Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατομή αγωγών προστασίας - ισοδυναμικής σύνδεσης


angelinho

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς ποιά πρέπει να είναι η διατομή του καλωδίου της γείωσης από τις βάσεις του φωτοβολταϊκού συστήματος με τους πίνακες;

 

Για ποιό λόγο βάζουμε πχ. 6αρα διατομή πάνελ-πάνελ και πάνελ-βάσεις και για βάση-πίνακα βάζουμε 16αρα;

 

Ο εγκαταστάτης μου βάζει 16αρα γειώση και του είπα γιατί πχ. δεν βάζει 10αρα και μου απάντησε ότι το λέει ο κανονισμός. Στην ουσία δεν μου έδωσε μια σαφή απάντηση που να λέει ότι βάζει 16αρα για "αυτό" το λόγο. Ξέρετε κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κεντρική παροχή με πχ με δέκα τετραγωνικά χιλιοστά τότε ο κανονισμός λέει να κάνεις σύστημα γείωσης με τουλάχιστον ένα νούμερο παραπάνω άρα πας στα 16 τετραγωνικά χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μηπως το εχεις καπως γραμμενο αυτο να το δω; ευχαριστω :???:

 

δηλαδη παμε παντα ενα νουμερο πανω σε σχεση με την διατομη των καλωδιων των φασεων;

 

γιατι βαζουμε ομως 6αρι καλωδιο πανελ-πανελ και γιατι 16αρι στο καλωδιο βασης-πανελς;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον HD384 παράγραφος 543.1.2 και για διατομές έως 16mm2, η διατομή του αγωγού προστασίας θα πρέπει να είναι ίση με την διατομή των αγωγών των φάσεων. Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση, γι'αυτό υπάρχουν και τα καλώδια 5Χ10 και όχι 4Χ10+16. Μάλιστα όσο μεγαλώνουν οι διατομές των αγωγών των φάσεων, τόσο η διατομή του αγωγού προστασίας μπορεί να είναι μικρότερη από αυτές (πίνακας 54-Ζ του κανονισμού).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση και θεωρώντας ότι χρησιμοποιείς καλώδιο 6mm2 για την σύνδεση πάνελ-inverter, θα πρέπει όλοι οι αγωγοί γείωσης να είναι 6mm2. Βέβαια και giaouts έχει δίκιο, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά, και τα μήκη των καλωδίων είναι μικρά για να έχουν σοβαρή επίπτωση στο κόστος, οπότε δεν κάνει κακό να βάζει πιο χοντρά καλώδια.

Θα πρέπει να σημειωθεί και η ιδιαίτερη περίπτωση που θα ήθελες, και θα είχες κάνει και όλες τις υπόλοιπες απαραίτητες ενέργειες, να προστατεύσεις την εγκατάσταση σε περιπτώσεις κεραυνών. Σε εκείνη την περίπτωση το καλώδιο θα πρέπει να έχει διατομή 16mm2 (IEC62305-3)

Link to comment
Share on other sites

Νικο μηπως το εχεις καπως γραμμενο αυτο να το δω; ευχαριστω :???:

 

δηλαδη παμε παντα ενα νουμερο πανω σε σχεση με την διατομη των καλωδιων των φασεων;

 

γιατι βαζουμε ομως 6αρι καλωδιο πανελ-πανελ και γιατι 16αρι στο καλωδιο βασης-πανελς;

 

Για να μην δημιουργούνται παρερμηνείες αναφερομουν στην διατομή του αγωγού προστασίας από την μπάρα ουδετερωσης της χελώνας μέχρι πχ το δαχτυλίδι του ηλεκτροδίου γείωσης. Επίσης σε πρόσφατο οικιακό που έκανα χρησιμοποίησα 6αρι από πάνελ-πάνελ και 10αρι μέχρι την μπάρα γείωσης, έχω δει φυσικά και πολύ πιο μικρές διατομές σε έργα άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά πρέπει να είναι η διατομή του καλωδίου της γείωσης από τις βάσεις του φωτοβολταϊκού συστήματος με τους πίνακες;

 

Για ποιό λόγο βάζουμε πχ. 6αρα διατομή πάνελ-πάνελ και πάνελ-βάσεις και για βάση-πίνακα βάζουμε 16αρα;

 

Ο εγκαταστάτης μου βάζει 16αρα γειώση και του είπα γιατί πχ. δεν βάζει 10αρα και μου απάντησε ότι το λέει ο κανονισμός. Στην ουσία δεν μου έδωσε μια σαφή απάντηση που να λέει ότι βάζει 16αρα για "αυτό" το λόγο. Ξέρετε κάτι παραπάνω;

 

στην Καβάλα μου ζήτησαν όλες τις γειώσεις 25mm^2 δηλαδή..

 

25άρα στην κατεβασιά από στήριξη απευθείας σε έξτρα ηλεκτρόδιο (ή τρίγωνο ή..)

25άρα από τον βοηθητικό ζυγό γείωσης του πίνακα στο προαναφερθέν ηλεκτρόδιο

και 5χ10 στο μπαροκιβώτιο

 

όταν το ρώτησα αν μπορώ τη γείωση από τη στήριξη 25άρα να τη ρίξω στο μπαροκιβώτιο και να ρίξω και τον βοθητικό ζυγό μέσω του 5χ10 στο μπαροκιβώτιο εφόσον είχε πολύ καλή γείωση μου τα μασούσε,,

 

περιμένω τις απόψεις σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.