Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Earl

Recommended Posts

Αυτό που λέει ο Ορέστης85 ισχύει, δλδ παλιότερα στην ιστοσελίδα μιλούσαν για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Τώρα όπως βλέπω κι εγώ αναφέρουν μόνο ΑΕΙ.

 

Νίκο,καλά έκαναν, αυτό είναι και το σωστό,στην περίπτωση που δέχονται αποφοίτους και από τους 2 παράλληλους τομείς. 

 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Το 2012 έγινα δεκτός για το μεταπτυχιακό αυτό, και το 2013 δεκτός για διδακτορικό και αφού έκανα συνέντευξη με τον διευθυντή του τμήματος.. 

Από εκεί και πέρα, και εγώ υποψιάζομαι ότι κάτι δεν τους εξήγησες καθόλου σωστά και έγινε παρεξήγηση.. 

 

1) Τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ. Στην ίδια βαθμίδα.. Δεν χρειάζεται να διευκρινίσεις τι, πως, και γιατί. Αυτούς ΑΕΙ τους είπαν να ξέρουν. Είδε ο άνθρωπος ΤΕΙ σου λέει, this is not AEI. Sorry.. I am not getting payed enough to bother any further.. Έκανε ο Τόμας και δάγκωσε το σάντουιτς με τόνο που αγόρασε απ' τα Greegs.. :D 

2) Το πτυχίο τους αναγνωρίζεται από το Institute of Civil Engineers (ICE) ως BEng = BEng από πχ Αγγλία.. Μπορείς να γίνεις και graduate member. Accredited for IEng. Με μεταπτυχιακό, accredited for CEng έπειτα από academical review.  

3) Η ΕΕΤΕΜ μπορεί να σου δώσει πιστοποιητικό για το που ανήκουν οι σχολές και ότι ο τίτλος αντιστοιχοί σε BEng αντίστοιχο με τα δικά τους, τα γερμανικά, και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Και μάλιστα στην Αγγλική. Προφανώς δεν ξέρουν τι είναι η ΕΕΤΕΜ ούτε τους νοιάζει. Τους νοιάζει ότι είναι επίσημο έγγραφο ινστιτούτου/συλλόγου/δεν_ξέρω_και_εγώ_τι, μηχανικών που είσαι μέλος (αν είσαι). Τέλoς. 

4) Τους εξήγησες ότι έχεις μεταπτυχιακό ή το περιμένεις; Αυτό καλύπτει το πτυχίο. 

5) Επίσης είδα ότι τα διδακτρα πολύ τα ανέβασαν!!  :-o

6) Το παρακάτω το βρήκα στο site. Έχεις αυτό τον βαθμό πτυχίου; Αν όχι, μήπως αυτός είναι ο λόγος; (Ptychion και μάλιστα Bachelors είναι αυτό που γράφει το diploma supplement που μπορείς να ζητήσεις από τη γραμματεία της σχολής σου, αλλά και η επίσημη μετάφραση του πτυχίου σου. Των Πολυτεχνείων είναι MEng όχι BEng)

 

For courses that require a 2.1, students will need to have achieved a Ptychion (Bachelors) awarded by AEI with final average marks of 7 out of 10. OK

For courses that require a 2.2, students will need to have achieved a Ptychion (Bachelors) awarded by AEI with final average marks of 6.5 out of 10. OK

 

A minimum of 60 per cent in a UK honours degree in civil engineering accredited to CEng (Πτυχίο Πολυτεχνείου) with a minimum of 60 per cent in Structures and Codified Design subjects Alternatively a minimum of 70 per cent in a UK honours degree in civil engineering accredited to IEng (Πτυχίο ΤΕΙ), plus approval from the relevant institution. Overseas equivalent qualifications are also welcome. Πτυχιό ΤΕΙ+Μεταπτυχιακό => accredited to CEng... Alternatively, at least five years’ relevant industrial experience (preferably codified design) or a professional qualification (for example, CEng) <= Το τέλειον.. 

 

Αν έχεις τον βαθμό, με ένα τηλέφωνο όλα λύνονται νομίζω.. :) 

Από κει και πέρα, κάνεις αίτηση όπου και θα δουν αναλυτική και τα μαθήματα που διδάχτηκες. 

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.