Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσιμεντοκονία βεραντών - ISOMAT


ducatista

Recommended Posts

καλησπερα σας και παλι. εχω το εξης προβλημα σε μια οικοδομη. ολες οι βεραντες απο τα διαμερισματα ειναι ιδιες εκτος απο το τελευταιο διαμερισμα που ''μαζευει'' που ειναι στον εκτο με συνεπεια μια επιφανεια 7τετραγωνικα του πεμπτου οροφου να ειναι εκτεθημενο. θεμα θερμομονωσης δεν υπαρχει διοτι εχει εξηλασμενη η οροφη του πεμπτου οροφου. ομως για την στεγανοποιηση τι κανουμε? δεν με περνει λογο υψους να εφαρμοσω το

τσιμεντοκονια - ασφαλτοπανο - τσιμεντοκονια οποτε κατι αλλο πρεπει να κανω.

 

δεδομενο οτι ο πλακατζης θα κανει αριστη δουλεια (ειδικα στις λεπτομεριες που εχουν τα σοβατοπια)

εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα προιοντα? δουλευουν οντως ετσι οπως λενε? υπαρχει κανεις που να ειχε προβλημα?

 

ειναι 2 τα προιοντα το aquamat elastic και το aquamat flex,, για τη δικη μου περιπτωση ποιο ειναι που κανει σωστη δουλεια?

 

οποιοδηποτε αλλη λυση δεκτη και σεβαστη

 

με φιλια απο την πανεμορφη σκιαθο ο ducatakias του φορουμ :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν γιατί να βάλεις αυτά τα προϊόντα? Κάνε τσιμεντοκονία - ελαφρομπετό για τις ρήσεις και μετά βάλε ασφαλτόπανο με ψηφίδα. ΕΝομίζω ότι είναι πιο καλή λύση από τα επαλειφώμενα γιατί έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Αν παρόλα αυτά θες επαληφ'ωμενα δεν της neotex το neoroof είναι εξίσου καλό και φθηνότερο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα εφάρμοζα ποτέ αν μπορούσα και δεν υπήρχαν τα έντονα προβλήματα συστολής-διαστολής, σε μια βεράντα με ελαφρομπετό, το σύστημα τσιμεντοκονια - ασφαλτοπανο - τσιμεντοκονια.Αν κάποιος το κάνει ας προσέχει (επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για προσωπική άποψη) την αλληλοεπικάλυψη των ασφαλτόπανων(~15cm),το ελάχιστο βάρος τους(4,5Κg/TM),να μην καταστραφεί ο πολυεστερικός οπλισμός από την έντονη χρήση φλόγας αλλά και να μην μείνει ασυγκόλλητη η ένωση σε όλο το πλάτος της και φυσικά τις κλίσεις που είναι το ήμισυ του παντός!

Στην δικιά σου περίπτωση με το πρόβλημα ύψους θα χρησιμοποιούσα αυτοεπιπεδούμενο τσιμεντοειδές με μέγιστο ύψος 1cm(μπορεί να φτάσει και τα 30mm με ειδικές ρητίνες ,πυριτική άμμο και πρόσμικτα) και τσιμεντοειδή υγρομόνωση 2 συστατικών με την υποχρεωτική χρήση υαλοπλέγματος 160 gr σε όλη την επιφάνεια και πολυεστερικό οπλισμό επάνω στο τριγωνικό φιλέτο που θα δημιουργήσεις στις γωνίες με μη συρρικνούμενο τσιμεντοκοννίαμα.κοίτα και σύγκρινε την τιμή πρόσφυσης και αυτή της γεφύρωσης ρωγμών στο υλικό που θα επιλέξεις όπως και την αντοχή σε θλίψη-κάμψη.Είναι τα περισσότερα σύμφωνα με το ΕΝ αλλά σύγκρινε...

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω ότι δεν είναι η καλύτερη λύση.Για τα λίγα τετραγωνικά που έχεις σου έγραψα τι θα έκανα εγώ χωρίς να εκτοξευτεί το κόστος σου.Φτάνεις μέχρι τα 60mm ύψος έτσι με ασφάλεια και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

σιδερα σε ευχαριστω πολυ αλλα να το κανεις λιγο απλο γινεται. βημα βημα και τι ακριβως υλικα να χρησιμοποιησω.

 

σημειωση : να κανω μονο τα 7 τετραγωνικα που ειναι ακαλυπτος ο κατω οροφος η να κανω ολη τη βεραντα που ειναι 23 τετραγωνικα?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στα ασφαλτοπανο έχετε μείνει?

Δεν τα γουστάρω μια.

Υπάρχουν τεχνολογίες πλέον πολύ πιο προχωρημένης.

Ακόμα και οι εταιρείες που παράγουν ασφαλτοπανα δεν δίνουν πάνω από 5 έτη εγγύηση (αν δώσουν).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

για πες και εσυ τερρυ καμια λυση για το συγκεκριμενο προβλημα. για τα προιοντα της ισοματ που λεω παραπανω τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε νομιζα για κοπελα. :smile:

 

Αν κανεις σωστη τοποθετηση των πλακακιων δεν εχεις κανενα θεμα.

 

Εγω αυτο που προτεινω σε ολες τις βεραντες ειναι το seal tape της sika.

 

Περιμετρικα με χρηση του καταλληλου τσιμεντοειδους βασης υλικου.

Δεν εχεις κανενα θεμα με τα νερα, αρκει να προσεξεις τις ρυσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα θρεντ για το πως περναω πλακακια τοσα χρονια που περνω εργολαβιες. κατα 99% δεν ειχα ποτε θεμα με υγρασιες. αλλα αυτο το 1% το φοβαμαι και ετσι περνω τα μετρα μου. αυτο το seal tape δεν το ξερω. στο google που πατησα ενα σωληναριο ειδα και μια κουλουρα χαρτινη. θα μου εξηγησεις τι ακριβως κανω με αυτο?

 

αυτο το περναω μετα τη τσιμεντοκονια? να περασω πρωτα το isomat και μετα αυτο?

 

για τις κλισεις στην τσιμεντοκονια δεν θα εχω προβλημα

 

ευχαριστω για το ενδιαφερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.