Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικός ασφαλείας


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Από εκεί καθορίζονται. Τα ΠΔ που αναφέρονται πιο πάνω είναι παλαιότερα.

Αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ιδρυμα χρειαζονται τεχνικο ασφαλειας.....μου εκαναν προταση να γινω ΤΑ. Ειμαι Πολιτικος μηχανικος πανω απο 5ετια.

Σε ποια κατηγορια ανηκουν τα ιδρυματα για να δω αν μπορω? Μου ειπαν οτι μπορω. Βεβαια τα χρηματα ειναι παρα πολλα.........150 ευρω το χρονο !!!!, αλλα καλα ειναι και αυτα. Ποια ειναι τα καθηκοντα μου..δεν ξερω στην αντιστοιχη περιπτωση.

  • Upvote 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερεις ποια ειναι τα καθηκοντα σου αλλα ξερεις οτι 150€ ειναι καλα.

 

πραγματικα δεν εχω τι αλλο να πω....

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερεις ποια ειναι τα καθηκοντα σου αλλα ξερεις οτι 150€ ειναι καλα.

 

πραγματικα δεν εχω τι αλλο να πω....

Οκ

Συγγνωμη που δεν γεννηθηκα γνωριζοντας

Συγγνωμη που πρωτη φορα ασχολουμε με ΤΑ.

Συγγνωμη που πρωτα δεν το εψαξα σε ολους τους νομους, συναδερφους κλπ και μετα να ρωτησω εδω.

Ευχαριστω για τις αρνητικες....βελτιωνομαι.

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο συνάδελφος θέλει να σου επιστήσει την προσοχή στο γεγονός ότι χωρίς να γνωρίζεις τα καθήκοντα του ΤΑ (δεν είναι κακό αυτό) θεωρείς ανεκτή μια αμοιβή της τάξης των 150 ευρώ για ένα χρόνο, που αντιστοιχούν θεωρώντας τις ελάχιστες 25 ώρες σε 6 όλόκληρα ευρώ την ώρα. Το πρόβλημα λοιπόν εκεί εστιάζεται και όχι ότι δεν γνωρίζεις. Κανείς δεν γνωρίζει εκ των προτέρων. Η λογική όμως του "ό,τι πάρω καλό είναι" είναι αυτή που καταστρέφει τελικά τον κλάδο, απαξιώνει την δουλειά σου και δημιουργεί πρόβλημα και στους συνάδελφούς σου που θεωρούν και ζητάν περισσότερα λεφτά για την δουλειά τους. Δυστυχώς η πραγματικότητα και κυρίως οι ΕΞΥΠΠ εκεί κατάντησαν την εργασία του ΤΑ και αυτό νομίζει και ο κάθε ιδιοκτήτης/ επιχείρηση κτλ. Ότι η υποχρέωση του ΤΑ είναι ακόμα ένα χαρτί που πρέπει να έχει βάσει νομοθεσίας.

Σκέψου και τα εξής, χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζεις το εργασιακό αντικείμενο και τις λεπτομέρειες;

150 ευρώ για να έχεις ευθύνη θεωρείς ότι είναι καλά; 

Είναι ικανοποιητική αμοιβή για εσένα τα 6 ευρώ την ώρα ώστε να πας μέχρι εκεί;

Καλύπτουν τελικά αυτά τα λεφτά την εργασία σου;

Τόσο χαμηλά κοστολογείς την εργασία και τον κόπο σου;

Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλα θέματα, τελικά είναι και θέμα αξιοπρέπειας του να δεχόμαστε το οτιδήποτε ή όχι. Εγώ αντί για τα 150πχ θα τους έλεγα "πάρτε 80ευρώ να πάτε να κάνετε εσείς το σεμινάριο ΤΑ, να υπογράφετε ως ιδιοκτήτης αφού το δίνει το δικαίωμα ο νόμος, Να μην ξοδεύεστε κιόλας".

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.