Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Earl

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου!

 

Εδώ και μερικά χρόνια έχω βρει στο πανεπιστήμιο του Surrey στην Αγγλία το εν λόγω μεταπτυχιακό M.Sc. in Bridge Engineering. Λόγω της αγάπης μου για το structural design γενικώς, και δη των γεφυρών, σκέφτομαι σοβαρά πια να το παρακολουθήσω. Με το υπόβαθρο και τις εμπειρίες του πρώτου μου, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα..

 

Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω τη γνώμη κάποιου συναδέλφου που πιθανόν να γνωρίζει 2-3 πράγματα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αυτού του πανεπιστημίου. Την περιγραφή των μαθημάτων την έχω διαβάσει στο site και το περιεχόμενο με αφήνει απολύτως ικανοποιημένο. Όλα σε ένα πακέτο, φορτίσεις, σύμμεικτες, προεντεταμένες, μεταλλικές, συντήρηση και αποκατάσταση, διαχείριση…

 

Με τη παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα, είναι μία καλή ευκαιρία πιστεύω να επανασυνδεθώ με το I-StructE και να βρω και κάποια δουλειά σε μελετητικό γραφείο στην Αγγλία και να γλυτώσω από την κατάσταση στην Ελλάδα. Λόγω του ότι είναι το μοναδικό master στον τομέα, φαντάζομαι ότι και η απορρόφηση των μεταπτυχιακών του θα είναι αν όχι άμεση, σε μεγάλο βαθμό γρήγορη. Είναι μία σκέψη που θα μπορούσε να με βοηθήσει έτσι ώστε να ασκήσω πραγματικά το επάγγελμα του Δομοστατικού Μηχανικού, και όχι αυτό του λίγο το ένα – λίγο το άλλο... Εξειδίκευση, και έκαστος στο είδος του! Καταλαβαίνετε πολύ καλά τι εννοώ.. :???:

 

Απαισιόδοξος; Μπα.. Ρεαλιστής!

 

Info εδώ: http://www.surrey.ac.uk/postgraduate/taught/bridgeeng/#s_modulesSection

 

Ευχαριστώ! :smile:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι αλλά θέλω να σε ενθαρρύνω σε αυτό που σκέφτεσαι! Αν μάθεις ενημέρωσέ μας. Οικονομικά τι παίζει? Έχεις κάνει καμία έρευνα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη για το ενδιαφέρον!

 

Το πρόγραμμα είναι Full Time στις 5500 λίρες. Από εκεί και πέρα υπολογίζω 90 λίρες τη βδομάδα το δωμάτιο. Φυσικά και θα ενημερώσω για ότι μάθω, με ξέρεις!

Υπάρχει και σε Distance αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι τέτοιο. Σκοπός είναι να κάνουμε και γνωριμίες εκεί, μπας και σχεδιάσουμε κάτι.. Γιατί εδώ ούτε και βουστάσιο δεν μπορούμε να σηκώσουμε με τους μεγαλοκαρχαρίες των ΑΤΕ...

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι λόγο της μοναδικότητας του προγράμματος οι απόφοιτοι θα βρίσκουν πολύ σύντομα δουλειά. Με δύο μεταπτυχιακά στη Βρετανία υποθέτω ότι πιθανών κάπου να πιαστώ.. Παρ' όλα αυτά για να μην χάνω χρόνο έκανα αίτηση χθες το βράδυ, έτσι ώστε να έχω καιρό να το αποφασίσω και να συμβουλευτώ κόσμο! Είναι πραγματικά μεγάλη απόφαση να ξενιτευτώ για ακόμα μία φορά.. Και να έχω και τα του ΟΑΕΕ, ΔΕΗ, Tel, Συνδρομές, κτλ κτλ κτλ...

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω στο surrey εκανα το msc μου (πέρυσι), το οποίο ήταν στην ίδια τιμή που προαναφέρεις, υπολόγισε ότι με χαμηλού level κοινωνική ζωή, χωρίς εκδρομές σε άλλα μέρη της αγγλίας (εκτός από ολίγες στο λονδίνο) θα σου φύγουν περίπου (μέσο όρο) 19k λίρες το χρόνο (διαμονή στην εστία 520 λίρες το μήνα αν θυμάμαι καλά). Βέβαια υπήρχαν και λίγο πιο φτηνές εστίες...

 

Πάντος φίλε μου να ξέρεις κάτι.

1) το Surrey σαν επαρχία θεωρείται από τις πιο ακριβές περιοχές στην Αγγλία

2) το civil engineering στο surrey είναι τίγκα στους ελληνες (>50%)

3) στην αγγλία έχει πολύ καλό όνομα στο συγκεκριμένο τομέα, αν και δε συμφωνώ με το τρόπο που οι άγγλοι κάνουν τα ρανκινγσ, πέρυσι ήταν στα 10 πρώτα σίγουρα (αν δε το έχεις υπόψιν σου)

 

Good luck με την αίτηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ coolbaby82. Τα ξέρω αυτά, 2 χρόνια ζούσα στο Μάντσεστερ. Αν δεν έχω γυρίσει την Αγγλία φίλε μου! :)

Το 2) που μου είπες με έβαλε σε σκέψεις!! :(

Link to comment
Share on other sites

Το 2) που μου είπες με έβαλε σε σκέψεις!! :(

 

Χαχαχαχαχα

 

Πάρα πολύ καλό το μεταπτυχιακό, μετά βέβαια και το 2ο M.Sc. μένεις εκεί και χτυπάς και το PhD.

 

 

Υπάρχει και σε Distance αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι τέτοιο. Σκοπός είναι να κάνουμε και γνωριμίες εκεί, μπας και σχεδιάσουμε κάτι.. Γιατί εδώ ούτε και βουστάσιο δεν μπορούμε να σηκώσουμε με τους μεγαλοκαρχαρίες των ΑΤΕ...

 

Εννοείται θα πας εκεί !

Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλά τα χρήματα για μελετητές (στατικούς) στην Γερμανία έχει καλό χρήμα...και δεν σκοπεύω να κατέβω κάτω ακόμη...

 

Είναι πραγματικά μεγάλη απόφαση να ξενιτευτώ για ακόμα μία φορά..

 

Έτσι έλεγα και εγώ αλλά έχει καλό χρήμα...και από ζωή...ανάλογα τις παρεές και τι ζητάς από διασκέδαση...

 

Το Λονδίνο με ξενέρωσε με τους Πάκι...και γενικά δεν μπορώ ότι μου άρεσε...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Pappos αυτή θα είναι και η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Δεν παλεύεται η Ελλάδα όσο και αν προσπάθησα να κάνω τον μ@λ@κ@.

Η τρέλα μου με τα γεφύρια θα με βοηθήσει να βρω κάποια σχετική δουλειά εκεί μέσω μεταπτυχιακού στο είδος.. Άσε που ίσως μουρλαθώ τελείως και προσπαθήσω ξανάμανα για PhD. Την πρώτη φορά δεν κατάφερα να βρω έξυπνο θέμα με γέφυρες, και ένα που βρήκα σχετικά με την αεροδυναμική τους συμπεριφορά, ο καθηγητής μου δεν μπορούσε να το επιβλέψει..

 

Μετά τα 2 μεταπτυχιακά και το PhD θα μπορέσω να γραφτώ στο ΤΕΕ σαν ΠΜ με συνολικά 600ΔΜ;; Φυσικά και αστειεύομαι! Δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα! :P

Φεύγω να σωθώωωω συνάδελφοι!! Είδα και αποείδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 2 μεταπτυχιακά και το PhD θα μπορέσω να γραφτώ στο ΤΕΕ σαν ΠΜ με συνολικά 600ΔΜ;;

 

Εγώ είμαι μέλος VDI και Ingenieurkammer...λες να φάω άκυρο από τον Λάζαρο ???

 

Χαχαχαχαχα

 

Φεύγω να σωθώωωω συνάδελφοι!! Είδα και αποείδα!!!

 

Καλά θα κάνεις και πολύ έκατσες...αν σου αρέσει το μηχανιλίκη φύγε από την Ελλάδα...

 

Την πρώτη φορά δεν κατάφερα να βρω έξυπνο θέμα με γέφυρες,

 

Αν αχολείσαι με τις σιδηρές ψάξε κανένα θέμα με ταλαντώσεις και αποσβεστήρες...αλλά και γενικά έχει πολύ πράμα για τις γέφυρες...κάτι θα βρεις σίγουρα...και μην ξεχνάς και τις εταιρίες...σου έρχεται μια εταιρία και σε πληρώνει να κάνεις δικό της θέμα διδακτορικό...έχει πολλές εναλλακτικές...εκεί δεν έχει μάο-μάο στις σχολές...

 

Δεν παλεύεται η Ελλάδα όσο και αν προσπάθησα να κάνω τον μ@λ@κ@.

 

Στην Ελλάδα για να επιβιώσεις πρέπει να κάνεις τον μ@λ@κ@...και επειδή οι μ@λ@κες είναι πολλοί αν τους παίξεις στα ίσια θα χάσεις γιατί αυτοί έχουν και χρόνια εμπειρίας...

Edited by Pappos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αδιόρθωτε!!! :D

 

Το Λονδίνο και εμένα δεν μου αρέσει σαν πόλη. Το Manchester και Liverpool είναι ωραίες, και από μικρές το εκπληκτικό μεσαιωνικό Bath και Bristol!!

To Surrey είναι μικρή πόλη, ας πούμε προάστιο του Λονδίνου. Κοντά σε πολλές πόλεις και φυσικά όντας πόλη του νότου είμαι σίγουρος ότι θα έχει καλό cider! Είναι καλοί οι εγγλέζοι σε κάτι τέτοια!

Το 10 που έφυγα είχε κρίση. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το πρόγραμμα θα ανοίγει πόρτες αφού είναι το μοναδικό μάστερ σε γέφυρες..

 

Πριν φύγω είχα αγοράσει σαν δώρο σε εμένα το Handbook of Bridge Engineering (τη βίβλο). Ίσως τελικά και να το χρησιμοποιήσω σε αυτή τη ζωή αν όλα πάνε καλά.. Το ελπίζω Pappos... Αν ήξερα γερμανικά θα σ' ερχόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα γερμανικά θα σ' ερχόμουν.

 

Μακάρι φίλε...πάντως στο γραφείο που είμαι (μελετητικό για σιδηρές και έλεγχο στατικών) δεν έχει τώρα γέφυρες, αλλά γενικά έχει πολύ πράμα από γέφυρες στην Γερμανία.

Εμένα μου αρέσουν οι σιδηρές τοξοτές-κρεμαστές...

Πιστεύω ότι μελετητές από Ελλάδα εδώ θα είχαν βρει τον παράδεισό τους αν τους αρέσουν οι γέφυρες...και τους καλούς τους τσιμπάνε αμέσως...και τα λεφτά σε σχέση με Ελλαδιατάν είναι πολύ καλά...

 

Handbook of Bridge Engineering (τη βίβλο)

 

Σου είπα...έχει τόσα βιβλία εδώ για γέφυρες που θα αναθεωρήσεις....η βίβλος είναι μια στις σιδηρές...και ακούει στο όνομα Petersen...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.