Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

tetris

 σωστα,

και να γινει συγκριση  με το τι περιγραφουν τα  συμβολαια  των υπολοιπόμενων τμηματων της οικιας και του οικοπεδου

[Καλο θα ήταν να βλεπαμε και πώς δηλωνεται  στο Ε9 αυτο το οικοπεδο  απο τους σημερινους δικαιουχους...]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, tetris said:

Κλασική περίπτωση κατάτμησης όπου ο γονιός δεν θέλει να "ρίξει" κανένα παιδί, αλλά τα κάνει σαλάτα...

Θα μπορούσε ίσως να θεωρηθεί κατακόρυφη, αν η κατάτμηση δημιουργούσε μη άρτια.

γενικότερα έχω παρατηρήσει ότι προσπαθούν να μη ρίξουν, αλλα συνήθως σαλάτα γίνεται, άρτιο κατά παρέκλιση πιθανον να βγαίνει, οπότε η κατακόρυφη δεν "θα χρειαστεί"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχεις οικοπεδο εμβαδου....τμ

εχει σδ.....

εγιναν δυο καθετες

η μια με ποσοστο 60% αρα χτιζει το 60% του συντελεστη και η  αλλη με 40% και χτιζει το ισοποσο.

 

λες οτι:

Στο οικόπεδο μπορούμε να χτίσουμε 1 όγκο κτηρίου, δεν επιτρέπεται 2η οικοδομή και ισχύει:

[υποτιθεται πως εννοεις σε καθε  καθετη....οχι στο οικοπεδο ολοκληρο  και προφανώς ειναι περιεχόμενο της συμφωνιας συστασης....οκ?]

 

"κάθε συντελεστής οικοδομής δεν επιτρέπεται να περιλαμβάνει περισσότερους απο τρεις ανεξάρτητους χώρους κατοικίας"

[αυτο απο πού προκύπτει? Ειναι περιεχομενο της συμφωνίας?]

]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Δημητρη πρόλαβες το edit μου.

Σε ευχαριστώ.

Το ""κάθε συντελεστής οικοδομής δεν επιτρέπεται να περιλαμβάνει περισσότερους απο τρεις ανεξάρτητους χώρους κατοικίας" μου το δίνει το ΦΕΚ με τους περιορισμούς της περιοχής (429Δ/87)

όπως και το ότι τελικά σε όλο το οικόπεδο ένας κτηριακός όγκος πάλι από το ίδιο ΦΕΚ (υπάρχει ένας μαθηματικός τύπος που σου δείχνει αν μπορείς να κάνεις και δεύτερο κτήριο μέσα στο οικοπεδο).

Από αυτόν τον μαθηματικό τύπο και από το μωβ κειμενο παραπανω βγαίνει ότι μπορώ να κάνω 3 ανεξάρτητες κατοικίες μέσα στα τετραγωνικά που μου επιτρέπονται.

Το δύσκολο είναι αν στο μέλλον και εξαντλώντας τον συντελεστή τους οι δύο ανεξαρτητες κατοικίες μπορούν με κάποιο τρόπο να ξεπεράσουν αυτό το πολεοδομικό "3 ανεξάρτητες κατοικίες"...γιατί αλλιώς κάποιος θα είναι ριγμένος 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.