Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός ασφαλείας


Recommended Posts

Ρώτησα στην επιθεώρηση και μου είπαν ότι την αναγγελία θα την κάνουν οι εργοδότες και θα επιλέγουν από το μητρώο τεχνικών ασφαλείας.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δηλαδή όποιος απασχολείται, η θέλει να απασχοληθεί ως Τ.Α. θα κάνει πρώτα την αίτηση αναγγελίας και όταν εγκριθεί να περιμένει να τον επιλέξει κάποιος εργοδότης από την περιοχή του;

 

Ειδικά το δεύτερο σκέλος μου φαίνεται κάπως ανέφικτο..

Πως θα πιέσουν οι εργοδότες για τιμές χώμα..; Δε θα πρέπει να τηρηθεί η κλασική διαδικασία γνωριμίας εργοδότη Τ.Α. ===>συζήτηση για την αμοιβή===>συμφωνία εργοδότη-Τ.Α.===> αναγγελία ανάληψης καθηκόντων;;

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ένα ερώτημα γιατί με μπερδεύει ο τόνος (σημείο στίξης) που έχεις βάλει στην λέξη "επιλεγουν".

 

Εννοείς δηλαδή ότι θα πρέπει να γίνουν τα παρακάτω βήματα ?

1) Κάνει εγγραφή και ο εργοδότης στην πλατφόρμα του ΣΕΠΕ

2) Σε επιλέγει ο εργοδότης από τους εγγεγραμένους τεχνικούς ασφαλείας (όπου ανάλογα θα έχεις εγγραφεί-πιστοποιηθεί και εσύ ως τεχνικός ασφαλείας)

3)Στις δικές σου αναγγελίες θα δεις-αποδεχθείς και εσύ την αναγγελία

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγουν ήθελα να γράψω.

 

 

Μου είπανε ότι οι εργοδότες έχουν ήδη λογαριασμό στο sepenet.(Τα χειρίζονται οι λογιστές τους προφανώς)

Οπότε θα υπογράφουν κανονικά εργοδότης και Τεχν Ασφ σύμβαση και έντυπο 1 το οποίο θα

ανεβάζει(σκαναρισμένα) ο εργοδότης στο sepenet και επίσης θα επιλέγει από το μητρώο τον συγκεκριμένο Τεχνικό Ασφαλείας.

Επίσης άμα δεν κάνει το πτυχίο κάποιου θα τους το βγάζει.

 

 

Για το 3) δεν ξέρω

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Αργεί πολύ.. Εδώ και 10 μέρες εκκρεμότητα. Λένε για 20ημερο και πλέον... είδωμεν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αργεί πολύ.. Εδώ και 10 μέρες εκκρεμότητα. Λένε για 20ημερο και πλέον... είδωμεν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Για να είμαι ειλικρινής, τους έστειλα email χθες και μου ανέφεραν ότι δεν δεσμεύονται χρονικώς για την έγκριση των αιτήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα αίτηση 8/12 μου εγγρίθηκε 4 ημέρες μετά με τίτλο "αποδοχή αίτησης εγγραφής στον κατάλογο ΤΑ σε με ΑΠ ********/2017" βέβαια δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενά ο μοναδικός Αριθμός Καταχώρισης Τεχνικού Ασφαλείας (ΤΑ) που αναφέρει το άρθρο 6 παρ.1 ΦΕΚ 3952/10-11-2017

Σχετικά με τα υπόλοιπα όντως όπως λέει ο andreastz η αναγγελία γίνεται από τον εργοδότη ή όπως μου απάντησαν από το helpdesk "Η εκ των προτέρων γνωστοποίηση οικοδομικού έργου αποτελεί υποχρέωση του εργοδότη."

Το πρόβλημα όμως είναι το εξής: μέχρι τώρα δεν μπορεί ένας ιδιώτης που δεν απασχολεί προσωπικό άρα δεν έχει κωδικούς ΙΚΑ να μπει και να κάνει εγγραφή. Οι κωδικοί που αποκτά κάποιος ιδιώτης κάνοντας εγγραφή στο σύστημα ηλεκτρονικής υποβολής ενσήμων δεν κάνουν. Αν ξέρει κάποιος τι είδους κωδικούς πρέπει να πάρει ένας ιδιώτης που έβγαλε μια άδεια δόμησης ας το αναφέρει να ξεμπλοκάρω.

Αν πας όπως παλιά στην τοπική επιθεώρηση σου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα επικοινωνήστε με την σελίδα στο διαδίκτυο.

Και κάπως έσυ συνεχίζεται η ηλεκτρονική διακυβέρνηση και θέλουν να μας πουν ότι θα βγαίνουν οι άδειες στις πολεοδομίες μέσα σε ένα μήνα μέσω ηλεκτρονικού συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που δηλώνεις τόπο κατοικίας κτλ, αυτό σημαίνει ότι οι επιχειρήσεις που μπορεί να αναλάβει κανείς καθήκοντα Τ.Α. θα πρέπει να βρίσκονται και στην ίδια περιοχή;

Ελπίζω πως όχι καθότι αν έχεις ως τόπο κατοικίας την Αθήνα, τον Κεντρικό τομέα π.χ. όπως εγώ, δεν θα μπορείς να αναλάβεις τίποτα που βρίσκεται εκτός κέντρου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.