Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντικεραυνική προστασία


gnusselt

Recommended Posts

Έχω ένα προσχέδιο του ΕΛΟΤ για την σχεδίαση της αντικεραυνικής προστασίας. Αγόρασα και το τελικό πρότυπο αλλά δεν εντόπισα κάποια διαφορά. Θα ανεβάσω το προσχέδιο από το γραφείο.

 

Μέχρι τότε, κάποια σχόλια:

 

Γενικά δεν συνιστώνται ξεχωριστές γειώσεις. Νομίζω ότι δεν προβλέπονται καν από τον ΕΛΟΤ. Σε κάποιους ξένους κανονισμούς γίνεται λόγος για ξεχωριστές γειώσεις, με την προυπόθεση να απέχουν 20 ή 30m.

 

Οι απαιτήσεις για την αντίσταση γείωσης δεν είναι τόσο "τραγικές". Αν θυμάμαι καλά ο κανονισμός απαιτεί ορισμένο μήκος ηλεκτροδίου, ενώ αν η αντίσταση είναι κάτω από 10Ω δεν χρειάζεται άλλος έλεγχος.

 

Μεγάλο ρόλο παίζουν οι αποστάσεις των αγωγών του ΣΑΠ από άλλα γειωμένα μεταλλικά μέρη. Αν χρησιμοποιούνται ξεχωριστές γειώσεις, οι απαιτούμενες αποστάσεις μεγαλώνουν.

 

Ανέβασα το σχέδιο του ΕΛΟΤ 1197 που ανέφερα παραπάνω

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1212

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και χρόνια πολλα

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας βοήθησαν αρκετά...

στο ίδιο κτίριο για την γείωση του ηλκετροστασίου έχω σε απάσταση περίπου 40m δυο χώρους απο τη μία έχω χώρο Η/Ζ, χώρο UPS και χώρο Γ.Π.Χ.Τ. στους χώρους αυτούς έχω τρέξει περιμετρική λάμα γείωσης σε ύψος 30cm απο το δάπεδο με πλέγμα και τις γειώσεις των αντίστοιχων κόμβων και των μεταλλικών μερών του κάθε χώρου και σε απόσταση περίπου 40m έχω την είσοδο της ΔΕΗ τους πίνακες μέσης τάσης και τον μετασχηματιστή σε αυτούς τους χώρους κάνω το ίδιο δλδ. περιμετρική λάμα πλεγμα δαριγκ γειωσεις μεταλικών μερών... μου είπαν να χρησιμοποιήσω την μέθοδο TNS μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ακριβώς τι πρέπει να προσέξω? αν το έχετε ξανασυνατήσει κάτι τέτοιο .....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και σε εσένα Χριστίνα.

 

Θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες και σε άλλα topics.

Π.χ. Συζήτηση για Η/Ζ έχει γίνει σε άλλο topic, προ μόλις ολίγων ημερών.

 

Αυτά που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο να απαντηθούν μέσα από ένα forum.

Αφορούν αποκλειστικά την εγκατάστασή σου και, πάνω από όλα,

είναι θέμα ασφαλείας και αφορά ανθρώπινη ζωή.

 

Οι ερωτήσεις σου είναι γενικές για μία εγκατάσταση που μόνον εσύ γνωρίζεις.

 

Ίσως εάν γίνεις πιό συγκεκριμένη ίσως να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε,

πάντα με κάποια επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, πιστεύω ότι οι συνάδελφοι αντιμετωπίζουν με υπερβολική επιείκια τις "ερωτήσεις" σου τόσο τις δικές σου όσο άλλων περιπτώσεων. Για το αλεξικέραυνο ρωτάς, για τις συνδεσμολογίες του δικτύου σου ρωτάς κι όλα αυτά όχι θεωρητικά αλλά σε ένα έργο όπου θα εγκατασταθεί εξοπλισμός και θα εργάζονται άνθρωποι!! Όπως είχα γράψει και σ'άλλο φορουμ όπου κάποιος ρωτούσε πως θα φτιάξει έναν ΥΣ 500kVA για πρώτη του φορά(!), μερικά πράγματα στη ζωή πρέπει να γίνονται παρέα με έναν εμπειρότερο από εμάς ή να απευθυνόμαστε εκεί που πρέπει αν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε λίγο σοβαροί.

 

Στο πρόσφατο topic που συζητήσαμε για γειώσεις σε ΕΗΖ η ερώτηση ήταν "εάν πρέπει να γειώσουμε το ΗΖ"...αν είναι δυνατόν ρε παιδιά.

Βέβαια σχολιάζονται από συναδέλφους που ξέρουν και πέντε πράγματα και κάτι θετικό και χρηστικό μένει στο τέλος για όλους μας αλλά αυτή η έλλειψη συναίσθησης της ευθύνης και των κινδύνων που ελοχεύουν με έχει εντυπωσιάσει πραγματικά. Ζητώ συγνώμη αν θεωρούμαι off topic, αλλά δεν άντεχα άλλο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς χριστίνα και Vassilis.K: παρακαλώ, ας μείνουμε στο θέμα που είναι αντικεραυνική προστασία.

 

Αφού ευχαριστήσω τον miltos για το ΕΛΟΤ 1197 που ανέβασε, να υπενθυμίσω ότι πλέον δεν ισχύει αυτό, αλλά (όπως λέει ο ckiriako στο #5) ισχύει το ΕΝ62305.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί η αναζήτηση στο site του ΕΛΟΤ για να επιβεβαιώσω εάν το έχει αποσύρει ή όχι, αλλά κανονικά πρέπει να το έχει αποσύρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αντικεραυνική προστασία σε υπόγειους μεταλλικούς αγωγούς. Δεν έχω βρει κάτι δυστυχώς οπότε όποια πληροφορία μου δώσετε είναι καλοδεχούμενη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στην αντικερυνική προστασία, αλλά αποψή μου είναι ότι η αντικεραυνική προστασία σε υπόγειους μεταλλικούς αγωγούς είναι σαν να λέμε αντιπλημμυρική προστασία στην κορυφή ενός βουνού.

 

Οι υπόγειες εγκαταστάσεις είναι εξ ορισμού αντικεραυνικά προστατευμένες εφόσον ανάμεσα σε αυτές και τον κεραυνό υπάρχει η γη. Αυτό που θα πρέπει να προστατέψουμε είναι τα υπέργεια σημεία μιας εγκατάστασης. Εάν η εκκένωση οδηγηθεί με ασφάλεια στην γη, η επίπτωσή της σε παρακείμενους μεταλλικούς αγωγούς είναι μόνο μετάδοση υπερτάσεων χωρίς θερμικά φαινόμενα.

 

edit

Στα downloads πρόσθεσα το MIL-HDBK-1004/6 που είναι ένας χρήσιμος οδηγός για την αντικεραυνική προστασία. Βέβαια δεν θα πρέπει να ληφθεί ως πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν πληροφορίες για το πώς προστατεύονται οι υπόγειοι μεταλλικοί αγωγοί από τις επαγόμενες υπερτάσεις;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.