Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πίνακας μοριοδότησης για την κατάταξη σε κατηγορίες κλειδιών (ΕΟΤ)


tzeno

Recommended Posts

Καποιος να μου λυσει μια απορια!   

 

1. Οταν λενε ελαχιστο εμβαδο δικλινου δωματιου 14 μ2 (για 4 κλειδια) εννοουν ολο το δωματιο μαζι με wc και διαδρομους ή μονο το καθαρο χωρο του υπνοδωματιου? 

 

2. Που θα βρω τυποποιημενο υποδειγμα τεχνικης εκθεσης που αναφερει στο 281/28-12-2000?

 

ευχαριστω!!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο καθαρός εσωτερικός χώρος , χωρίς την ντουλάπα, και μάλιστα με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπεται ανάλογα την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου ειπαν καθαρους χωρους υπνοδωματιου + λουτρο, δηλαδη αφαιρω διαδρομους και τυχον κουζινα?????

Εσυ εχεις υποψιν για τυποποιημενη τεχνικη εκθεση ή να φτιαξω μια δικη μου?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι αν υπάρχει κουζίνα θεωρείται διαμέρισμα και αν υπάρχουν στο ίδιο κατάλυμα και δωμάτια και διαμερίσματα πρέπει να κάνω και τους δύο πίνακες υπολογισμού μορίων...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συγκεκριμένη νομολογία και προδιαγραφές 

Π.Δ. 337 ΤΗΣ 8/28.12.2000 (ΦΕΚ 281Α΄)
Κατάταξη των ενοικιαζομένων δωματίων και ενοικιαζομένων επιπλωμένων διαμερισμάτων σε κατηγορίες με το σύστημα των κλειδιών

 

Ψάξτε το λίγο μήπως έχει αλλάξει κάτι, γιατί έχω χρόνια να ασχοληθώ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντησεις ΕΟΤ Ροδου:

  • Για τον υπολογισμο εμβαδου δωματιου μετρανε ολα εκτος των εξωτερικων τοιχων
  • Για τον υπολογισμο εμβαδου διαμερισματος υπαρχει οδηγια στο ΦΕΚ 281Α/2000 (μετρανε ολα εκτος των εξωτερικων τοιχων)
  • Ποτε κουζινακι σε δωματιο

 

Απαντησεις ΕΟΤ Μυτιληνης: 

  • Για τον υπολογισμο εμβαδου  δωματιου μετραει μονο ο καθαρος χωρος υπνοδωματιου που εχει διαστασεις πανω απο 2,5μ!!!!! Δηλαδη χωρις διαδρομο, και λουτρο!!! 
  • Για τον υπολογισμο εμβαδου διαμερισματος μετρανε ολα εκτος των εξωτερικων τοιχων
  • Μπορει να μπει κουζινακι σε δωματιο αν ειναι πανω απο 21μ2

 

Ειπατε κατι??? :shock:  Πιασ'τ' αυγο και κουρευ'το?

Για το υποτιθεμενο τυποποιημενο υποδειγμα του ΕΟΤ, τεχνικης εκθεσης μηχανικου δεν ηξερε κανεις!!!!   :shock:  :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει συγκεκριμένη νομολογία και προδιαγραφές 

Π.Δ. 337 ΤΗΣ 8/28.12.2000 (ΦΕΚ 281Α΄)
Κατάταξη των ενοικιαζομένων δωματίων και ενοικιαζομένων επιπλωμένων διαμερισμάτων σε κατηγορίες με το σύστημα των κλειδιών

 

Ψάξτε το λίγο μήπως έχει αλλάξει κάτι, γιατί έχω χρόνια να ασχοληθώ 

 

To παραπάνω Π.Δ. 337 ΤΗΣ 8/28.12.2000 (ΦΕΚ 281Α΄), καταργείται από 1/1/2015, σύμφωνα με τό άρθρ. 5 του νέου ΦΕΚ-2840 Β/22-10-2014 (ΥΑ-21185), που ρυθμίζει πλέον τα θέματα κατάταξης σε κατηγορίες με το σύστημα κλειδιών και τον καθορισμό των τεχνικών και των λειτουργικών προδιαγραφών των ενοικιαζόμενων επιπλωμένων δωματίων−διαμερισμάτων (ΕΕΔΔ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι γειά σας.

Έχει ασχοληθεί κανείς με την σύνταξη Τεχν. Έκθεσης για την κατηγοριοποίηση Ενοικιαζόμενων Επιπλωμένων Δωματiών και Διαμερισμάτων σε κλειδιά σύμφωνα με την 4418/19 Υ.Α. του Υπουργείου Τουρισμού;
Υπάρχει αμοιβή ορισμένη; Υπάρχει αμοιβή στην ''πιάτσα''; Το ορίζουμε με βάση τις ώρες εργασίας;
Πως μπορώ να το υπολογίσω αυτό στην πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.