Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός ασφαλείας


Recommended Posts

καλησπέρα,

έχω τελειώσει Μηχανικός Ορυκτών Πόρων και θέλω να σας ρωτήσω έαν μπορώ να δουλέψω ως Τεχνικός Ασφαλείας.

Παρακαλώ επισυνάψτε μου σχετικό ΦΕΚ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

οι ειδικότητες των Τ.Α. καθορίζονται στο Π.Δ. 294/1988

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/138a_88.1172567260518.pdf

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/teliko%20stakod.1233152244531.pdf

 

Ελπίζω να βοηθήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γνωρίζει κάποιος με σαφήνεια αν Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να οριστεί ως τεχνικός ασφαλείας στα καταστήματα;

Υπάρχει ασάφεια στο Π.Δ. 294/1988 γιατί στο άρθρο 5 αναφέρει στη στήλη "επιπλέον" :

"Κάθε άλλη ειδικότητα ΑΕΙ και ΤΕΙ που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία των επιχειρήσεων."

Δεν αναφέρει ποιές είναι αυτές οι ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Η ασάφεια του νόμου κάνει...σαφές ότι ουσιαστικά στα καταστήματα μπορούν να είναι ΤΑ όλες οι ειδικότητες μηχανικών ΑΕΙ Ή ΤΕΙ. Αυτό προκύπτει και από το ότι ουσιαστικά όλες οι ειδικότητες έχουν κάποια άμεση ή έμμεση σχέση με την εγκατάσταση (κτίριο, υποδομές κλπ) ή τη φύση της επιχείρησης.

 

Ειδικά ως ΠΜ πολυτεχνείου μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα..

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σεμιναρια τεχνικων ασφαλειας. πριν λιγο καιρο πηρα τηλ σε ενα κεκ για να ρωτησω για τα σεμιναρια και μου ειπαν οτι οι μηχανολογοι δε χρειαζονται σεμιναρια καθως εχουν το δικαιωμα να  ειναι τ.α μετα 2 χρονια κτησης πτυχιου. απλα η απορια μου ειναι πως θα γινω χωρις σεμιναρια αφου δε γνωριζω ακριβως τι πρεπει να κανω ! απλα να διαβασω στο ιντερνετ ?

Link to comment
Share on other sites

....απλα η απορια μου ειναι πως θα γινω χωρις σεμιναρια αφου δε γνωριζω ακριβως τι πρεπει να κανω ! απλα να διαβασω στο ιντερνετ ?

 

Να διαβάσεις την νομοθεσία σε θέματα Υγιείνής και Ασφάλειας των εργαζομένων (βλέπε elinyae.gr)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,είμαι πολιτικός μηχανικός τ.ε, με κτήση πτυχίου 1 χρόνο και χωρίς επαγγελματική εμπειρία στο χώρο. η ερώτηση μου είναι, αξίζει να παρακολουθήσω σεμινάριο τ.α για να μειώσω το χρόνο(από 5 σε 2) και για να το βάλω σαν επιπλέον προσόν στο βιογραφικό μου? θα βοηθήσει στο να βρω μια σχετική δουλειά ή τσάμπα και τα λεφτά που θα δώσω (500 ευρώ)?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα χρηματα αυτα σου "περισσευουν" κανε το σεμιναριο, κατι θα μαθεις, και θα εχεις αλλο ενα αντικειμενο ενασχολησης. Αν δεν σου περισσευουν και θα τα στερηθεις, ισως να το αφησεις για την ωρα, και να σπευσεις να το κανεις οταν σου παρουσιαστει δουλεια.

Δεν ξερω σαν ΠΜ σε τι εργα μπορεις να αναλαβεις ΤΑ, γενικα οικοδομικα δεν υπαρχουν παντως, η δουλεια πεσμενη, τα ξερεις φανταζομαι...

Αν το χρειαζεσαι  καντο. Αν το θες απλα για να γεμισεις το βιογραφικο ισως να το ξανασκεφτεις.... Ελπιζω να μην σε απογοητευσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΑλημέρα,είμαι κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ Αθήνας και τον Σεπτέμβρη κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου στο πανεπιστήμιο Πειραιά. θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω άδεια Τεχνικού ασφαλείας???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άδεια Τεχνικού Ασφάλειας!

Πάντως με ειδικότητα 'Οικονομικά' δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.