειωση

γ) αν δεν εισαι στη β) περιπτωση, φτιαξε ανεξαρτητη γειωση για την αντικεραυνικη οσο μπορεις με χαμηλωτερη τιμη

 

αν μπορεις δωσε καποια στοιχεια παραπανω για τη περιπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ασχολούμε με την αντικεραυνική μελέτη ενός υφιστάμενου κτιρίου.

θα κάνω χρήση τρίγωνου γείωσης. Έχει ασχοληθεί κανένας με κάτι παρόμοιο?

θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορεία ;)

 

Εφόσον συζητάμε για νέα εγκατάσταση αντικεραυνικής προστασίας σε παλαιό κτίριο λογικά θα ισχύουν τα παρακάτω :

 

1) Δεν θα υπάρχει θεμελιακή γείωση στο κτίριο.

2) Η υπάρχουσα γείωση θα είναι απίθανο να είναι κάτω από 1 Ωhm.

 

Όσα αφορά την λύση που προτείνεις ‘’ να γίνει εγκατάσταση τριγώνου γείωσης ΄΄. Είναι μια γείωση που είναι αδύνατο να πιάσεις τόσο χαμηλές τιμές όσο χαμηλή να είναι η ειδική αντίσταση του εδάφους. Πρακτικά όσες φορές έχουμε εγκαταστήσει τρίγωνο με τα ηλεκτρόδια του εμπορίου δεν έχουμε <<πιάσει>> τιμές κάτω από 20 Ωhm όσο καλό (δηλαδή αγώγιμο) να ήταν το έδαφος.

 

Το τρίγωνο είναι ιδανικό να το φτιάξεις για να ενισχύσεις την γείωση σε ένα παλαιό κτίριο που η γείωση του είναι στα υδραυλικά. Ακόμα είναι καλή λύση ώστε να κατασκευάσουμε γείωση για τον ουδέτερο ενός Η/Ζ ή ξεχωριστή <<καθαρή>> γείωση για κάποιες εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων. Όμως δεν είναι λύση για την αντικεραυνική προστασία.

 

Βέβαια και η αντίσταση του τριγώνου μπορεί να βελτιωθεί με την προσθήκη παραπάνω ηλεκτροδίων κάτω από μία εύκολη διαδικασία.

 

Πάντως υπάρχουν αρκετές διαφορετικές λύσεις για την γείωση ενός κτιρίου που δεν έχει θεμελιακή γείωση. Υπάρχουν στα βιβλιαράκια / έντυπα των προμηθευτών υλικών θεμελιακής γείωσης όπως η ΕΛΕΜΚΟ, ΠΙΤΤΑΣ κλπ αρκετές τις έχω εφαρμόσει και εγώ στην πράξη με σχετική επιτυχία. Αυτό μας έχει συμβεί κυρίως πριν από 3-4 χρόνια που είχε ψηφιστεί η υποχρεωτική κατασκευή θεμελιακής γείωσης σε νέα κτίρια αλλά αρκετοί κατασκευαστές δεν το γνώριζαν. Έτσι ενώ είχαν πέσει τα μπετά των υπογείων έπρεπε να βρεθεί λύση κατασκευής σωστής γείωσης σε εκείνο το στάδιο, χωρίς να έχεις την δυνατότητα να συνδεθείς με τον οπλισμό.

 

Όπως σου λέει ο συνάδελφος παραπάνω δώσε μας μερικά στοιχεία και θα σου δοθούν αρκετές λύσεις.

 

Εγώ βασικά θα ήθελα να γνωρίζω εάν :

 

Κατά μήκος και κατά πλάτος γύρο από το κτήριο υπάρχει χώμα χωρίς πλακόστρωση ;

 

Εάν ναι, το έδαφος γύρο από το κτίριο είναι σε μια νοητή ευθεία ή υπάρχουν υψομετρικές διαφορές ;

 

Εάν όχι, τότε που υπάρχει κάποιος κήπος δίπλα από το κτίριο και τι διαστάσεις έχει ;

 

Είδος εδάφους ;

Link to comment
Share on other sites

πρώτον έχει κήπο γύρω απο το κτίριο

δευτερόν σε υφιστάμενο κτίριο που σίγουρα λόγω του ότι είναι παλιο δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση.

στο δώμα του κτιρίου έχω τρέξει αγωγό περιμετρικά και τρέχω τα κατεβάσματα μου

απο κει και πέρα απο τι στιγμή που δεν έχω θεμελιακή γείωση.......τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις χωριστά ηλεκτρόδια στα κατεβάσματα. Δηλαδή το κάθε κατέβασμα θέλει

και γείωση. Πρέπει να πάρεις πολύ μικρή τιμή... Άρα πρέπει να μετρήσεις για να δεις

τι κάνεις και εξαρτάται και από το αν μπορείς να καρφώσεις τα ηλεκτρόδια βαθιά ή να σκάψεις,

τι χώρο έχεις, κτλ, κτλ....

 

Για να συνδεθεί το ΣΑΠ στην θεμελιακή, πρέπει, αυτή, να πληροί και άλλες

προδιαγραφές, πέραν αυτών του ΕΛΟΤ ΗD 384 (βλέπε: ΕΝ 62305).

 

Βάλε τα ηλεκτρόδια, κατά το δυνατόν, μακριά από την γείωση του κτηρίου...

Και θεμελιακή να είχα, εάν δεν την είχα κάνει εγώ ο ίδιος, θα το σκεφτόμουνα

πολύ πριν συνδέσω τις καθόδους του ΣΑΠ, εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάση των παραπάνω η πρόταση μου είναι :

 

Να κατασκευαστεί περιμετρική γείωση γύρο από το κτίριο με χαλύβδινη ταινία. Η ταινία θα πρέπει να το τοποθετηθεί όρθια σε όρυγμα με βάθος τουλάχιστον 0,6 με 1 μέτρο. Διαβάζω σε ένα εγχειρίδιο ότι η απόσταση της γείωσης θα πρέπει να είναι μεταξύ 1 με 2 μέτρα. Νομίζω πως όσο ποιο μακριά τόσο καλύτερα ώστε να μην υπάρχουν δυσάρεστες εκπλήξεις με την γείωση της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του κτιρίου σε σχέση με την γείωση του Σ.Α.Π.

 

Η χαλύβδινη ταινία θα στηριχθεί με στήριγμα ταινίας χαλύβδινα θερμά επιψευδαργυρωμένα. Καλό είναι να ζητήσεις το μακρύτερο στήριγμα μήκους 40cm. Τα στηρίγματα να τοποθετήσετε όσο τον δυνατόν ποιο κοντά το ένα στο άλλο. Σε αυτή την ταινία θα συνδεθούν οι αγωγοί καθόδου του κλωβού. Στο σημείο που θα γίνουν οι συνδέσεις θα μπορούσατε να τοποθετήσετε φρεάτια ώστε να είναι επισκέψιμα.

 

Μετρήστε την γείωση και εάν είναι υψηλά τα νούμερα τότε μπορείτε να την ενισχύσετε με πρόσθετα ηλεκτρόδια ή πλάκες.

Ακόμα το κενό στο σκάμμα να γεμιστεί με καθαρό χώμα και όχι μπάζα. Το χώμα θα μπορούσε να αναμιχθεί με βελτιωτικό γείωσης Terrafill όπου ανάλογα με τη σύσταση του εδάφους μπορεί να μειώσει την αντίσταση της γείωσης αρκετά.

 

Όση ώρα έγραφα το κείμενο και μελετώντας διάφορους καταλόγους, είδα πως σε σελίδα του καταλόγου της ΕΛΕΜΚΟ (όπου είναι βασισμένη στο πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 62305 για την κατασκευή ΣΑΠ) σε σχέδιο, ότι ο κάθε αγωγός καθόδου θα μπορεί να τερματίζει σε ξεχωριστό ηλεκτρόδιο. Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι ότι δεν είναι δυνατόν με αυτό τον τρόπο να πετύχουμε χαμηλή Ωhμική αντίσταση. Θα ήθελα ο συνάδελφος gliv άμα έχει το πρότυπο να μας διαφωτίσει στην εξής ερώτηση :

 

Μπορούμε να κατασκευάσουμε περιμετρική γείωση (αφού με αυτόν τον τρόπο θα είναι χαμηλότερη η αντίσταση) και εκεί να συνδεθεί το Σ.Α.Π. ή πρέπει να ακολουθήσουμε την μεθοδολογία του προτύπου ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιωτίδη, δυστυχώς δεν έχω το πρότυπο (όπως ξέρεις δεν είναι και

πολύ φθηνά και δεν μπορώ να τα αγοράζω όλα). Έχω δει αναφορές σε άλλα έντυπα.

Αυτό που λέω, αφορά τις διαστάσεις που πρέπει να έχει η θεμελιακή (βάσει του

προτύπου) για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ΣΑΠ.

 

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Δεν νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) να μην μπορείς

να κάνεις περιμετρική (αλλιώς δεν θα μπορούσε να συνδεθεί και σε θεμελιακή).

Για εμένα ευκολότερο είναι να βάλεις πλάκες ή "Ε" ή κάτι παρόμοιο. Όλα έχουν να κάνουν

με τον χώρο και τι μπορείς να πετύχεις, όπως σωστά λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.