Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρυθμίσεις 4014/11 απο Μηχανικούς ΤΕ & Συμμετέχοντες Μηχανικοί-Αμοιβές


Recommended Posts

Απέστειλα το παρακάτω email στο ΤΕΕ στο τμήμα αμοιβών. Ελπίζω να λάβω απάντηση,,,,,

 

Επειδή για εμάς τους ΤΕ όπως κ για άλλες ειδικότητες είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι ισχύει, παρακαλώ καταθέστε και εσείς τις απόψεις σας

 

 

Θα ήθελα να σας κάνω ακόμα μια ερώτηση που άπτεται των αμοιβών & των

δηλώσεων του 4014/11

 

Επειδή είμαι Μηχανικός ΤΕ και βάσει επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν

δικαιούμε να υπογράψω κάποιες μελέτες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.

 

1.Στην αίτηση υπαγωγής στον 4014/11, και στην καρτέλα συμμετέχοντες

μηχανικοί πρέπει απαραιτήτως να εισαχθούν και οι μηχανικοί που θα

υπογράψουν κάποιες μελέτες της Β`Φάσης του Νόμου ή σαν συμμετέχων

μηχανικός φαίνομαι μόνο εγώ στην αίτηση του 4014 και απλά οι μηχανικοί που

θα υπογράψουν π.χ. Στατικά ή το Τοπογραφικό θα πρέπει να εκδόσουν μέσω του

συστήματος αμοιβών εντολή πληρωμής με αντικείμενο εργασιών τον Ν.4014/11.

Στη δεύτερη περίπτωση μήπως είναι ορθότερο οι λοιποί μηχανικοί να ορίζουν

σαν εργασία π.χ. Αποτύπωση Στατικών ή Τοπογραφικό Διάγραμμα κ οχι ρυθίσεις

του 4014?Τι γίνεται με το δελτίο δομικής τρωτότητας που δεν περιγράφεται στις εργασίες στις αμοιβές?

 

Προσωπικά θεωρώ οτι:

 

=> Στην αίτηση υπαγωγής στον 4014 , σαν συμμετέχων μηχανικός φαίνομαι μόνο

εγώ και για τη Β`Φάση του Νόμου στα αρχεία που θα αποσταλλούν, θα στείλω

Αμοιβή μηχανικού/ Εισφορά ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ + ΦΕΜ για τους λοιπούς

μηχανικούς όπως και για εμένα όπου εγω θα προσκομίσω αμοιβές για ρυθμισεις

του 4014,ο πολ/μηχ αμοιβές για αποτύπωση στατικών ή δελτίο δομικής

τρωτότητας & ο Τοπογραφος αμοιβές για σύνταξη τοπογραφικού.

 

Στην περίπτωση που όλοι οι μηχανικοί θα πρέπει να εισαχθούν στην αίτηση

του 4014/11 πως θα επιμεριστούν οι αμοιβές της Α`Φάσης κ ποιός θα εκδόσει

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών?....Λογικά την αμοιβή της Α`Φάσης τη λαμβάνει ο μηχανικός που

καταθέτει την αίτηση κ οι λοιποί μηχανικοί αμοίβονται για τις μελέτες της Β`Φάσης που τους αναλογούν.

Οπότε ΑΠΥ για Α`Φάση απο Μηχανικό 1,καθώς και ΑΠΥ απο τον ίδιο για τις μελέτες π.χ. αποτύπωση Αρχιτεκτονικών της Β`Φάσης

ΑΠΥ απο Μηχανικό 2 για αποτύπωση Στατικών ή δελτιο δομικής τρωτότητας της Β`Φάσης & ΑΠΥ απο Μηχανικό 3 για Τοπογραφικό Β`Φάσης

 

Παρακαλώ ενημερώστε με ποιά είναι η σωστή διαδικασία και ακόμα καλύτερα

βγάλτε ενα δελτίο τύπου προς ενημέρωση των ΤΕ πως θα κινηθούμε σε αυτές

τις περιπτώσεις,καθώς επικρατεί σύγχυση μεταξύ των συναδέλφων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι Μηχανικός Τ.Ε. και βάση επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν

δικαιούμαι να υπογράψω κάποιες μελέτες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

1.Στην αίτηση υπαγωγής στον 4014/11, και στην καρτέλα συμμετέχοντες

μηχανικοί πρέπει απαραιτήτως να εισαχθούν και οι μηχανικοί που θα

υπογράψουν κάποιες μελέτες της Β` Φάσης του Νόμου ή σαν συμμετέχων

μηχανικός φαίνομαι μόνο εγώ στην αίτηση του 4014 και απλά οι μηχανικοί που

θα υπογράψουν π.χ. Στατικά ή το Τοπογραφικό???????? θα πρέπει να εκδώσουν μέσω του συστήματος αμοιβών εντολή πληρωμής με αντικείμενο εργασιών τον Ν.4014/11.

Στη δεύτερη περίπτωση μήπως είναι ορθότερο οι λοιποί μηχανικοί να ορίζουν

σαν εργασία π.χ. Αποτύπωση Στατικών??????? ή Τοπογραφικό Διάγραμμα???????? και όχι ρυθμίσεις του 4014?

Τι γίνεται με το δελτίο δομικής τρωτότητας που δεν περιγράφεται στις εργασίες στις αμοιβές?

 

 

Σε ποιο νόμο είπαμε τα διάβασες αυτά συνάδελφε;

 

* (όχι έγγραφο του Τ.Ε.Ε. ή του Σ.Π.Μ.Ε. ή του φούφουτου, αλλά προεδρικό διάταγμα, ή νόμο, ή υπουργική απόφαση αφού θεωρούμε ότι δεν ζούμε σε μπανανία.)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλο θέμα με τις οδηγίες και τα απαιτούμενα έγγραφα για την β φάση. Το τεε ενώ έχει αναλάβει απλά και μόνο την διαχέιριση του συστήματος αποφάσισε να ορίσει από μόνο του ποια έγγραφα απαιτούνται , να καθορίσει επαγγελματικά δικαιώματα και να μπλοκάρει και το "ανέβασμα" αρχείων βάση αυτών , να βάλει κατηγορίες στα ΔΔΤ και ένα σωρό άλλες παρατυπίες. Θα σου πρότεινα συνάδελφε να περιμένεις λίγο μέχρι να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Δεν υπάρχει περιορισμός στα επαγγελματικά δικαιώματα σας. Υπάρχει το 318/94 που λέει ότι μπορείτε να ασκείται το επάγγελμα που σπουδαστε ελεύθερα. Είναι δυνατών να σπουδάσατε για κτίρια και να μην έχετε δικαιώματα σε αυτά; Όποιοι θέλουν ας έρθουν σε επαφή με τον ΣΥΜΑΤΕ για να οργανωθουν δράσεις εναντίων της συμμορίας του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νόμο είπαμε τα διάβασες αυτά συνάδελφε;

 

* (όχι έγγραφο του Τ.Ε.Ε. ή του Σ.Π.Μ.Ε. ή του φούφουτου, αλλά προεδρικό διάταγμα, ή νόμο, ή υπουργική απόφαση αφού θεωρούμε ότι δεν ζούμε σε μπανανία.)

Υπάρχει μεγάλο θέμα με τις οδηγίες και τα απαιτούμενα έγγραφα για την β φάση. Το τεε ενώ έχει αναλάβει απλά και μόνο την διαχέιριση του συστήματος αποφάσισε να ορίσει από μόνο του ποια έγγραφα απαιτούνται , να καθορίσει επαγγελματικά δικαιώματα και να μπλοκάρει και το "ανέβασμα" αρχείων βάση αυτών , να βάλει κατηγορίες στα ΔΔΤ και ένα σωρό άλλες παρατυπίες. Θα σου πρότεινα συνάδελφε να περιμένεις λίγο μέχρι να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας,αλλά πλέον το ΤΕΕ είναι κράτος εν κράτει και με τον τρόπο που έχει δομήσει το σύστημα των αυθαιρέτων, αυτόματα μας αποκλείειει απο πολλά...Μόνος μου δεν μπορώ να τα βάλω μαζί τους...

 

Γνώμη δική μου όπως και της Πολεοδομίας εδω είναι οτι οι Τ.Ε. τόσο οι Δομικών όσο και οι Υποδομής δουλεύουν με τα Ε.Δ των υπομηχανικών μέχρι να εκδοθούν καινούργια και δεν ισχύει τίποτα άλλο.Σωστό -Λάθος έτσι είναι,αλλά πως το αποδεικνύεις στο ΤΕΕ που νομοθετεί απο μόνο του?

 

Εδώ το δελτίο δομικής τρωτότητας κατηγορίας 4 για μελέτη υφισταμένου ακόμα και σε κτίρια κατοικίας <=2 ορόφων δεν μπορεί να το υπογράψει ΠΜ δομικών έργων!?!?!?!Θα τρελλαθούμε τελείως....Άραγε αν κάποιος Έργων Υποδομής πάει να ανεβάσει αρχείο με Κατόψεις και Δ.Κ θα γίνει αποδεκτό απ το σύστημα?

 

Πλήρης απογοήτευση ειλικρινά....βαρέθηκα και σιχάθηκα όλη αυτή την κατάσταση....σε όλα....Δ.Υ. έχουν δικά τους γραφεία,Μηχανικάρες ΠΕ με μεταπτυχιακά κ διδακτορικά δουλεύουν φασόν και δεν κάνουν ούτε ΜΙΑ μελέτη της Ο.Α. δίνοντάς τα όλα δεξιά κ αριστερά και κυρίως σε εμας τους ΤΕ και μετά μιλάμε για ΕΔ....Κατάντια και Σήψη σε όλο της το μεγαλείο....

 

Σκέφτομαι να υπογράψω τα πάντα σύμφωνα με τα δικαιώματα των Υπομηχανικών αν τα πάρει το σύστημα και ας κάνουν ό,τι θέλουν μετά. Στην τελική αν είναι να μας σύρουν στα δικαστήρια , ας κυνηγήσουν πρώτα όλες τις Μηχανικάρες που επέβλεψαν αυθαίρετα, που πουλούσαν τη σφραγίδα τους κ καθόοοοοοοτανε, που άλλα δείχναν στις κατόψεις κ άλλα στο ΔΚ κ στο στέλεχος της ΟΑ,αυτούς που ευθύνονται για την κατάντια του επαγγέλματός μας και την καταστρατήγηση κάθε έννοιας υγιούς ανταγωνισμού,Σε αυτούς που γράψαν καλά στις πανελλήνιες,αλλά ορισμένοι χρειάστηκαν 7-10 χρόνια να τελειώσουν τη σχολή τους (βλέπεις εμείς κ καλά πίναμε καφέδες στις πανελλήνιες,ενώ αυτοί διάβαζαν...οχι οτι στα 18 ορισμένοι δεν μπορούν να διαχειριστούν την πίεση των πανελληνίων.....Λες και αυτοί σαν φοιτητές το μόνο που έκαναν ηταν να σκίζονται κ καλά στο διάβαζμα οταν όλοι κατά τη διάρκεια του 6μηνου όντως πίναν καφέδες(Ας ρωτήσουν εμένα πως είναι τα Πολυτεχνεία στη Γερμανία και αν έστω το 5% των Ελλήνων Μηχανικών θα κατάφερναν να πάρουν πτυχίο εκεί.))

 

Δεν θέλω να τα βάλω με τους συναδέλφους των ΑΕΙ,γιατί δεν φταίνε σε τίποτα αυτοί για την κατάντια μας....εγω ο γελοίος που είμαι κ φοιτητής τρωμάρα τους σε ΑΕΙ με κατατακτήριες κ έχωντας γυναίκα κ παιδί.....βλέπεις είμαι αγράμματος εργοδηγός......ο ΤΙΠΟΤΑΣ.....καληνύχτα Ελλάδα....

 

Βαρέθηκα ....σιχάθηκα.....ντροπή σε όλους, τίποτα άλλο.Αυτή η χώρα δυστυχώς δεν σώζεται με τίποτα....μα με τίποτα....

Edited by Alsterwasser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να υπογράψω τα πάντα σύμφωνα με τα δικαιώματα των Υπομηχανικών αν τα πάρει το σύστημα και ας κάνουν ό,τι θέλουν μετά. Στην τελική αν είναι να μας σύρουν στα δικαστήρια ,

 

Είμαι Δομικός. Σε ολοκληρωμένη υπαγωγή σε εκτός σχεδίου, το σύστημα δε μ΄ αφήνει να υποβάλλω τοπογραφικό (έχω άλλες 30 περιπτώσεις συνταχθέντων τοπογραφικών που περιμένουν υποβολή) και δεν με αφήνει ούτε να εισάγω νέο μηχανικό στην ομάδα έργου. Ενώ σημειωτέον, έχω υποβάλει εδώ και μήνες στο σύστημα αμοιβών αμοιβή τοπογραφικού στο όνομά μου. Δε θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αν δικαιούμαστε ή όχι να συντάξουμε τοπογραφικό κι ας έχουμε κάνει μαθήματα τοπογραφίας, διότι θα βγει το θέμα off topic. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω;;; Δελτίο σεισμικής τρωτότητας απ΄ ότι βλέπω με αφήνει να υποβάλλω, αν και κάπου διάβασα πως θέλει κι εκεί συνυπογραφή.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Δεν υπάρχει περιορισμός στα επαγγελματικά δικαιώματα σας. Υπάρχει το 318/94 που λέει ότι μπορείτε να ασκείται το επάγγελμα που σπουδαστε ελεύθερα. Είναι δυνατών να σπουδάσατε για κτίρια και να μην έχετε δικαιώματα σε αυτά; Όποιοι θέλουν ας έρθουν σε επαφή με τον ΣΥΜΑΤΕ για να οργανωθουν δράσεις εναντίων της συμμορίας του ΤΕΕ.

 

Το θέμα των Ε.Δ. συνάδελφε είναι εκτός της συζήτησης... Η βλακώδης ανακοίνωση του ΤΕΕ που έγινε προ καιρού, δηλαδή το ότι για να μπορέσω να τακτοποιήσω έναν Η/Χ στον 5ο όροφο θα πρέπει να έχω δικαίωμα μελέτης 5-όροφου, ΑΥΤΗ είναι το πρόβλημα...

Είναι βέβαιο ότι τα Ε.Δ. των ΤΕ θα πρέπει να είναι πάντα πρώτη προτεραιότητα αλλά νομίζω στη παρούσα φάση το ζήτημα είναι το γιατί να πρέπει να υπάρξει υπογραφή μηχανικού για κάτι που δεν αποτελεί μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι μη βάλετε συν υπογραφή σε κανένα τοπογραφικό μέχρι να δούμε αν ανοίξει το σύστημα, προσωπικά και να μην ανοίξει δεν πρόκειται να βάλω συν υπογραφή πάνω σε σχέδιο, προτρέπω όλους τους συναδέλφους ΤΕ να κάνουν το ίδιο.

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στη σελίδα του ΤΕΕ, μπαίνοντας στο σύστημα διαχείρισης δηλώσεων του Ν 4014, αν κοιτάξετε τις ανακοινώσεις τέρμα κάτω στη σελίδα έχει ένα link με τις ειδικότητες μηχανικών για δηλώσεις αυθαιρέτων.

Μεταξύ άλλων λέει και τα εξής:

 

Τη δήλωση αυθαιρέτων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υποβάλει ομάδα Μηχανικών, ανάλογα με τις απαιτήσεις του Νόμου. Συγκεκριμένα, στις δηλώσεις αυθαιρέτων συμμετέχουν:

1. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρέχει το δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικής ή στατικής μελέτης αντίστοιχης με ολόκληρο το κτήριο που εντάσσεται, ως προς το σύνολο ή τμήμα αυτου, στη ρύθμιση.

2. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρέχει το δικαίωμα εκπόνησης τοπογραφικών μελετών, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87’, για το οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που βρίσκεται το κτήριο που εντάσσεται ως προς το σύνολο ή τμήμα αυτού, στη ρύθμιση.

3. Μηχανικός ειδικότητας...

 

Αν κατάλαβα καλά, διαφορετική διαμερισμάτωση (ή ακόμα και δήλωση Η/Χ με τον 4014), π.χ. σε 5όροφη οικοδομή δεν κάνουν οι Τεχνολόγοι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.