Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποθήκη σε διαμέρισμα 4ου ορόφου


Recommended Posts

Χαιρετώ,

εξετάζω τη βεβαίωση για ένα διαμέρισμα 4ου ορόφου έχοντας προς το παρόν στα χέρια μου μόνο το συμβόλαιο, ενώ αύριο με το καλό θα έχω στα χέρια μου και τον φάκελο από το αρχείο της πολεοδομίας.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν περιέχει αρκετή δόση υποθέσων..

Στο συμβόλαιο το διαμέρισμα περιγράφεται με λεπτομέρεια σχετικά με τους χώρους, όπου και αναφέρεται η ύπαρξη μιας αποθήκης (κουζίνα-λουτρό-υπνοδωμάτιο-αποθήκη).

Αφήνεται να εννοηθεί πως η αποθήκη αυτή αποτελεί κάποιο δωμάτιο του διαμερίσματος, δεν γίνεται αναφορά σε χιλιοστά ή σε χωροθέτηση στο υπόγειο.

 

Εάν ισχύει το παραπάνω, προβληματίζομαι ως προς το σκέλος της "εγκατάστασης αυθαίρετης χρήσης" στη βεβαίωση μιας και υποθέτω πως τα τ.μ. του δωμάτιου-αποθήκη θα έχουν μετρήσει στη δόμηση.

Χρήζει τακτοποίησης αυτή η περίπτωση?

 

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα σωστά συνάδελφε σε προβληματίζει το γεγονός ότι κάποιο δωμάτιο του διαμερισματος αναφέρεται ως αποθήκη. Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατι θα είναι βοηθητικός χώρος του ίδιου διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, αυτός είναι ο προβληματισμός μου...δεν θα πρέπει να με προβληματίζει ακόμα και εάν το υποτιθέμενο δωμάτιο-αποθήκη είναι στη πραγματικότητα ένα κανονικότατο υπνοδωμάτιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν έχω ακόμα τα εγκεκριμένα στα χέρια μου...βάσει συμβολαίων το διαμέρισμα έχει 34 τ.μ. εμβαδόν.

 

Οι απορίες ελπίζω ότι θα μου λυθούν αύριο με τη παραλαβή των σχεδίων αλλά κατά τα γνωστά το μυαλό μας τρέχει πάντα πιο μπροστά από τα δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, αυτός είναι ο προβληματισμός μου...δεν θα πρέπει να με προβληματίζει ακόμα και εάν το υποτιθέμενο δωμάτιο-αποθήκη είναι στη πραγματικότητα ένα κανονικότατο υπνοδωμάτιο?

 

το δωμάτιο ύπνου με το δωμάτιο "αποθήκη" δε θα διαφέρουν σε πολλά. Απλά στη μελέτη το δωμάτιο ονομάστηκε αποθήκη-βοηθητικός χώρος του διαμερίσματος. Το αν κάποιος μετά έβαλε και έπιπλα ύπνου μέσα εκεί αυτό δεν αποτελεί αυθαίρετη χρήση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προφανώς δεν τηρουσε τις απαιτήσεις φωτισμού ή αερισμού γι' αυτό ονομάστηκε αποθήκη. Εφοσόν μετράει στη δόμηση (που θα μετράει σίγουρα) δεν υπάρχει πρόβλημα!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.