Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Bελτίωση απόδοσης πλαισίων με ψύξη


LeftLane

Recommended Posts

εννοείται ότι μπορεί να βρέξει ενώ το πάνελ είναι σε πλήρη παραγωγή αλλά με την τεχνητή τεχνική ψύξης εφαρμόζεις αρκετές φορές κύκλους ψύξης θέρμανσης ενώ το φυσικό φαινόμενο είναι σαφέστατα πολύ σπανιότερο.

Βέβαια το να το κάνεις απο το πρωί σταδιακά και όχι απότομα είναι πολύ καλή λύση αφού η ούλεν δεν σου πέρνει πολλά μια χαρά σε βλέπω :smile:

έχεις υπολογίσει πόσα m3 την ημέρα καταναλώνει το σύστημα? πραγματικά θα ήθελα αν μπορείς να ποστάρεις καμμιά φωτογραφία να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω για φωτο.. Αν και το συστημα ειναι πολυ απλο..βοηθαει πολυ και το tracker οπως ειναι γιατι ειναι τρεις σειρες πανελ απο 15..καθε σειρα απεχει 2 μετρα περιπου απο την αλλη..αρα εχουμε ενα κομματι λαστιχο με 15 μπεκ πισω απο καθε σειρα..αφηνεις και λιγο μποσικο για το στριψιμο..το tracker ειναι το T 80 mechatron...για το αλλο παρκο ουτε λογος να βαλω τετοιο συστημα δεν βολευει με τα tracker τα T150...αλλωστε πιο πολυ πειραματικα το κανω και βλεπουμε..διπλα εχω κηπο και οποτε θελω βγαζω τα λαστιχα και χρησιμοποιω καποια στιγμη εκει..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γρήγορη ερώτηση: "Πήρε το αυτί μου" ότι η απόδοση του πάνελ εξαρτάται λέει και από τη θερμοκρασία που έχουν οι δίοδοι που βρίσκονται στο κουτί διασύνδεσης μεταξύ των πάνελ και βάζοντας κάποιου τύπου ψύκτρα πάνω σ' αυτό το κουτί και βελτιώνεται η απόδοση. Δηλαδή, αυτό που έχει σημασία είναι τι θερμοκρασία έχει αυτό το κουτί.

Εμένα δεν με πείθει η ιδέα (χωρίς να έχω κάνει τη μελέτη μου βέβαια!) αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας και αν τυχόν το έχετε ακούσει κι εσείς αυτό.

Edited by dtzortzis
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum! :)

Αυτό που μετρά είναι η θερμοκρασία της κυψέλης.Οι δίοδοι παίζουν καθαρά προστατευτικό ρόλο σε περίπτωση μερικής σκίασης του πανελ,τίποτε άλλο.

 

Καλή συνέχεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε σκεφτεί κάτι παρόμοιο σε στέγη, να βάλω από κάτω υδροροή και να κάνω ψύξη με μερική ανακυκλοφορία με το νερό να ρέει κάτω από τα πάνελ, μέσω των "λουκιών" της βιομηχανικής στέγης...

Μικρή αύξηση θα υπάρχει (φαντάζομαι) επίσης με ένα απλό πότισμα του πάρκου, αφού δημιουργείται εξάτμιση και πέφτει τοπικά η θερμοκρασία ίσως και 2-3 κέλβιν (!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.