Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Earl

Recommended Posts

Έχω να το κοιτάξω αυτό του Petersen!! Το είχα ξεχάσει!

Εμένα μου αρέσουν οι σύμμεικτες, αν κρίνεις από το avatar μου! :)

Αλλά και οι κιβωτοειδούς μορφής με προεντεταμένο καλή ώρα: {στο λίνκ} (δεν έχω σχεδιάσει ακόμα κάτι τέτοιο!!)

 

Δεν είχα ποτέ τη ματαιοδοξία να σχεδιάσω την υπεργέφυρα με τα τρελά τόξα και καλώδια. Ακόμα και μία απλή 2 ανοιγμάτων θα ήταν αρκετή για να με έκανε ευτυχισμένο σαν Μηχανικό.

 

Μπράβο σου Pappos! Είναι πολύ σπουδαίο να πετύχεις το πακέτο εργασία και χαρά! Εδώ στην Ελλάδα ότι σοβαρό design υπάρχει το δίνουνε σε ξένες εταιρείες. Θα ήταν πιο εύκολο να έπαιρνα μελέτη στη Γαλλία για Ελλάδα από το να προσπαθώ στη bananaland παλεύοντας με τον αθέμιτο ανταγωνισμό και υπό άνισους όρους με χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Φυσικά και όχι μόνο εγώ έτσι; Όλοι οι αξιοπρεπείς Μηχανικοί παλεύουμε για να τα βγάλουμε πέρα!! Δεν είμαι ήρωας!!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=isE71evilek

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν οι σύμμεικτες, αν κρίνεις από το avatar μου!

 

Έχουν δουλειά...φάσης σκυροδέτησης, ή αν σκυροδετήσεις με την μια, ερπυσμούς, με ή χωρίς ξυλότυπο...γενικά έχουν δουλειά αλλά τουλάχιστον εδώ έχει πολλές από αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις σύμμεικτες κατασκευές το ντιζάιν είναι μανούρα! Παρ όλα αυτά, άκρως ενδιαφέρων!! Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο! Αγαπάμε τις γέφυρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Σύμμεικτες είναι πολύ απλές στυην κατασκευή και πολύ γρήγορες σε σχέση με αυτές από σκυρόδεμα...

 

http://www.vsvi-mv.de/fileadmin/Medienpool/Seminarunterlagen/verbundbruecken_23-02-06.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 2 μεταπτυχιακά και το PhD θα μπορέσω να γραφτώ στο ΤΕΕ σαν ΠΜ με συνολικά 600ΔΜ;;

 

χαχαχαχχα φανταζεσαι σκηνικο ? σκας με 1 καροτσι γεματο τα εγγραφα πτυχια μεταπτυχιακα phd εργασιες τα παντα ολα και στο τελος θα σου βγαλουν να δωσεις και μαθηματα

 

Το 2) που μου είπες με έβαλε σε σκέψεις!! :(

 

αυτο σταληθεια ειναι θεμα γιατι εχω παρατηρησει πως οταν ειμαστε συγκεντρωμενοι σε μεγαλους αριθμους εχουμε την ταση να ριχνουμε το επιπεδο

 

 

Στο θεμα τωρα πιστευω οτι η κριση εκει θα ναι ισως σε λιγο χειροτερη φαση αποταν εφυγες

αλλα δεν το συζηταμε καν εχεις ηδη φυγει και δεν κοιτας πισω

μακαρι να εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα να μην σε κρατησει πισω , παντα χαιρομαι να βλεπω ατομα που ειναι διατεθημενα να φυγουν απτην λασπη που επικρατει στην ελλαδα για να ακολουθησουν αυτο που τους αρεσει σε ενα λιγο πιο αξιοκρατικο περιβαλλον

και μην ξεχνας 1000 φορες να βγαινεις ισα-ισα στην ακριβη αγγλια αλλα να ξερεις οτι σε βαθος χρονο εχεις καποιες ελπιδες εξελιξης , παρα μια ζωη στην ελλαδα να εισαι μεστην γκρινια γιατι δεν παιζει να βελτιωθει η κατασταση

κατα τα αλλα πιστευω ξερεις(καλυτερα απο μενα) οτι με 2 μεταπτυχιακα απο δικα τους πανεπιστημια εχεις πολυ καλο υποβαθρο και παρολα τα ζορια που υπαρχουν παντου λογω κρισης εισαι σε καλυτερη μοιρα απο πολλους

 

 

 

ps : εγω προσωπικα για γερμανια το ψαχνω αλλα δεν βιαζομαι, προς το παρον μονο φιλολογικο ενδιαφερον εχω μεχρι να μπουν καποια πραγματα σε σειρα

ps2: και δουλεια να μην βρεις αμεσα ,θα βομβαρδισεις τους παντες και τα παντα για internships

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μόνο στα γερμανικά, όποιος το διάβασε θα καταλάβει.

Μιλάμε για 1000 σελίδες βιβλίο που τα περισσότερα μερικοί θα τα δουν για πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα...έχει τόσα βιβλία εδώ για γέφυρες που θα αναθεωρήσεις....η βίβλος είναι μια στις σιδηρές...και ακούει στο όνομα Petersen...

 

Βίβλος για σιδηρές γέφυρες ή για σιδηρές κατασκευές γενικά? Έχουμε τον ακριβή τίτλο? Υπάρχει μετάφραση στα Αγγλικά τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να κάνω αίτηση για να παρακολουθήσω το εν λόγω μεταπτυχιακό φέτος, μέσω distance learning από εδώ Ελλάδα, μιας και έχω και το γραφείο, θα παρακαλούσα αν κάποιος το έχει ήδη παρακολουθήσει (και αυτός που ενδιαφερότανε πριν 2 χρόνια ο Earl) , να μας πει εντυπώσεις...

 

Προφανώς, μιας και θα γινει παράλληλα με την δουλειά μου, δεν υπάρχει άμεσος λόγος να το τελειώσω μέσα σε ένα χρόνο, τουλάχιστον 2 θα χρειαστεί για ένα καλό και ποιοτικό διάβασμα.

 

Αγαπούσα πάντα τις γέφυρες, έστω και μακρόθεν ασχολία και διάβασμα, θα με κρατήσει κοντά τους...για τα καλύτερα χρόνια, όταν θα έρθουν και αν έρθουν...

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.