Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Earl

Recommended Posts

Η απαντηση τους ηταν οτι στην πραγματικοτητα δεν γινονται δεκτοι οι αποφοιτοι ΤΕΙ γιατι στο παρελθον δεν ειχαν δειξει καλες επιδοσεις. Μαλιστα, η απαντηση τους ηρθε σε προσωπικο μηνυμα και χωρις υπογραφη πανεπιστημιου. Τωρα πια, αν κοιταξει καποιος θα δει οτι η σελιδα δεν αναφερει καθολου για ΤΕΙ. 

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι πανεπιστήμιο στέλνει προσωπικό μήνυμα (χωρίς υπογραφή) λέγοντας αυτά που λες. Είναι πολύ αντιεπαγγελματικό.

 

Μια χαρά αναφέρει τα ΤΕΙ. Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία,οι 2 παράληλλοι τομείς, ο τεχνολογικός (ΤΕΙ) και ο πανεπιστημιακός, συναποτελούν τα ΑΕΙ. Η αναφορά τους είναι ολόσωστη και προσαρμοσμένη πλέον στην ελληνική νομοθεσία περί ανωτάτης εκπαίδευσης.

 

http://www.surrey.ac.uk/european-union/greece

 

Postgraduate entry requirements
For courses that require a 2.1, students will need to have achieved a Ptychion (Bachelors) awarded by AEI with final average marks of 7 out of 10.
 
For courses that require a 2.2, students will need to have achieved a Ptychion (Bachelors) awarded by AEI with final average marks of 6.5 out of 10. 

 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

atsalovergas,

 

Οταν το ειχα κοιταξει, ελεγε ξεχωριστα για ΤΕΙ και μαλιστα ο βαθμος ηταν 7.5 για την κατηγορια 2.1 και 7.0 για την κατηγορια 2.2.

Εχω ακομα τα μειλ απο την απαντηση τους και μια απο αυτες ειναι η ακολουθη :

 

Dear 

 

Thank you for your email.

 

I am sorry for the confusing information listed on our website. I have asked our Digital Team to update the information to reflect our current entry criteria.

 

As a whole the University does consider qualifications from TEI institutions, however each department is free to amend their specific entry requirements as they see fit. Unfortunately historically students from TEI institutions, even those who met the stated 7.5/10 requirements, struggled badly on our MSc programmes and so the decision was made to limit the entry criteria for our Civil Engineering programmes.

 

Once again I apologise for any confusion or inconvenience caused.

 

Kind regards,

 

Αυτα τα εγραψα με βαση αυτα που μου ειπαν. Αλλα δεν εχει σημασια τωρα πια. Απλα ρωτησα αν υπαρχει κατι νεοτερο σχετικα με αυτο. Απλα να πω οτι στα μειλ εχουν συμπεριλαβει το λογοτυπο του πανεπιστημιου, εκανα λαθος σε αυτο. Αυτο συνεβη στις 8/6/2015

Edited by Ορέστης85
Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο θα σου πω και κάνε ότι καταλαβαίνεις: Discrimination

 

Επειδή οι ίδιοι γνωρίζουν ότι πρόκειται για διάκριση*,σου λένε διπλωματικά πως δέχονται αποφοίτους του τεχνολογικού τομέα και πετάνε το μπαλάκι στο τμήμα. 

 

* Μη ακαδημαϊκών κριτηρίων,όπως το BSc,ο βαθμός πτυχίου,κ.ο.κ.

 

I am sorry for the confusing information listed on our website. I have asked our Digital Team to update the information to reflect our current entry criteria.

 

Βέβαια από την παραπάνω απάντηση,υποψιάζομαι ότι μόνος σου "έθαψες" τα πτυχία των ΤΕΙ.... Με την ερώτηση που έκανες.

 

Είναι λογικό επομένως να κρατήσουν επιφυλάξεις οι άνθρωποι και να σου στείλουν ότι σου έστειλαν. Δεν τους αδικώ κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Τελικά η διπλωματική τους απάντηση έχει νόημα.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση μου ηταν αναλογη πιστεψε με.

 

Δεν ξερω αν γινεται να θαψεις κατι που ειναι ηδη θαμμενο. Απλα τους ειπα οτι δεν γινεται να κοροιδευετε τους ανθρωπους με το να λετε κατι και να εννοειτε κατι αλλο. Χοντρικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινεται να θαψεις κατι που ειναι ηδη θαμμενο. Απλα τους ειπα οτι δεν γινεται να κοροιδευετε τους ανθρωπους με το να λετε κατι και να εννοειτε κατι αλλο. Χοντρικα...

 

 

Τίποτα δεν είναι "θαμμένο". Κι εντελώς φιλικά,θεωρώ την απάντησή και την προσέγγισή σου στο πρόβλημα αντιεπαγγελματική (με το να τους λες απατεώνες). Τέλοσπάντων. Λίγο πολύ κατάλαβα το τι έγινε και τους δίνω δίκιο.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να καταλαβω.

 

Δεν υπηρχε θεμα μεχρι που εμφανιστηκα εγω και το δημιουργησα?

Δεν χρειαζεται να παραθεσω την γλωσσα και το υφος που χρησιμοποιησα και δεν θεωρω οτι μπορεις να κρινεις την προσεγγιση μου αν δεν γνωριζεις ακριβως τι ειπωθηκε.

Απο την στιγμη λοιπον που φιλικα εκφραζεις την γνωμη σου και βγαζεις καποιο συμπερασμα οταν δεν γνωριζεις τι εγινε, εξηγησε μου πως ακριβως δικαιολογεις μια πληροφορια η οποια δεν ισχυει, παρολα αυτα υπαρχει σε μια ιστιοσελιδα η οποια οφειλει να ειναι ενημερωμενη καθε στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να καταλαβω.

 

Δεν υπηρχε θεμα μεχρι που εμφανιστηκα εγω και το δημιουργησα?

Δεν χρειαζεται να παραθεσω την γλωσσα και το υφος που χρησιμοποιησα και δεν θεωρω οτι μπορεις να κρινεις την προσεγγιση μου αν δεν γνωριζεις ακριβως τι ειπωθηκε.

Απο την στιγμη λοιπον που φιλικα εκφραζεις την γνωμη σου και βγαζεις καποιο συμπερασμα οταν δεν γνωριζεις τι εγινε, εξηγησε μου πως ακριβως δικαιολογεις μια πληροφορια η οποια δεν ισχυει, παρολα αυτα υπαρχει σε μια ιστιοσελιδα η οποια οφειλει να ειναι ενημερωμενη καθε στιγμη.

 

Σήμερα,έτσι όπως παρουσιάζονται τα κριτήρια στην ιστοσελίδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απεναντίας,όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα,ανταποκρίνονται και είναι εναρμονισμένα με την ελληνική νομοθεσία,περί ανωτάτης εκπαίδευσης.

 

Πρόβλημα,προφανώς δημιούργησες στον εαυτό σου,με την ερώτηση που έκανες. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη λοιπον θεωρεις οτι τα επιασες ολα θα σου πω το εξης.

Εκανα αιτηση, με απερριψαν χωρις να μου δωσουν καποια εξηγηση και οταν τους ζητησα (δυο φορες) να μου πουν τον λογο για τον οποιο απορριφθηκα, για να ξερω που κινουμαι, μου απαντησαν το εξης : 

 

Unfortunately the entry requirements for our Civil Engineering MSc programmes specify that candidates studying for degrees in Greece must hold qualifications issued by an AEI institution. Consequently, based on the information you provided in your application I’m afraid you do not meet these requirements.

 

Παρολο που εγραφε ΤΕΙ και ΑΕΙ. Πριν απο δυο χρονια ξαναλεω.

Με τα σημερινα δεδομενα, δεν μπορω να ξερω τι θα γινοταν. Γι αυτο λοιπον εγραψα, για να μαθω αν οντως εχει αλλαξει κατι. Αν λοιπον δεν εχεις να μου πεις κατι πανω σε αυτο, θα σε παρακαλουσα να μην μπαινεις στον κοπο ουτε να μου υπενθυμιζεις την σημερινη νομοθεσια, ουτε να κρινεις το πως προσεγγισα την υποθεση γιατι πολυ απλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Edited by Ορέστης85
Link to comment
Share on other sites

Unfortunately the entry requirements for our Civil Engineering MSc programmes specify that candidates studying for degrees in Greece must hold qualifications issued by an AEI institution. Consequently, based on the information you provided in your application I’m afraid you do not meet these requirements.

 

 

Μήπως τότε θα έπρεπε να τους ενημερώσεις?

 

Και να τους εξηγήσεις ότι το παραπάνω δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού,μιας και ο τεχνολογικός τομέας,είναι υποσύνολο των ΑΕΙ?

 

ΥΓ. Σου υπενθυμίζω την νομοθεσία,για να την χρησιμοποιήσεις προς το συμφέρον σου,γιατί από ότι φαίνεται δεν το έκανες. Επίσης το ύφος σου δεν είναι το αρμόζων για κάποιον που προσπαθεί να σε βοηθήσει. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα πέρισυ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και έχω να πω πολλά θετικά σχόλια.

 

Αυτό που λέει ο Ορέστης85 ισχύει, δλδ παλιότερα στην ιστοσελίδα μιλούσαν για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Τώρα όπως βλέπω κι εγώ αναφέρουν μόνο ΑΕΙ.

 

Οι έλληνες συμφοιτητές μου πέρισυ ήμασταν όλοι από ΑΕΙ (Πολυτεχνείο και Πολυτεχνικές σχολές).

 

Προφανώς αυτό ΔΕ σημαίνει ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ δε θα ολοκληρώσει το πρόγραμμα.

 

Ίσως δυσκολευτεί, ίσως όχι, πάντως όπως και να χει τον περιμένει πολύ διάβασμα, πολύ ξενύχτι και αν θέλει και το επιδιώκει δύσκολη διπλωματική. Είτε είναι από ΑΕΙ είτε είναι από ΤΕΙ.

 

Για τους ξενόγλωσσους συμφοιτητές μου, ορισμένοι είχαν τελειώσει ΒSc-ΒEng, καθώς στις περισσότερες χώρες υπάρχουν 3-ετείς αρχικές σπουδές.

 

Καποιοι άλλοι είχαν τελειώσει 5-ετείς σπουδές, πχ από Λίβανο, από Ιταλία

 

Δεν γνωρίζω τι διδάσκεται στα ΤΕΙ ή στις αντίστοιχες 3-ετεις BSc-BEng σχολές για να μπορέσω να πω ξεκάθαρα και να συγκρίνω.

 

Η παρακολουθηση απαιτεί να έχεις ήδη συγκεκριμένες γνώσεις από τις πρώτες σου σπουδές, με την έννοια ότι αν δε τα έχεις ξανακουσει ή καταλάβει, θα πρέπει να τα διαβάσεις από μόνος σου για να μπορέσεις να ανταποκριθείς.

 

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει αίτηση και το Πανεπιστήμιο θα απαντήσει, όπως απαντάει πάντα, και πάντα με λογότυπο και επίσημα.

 

Καλή επιτυχία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.