Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός ασφαλείας


Recommended Posts

Καλώς ήρθατε στο forum.

Αλλάξτε τη γραφή σας σε ελληνικά και διορθώστε το  κείμενο δημοσίευσης, πατώντας το κουμπί "επεξεργασία".

Ενημερωθείτε από τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Το κείμενο των δημοσιεύσεων μας πρέπει να είναι ορθογραφημένο και με τόνους.
  • Δεν γράφουμε με κεφαλαία για να είναι το κείμενο μας ευανάγνωστο. Τα κεφαλαία σε σε γραπτό λόγο στο διαδίκτυο σημαίνουν ότι φωνάζουμε.
  • Τα greeklish απαγορεύονται.
  • Δεν κάνουμε κατάχρηση των σημείων στίξης.
  • Δε κάνουμε κατάχρηση της μορφοποίησης κειμένου με χρωματισμό και δεν χρησιμοποιούμε χρώματα στα γραπτά μας διαφορετικά του μαύρου και του μπλε, ώστε να είναι εύκολη η ανάγνωση.
  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

Edited by georgegaleos
Με πρόλαβε ο Παύλος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω και εγώ απορία σχετικά με την ασάφεια αυτή του Νόμου στην κατηγορία 20 (καταστήματα εμπορίου, ξενοδοχεία, κλπ). Τελικά μπορούν αρχιτέκτονες και πολιτικοί να είναι ΤΑ σε αυτές τις επιχειρήσεις?

Συνάδελφο αρχιτέκτονα πάντως τον δέχτηκε ηλεκτρονικά κανονικά το ΣΕΠΕ για παντοπωλείο χωρίς να του πουν τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας που δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό thread είμαι τεχνικός ασφαλείας σε μια επιχείρηση κατασκευής τεντών. Μου ζητήθηκε να ενημερώσω τι εξοπλισμό ασφαλείας πρέπει να περιλαμβάνουν τα οχήματα (κλούβες) με τις οποίες μεταφέρονται οι τέντες για τοποθέτηση...Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στην νομοθεσία δεν βρήκα κάτι εκτός του απαραίτητου εξοπλισμού όλων των αυτοκινήτων καθώς και τις διατάξεις για πυροσβεστήρες. Υπάρχει κάτι άλλο σχετικό για να το αναφέρω στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε κι εμένα αίτηση με Αριθμό πρωτοκόλλου κλπ. Αριθμό Μητρώου που θα βρούμε; Στο sepenet δεν φαίνεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Π.Ε. με 12ετη εμπειρία στο ελεύθερο επάγγελμα. Τον Απρίλιο του 2018 εγκρίθηκα ως τεχνικός ασφαλείας και καταχωρήθηκα στο σύστημα του Sepenet (δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο όμως επαγγελματικά του Τ.Α.). Τον Μάιο του 2018 έκλεισα τα βιβλία μου στη ΔΟΥ ως ελεύθερος επαγγελματίας . Αυτή τη στιγμή εργάζομαι ως μισθωτή υπάλληλος γραφείου (στα διοικητικά του έργου) σε μία τεχνική εταιρεία γερμανική με υποκατάστημα στην Ελλάδα στην κατασκευή του νέου εργοστασίου παραγωγής ενέργειας στη ΔΕΗ Ptolemaida V. Η εταιρεία δεν έχει αναθέσει σε κάποιον Τ.Α. καθήκοντα  για εμένα (ως υπάλληλο της) μέχρι στιγμής . Μπορώ να αναλάβω εγώ να δουλέψω ΚΑΙ ως Τ.Α. για την εταιρεία παράλληλα με την μισθωτή εργασία μου σε αυτήν? Οι Τ.Α. δουλεύουν μόνο με μπλοκάκι? Ή μπορεί να γίνει πρόσληψη (να έχω δλδ διτό ρόλο στην εταιρεία και διοικητικός υπάλληλος και Τ.Α.) με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως Τ.Α. επίσης? Ελπίζω να μην σας μπερδεύω υπερβολικά.......

Link to comment
Share on other sites

απόσο γνωρίζω η επιχείρηση μπορεί να αναθέσει τα καθήκοντα ΤΑ σε κάποιο άτομο που εργάζεται ως μισθωτός σε αυτήν (αρκεί βέβαια να έχει τα κατάλληλα προσόντα).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην μπλεχτείς με αυτό τη στιγμή που εργάζεσαι ήδη στην εταιρεία σε άλλο πόστο... Η θα γίνεις η κακιά της υπόθεσης (δύσκολο) η θα πάρεις τα ρίσκα να είσαι ελαστική 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 12:25 ΜΜ, AsiM said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω και εγώ απορία σχετικά με την ασάφεια αυτή του Νόμου στην κατηγορία 20 (καταστήματα εμπορίου, ξενοδοχεία, κλπ). Τελικά μπορούν αρχιτέκτονες και πολιτικοί να είναι ΤΑ σε αυτές τις επιχειρήσεις?

Συνάδελφο αρχιτέκτονα πάντως τον δέχτηκε ηλεκτρονικά κανονικά το ΣΕΠΕ για παντοπωλείο χωρίς να του πουν τίποτα 

και εγώ την ίδια απορία έχω, βέβαια στον Ν3850 γράφει τελευταία στήλη στον πίνακα του άρθρου 13 στη γραμμή 20 "Επιπλέον κάθε άλλη ειδικότητα Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία των επιχειρήσεων." άρα και μόνο από αυτό αντιλαμβάνομαι ότι μπορούμε και πολιτικοί και αρχιτέκτονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Είμαι σχετικά νέος μηχανικός θα μπορούσε κάποιος να μου περιγράψει αν μπορεί φυσικά και του περισσεύει λίγος χρόνος τι διαδικασία κάνει ένας τεχνικός ασφάλειας  στην ΣΕΠΕ όταν αναλαμβάνει  ένα κατάστημα πχ και γενικά μια περιγραφή της δραστηριότητας του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα

για κατασκευή μονοκατοικίας απαιτείται τεχν ασφαλείας?

Ιδιοκτήτης μου τηλ. έντρομος ότι του είπαν αυτό, μήπως εννοούν τον επιβλέποντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.