Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατομή αγωγών προστασίας - ισοδυναμικής σύνδεσης


angelinho

Recommended Posts

Εμενα στη καβαλα μου ζητησε να δειξω ολες τις γειωσεις( στο μονογραμμικο) στο κοινο κομβο/ζυγο και μαλιστα με 16αρι. Αυτο με τη ξεχωριστη γειωση απο πινακα στο μπαροκιβωτιο μου φαινεται μεγαλη βλακεια, εχεις Pm

Επισης δεν δεχτηκε ως γενικοAC μικροαυτοματο αλλα ζηταει διακοπτη φορτιου και ξεχωρες ασφαλειες, τηκτες ή αυτοματες. Α, και το RCD υποχρεωτικο!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να υπάρχει άλλος γενικός και άλλος μικροαυτόματος είναι σωστό. Άλλη η διακοπτική και άλλη η ασφαλιστική διάταξη. Αυτό με το RCD είναι όμως τρελό. Αφού δεν είναι εσωτερική εγκατάσταση και εν πάση περιπτώση έχει και ο inverter RCD...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη καβαλα μου ζητησε να δειξω ολες τις γειωσεις( στο μονογραμμικο) στο κοινο κομβο/ζυγο και μαλιστα με 16αρι. Αυτο με τη ξεχωριστη γειωση απο πινακα στο μπαροκιβωτιο μου φαινεται μεγαλη βλακεια, εχεις Pm

Επισης δεν δεχτηκε ως γενικοAC μικροαυτοματο αλλα ζηταει διακοπτη φορτιου και ξεχωρες ασφαλειες, τηκτες ή αυτοματες. Α, και το RCD υποχρεωτικο!

και αν έχεις και sma θα σου ζητήσει και επιτηρητή,,

Edited by thantoniou
Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να υπάρχει άλλος γενικός και άλλος μικροαυτόματος είναι σωστό. Άλλη η διακοπτική και άλλη η ασφαλιστική διάταξη. Αυτό με το RCD είναι όμως τρελό. Αφού δεν είναι εσωτερική εγκατάσταση και εν πάση περιπτώση έχει και ο inverter RCD...

Σωστο δεν λεω, αλλα γιατι μεγαλες εταιριες οπως η ΑΒΒ δειχνουν στα σχεδια τους μονο μικροαυτοματο ως γενικό ή και αυτοματο φορτίου σε μεγαλυτερες εγκαταστασεις? Να υποθεσω οτι ακολουθαμε καποιο κανονισμο, οπως η HD 384.

Sma ευτυχος δεν εχω, δεν τους συμπαθησα ποτε αν και δεν εχω ασχοληθει επισης ποτε μαζι τους :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στην ΑΒΒ και για άλλα "λάθη" στους οδηγούς τους, μου είπαν - και σωστά - ότι τα σχέδιά τους είναι μπούσουλες, δεν είναι κανόνες για να τους ακολουθούμε κατά γράμμα, και πως πρέπει να προηγείται μελέτη γιατί κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετική, κάθε inverter διαφορετικό, αλλού ο μηχανικός επιλέγει να βάλει .SPD, αλλού όχι, αλλού έχεις πίνακα ΙP66 αλλού IP55 κλπ κλπ κλπ..

 

Γιατί όμως να κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, να σου λέει τί να δείξεις στο μονογραμμικό και τί θα εγκαταστήσεις, από τη στιγμή που δεν προβλέπεται από κάπου. Κυρίως, με ποια ιδιότητα στο λέει(είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός άραγε..? Γιατί αυτούς που έχω συναναστραφεί προς το παρόν είναι διοικητικοί που κάνουν ότι ακούσουν..) και τί ευθύνη αναλαμβάνει?? Εσύ έβγαλες ένα πολυτεχνείο, βάζεις την υπογραφή σου, αναλαμβάνεις την ευθύνη και ρισκάρεις στο κάτω κάτω το μέλλον σου αν κάνεις κάτι λάθος. Αυτός τί? Ε ρε μνημόνια που χρειάζονται...

 

ΥΓ. Μπορεί αυτά που λέει να έχουν βάση για "έξτρα" προστασία, αλλά τότε, γιατί να κάνεις μελέτη? Ας τα κλείσουμε τα πολυτεχνεία, φτιάξε και ένα 2όροφο σπίτι με κολώνες 3μέτρα πάχος, να βάζουμε παντού 16αρια καλώδια, είτε πρίζες είτε φώτα είτε φωτοβολταϊκά και όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

στην Καβάλα μου ζήτησαν όλες τις γειώσεις 25mm^2 δηλαδή..

 

25άρα στην κατεβασιά από στήριξη απευθείας σε έξτρα ηλεκτρόδιο (ή τρίγωνο ή..)

25άρα από τον βοηθητικό ζυγό γείωσης του πίνακα στο προαναφερθέν ηλεκτρόδιο

και 5χ10 στο μπαροκιβώτιο

 

όταν το ρώτησα αν μπορώ τη γείωση από τη στήριξη 25άρα να τη ρίξω στο μπαροκιβώτιο και να ρίξω και τον βοθητικό ζυγό μέσω του 5χ10 στο μπαροκιβώτιο εφόσον είχε πολύ καλή γείωση μου τα μασούσε,,

 

περιμένω τις απόψεις σας παρακαλώ!

 

Η διατομή του αγωγού γείωσης μέσα στο έδαφος πρέπει να είναι 25mm2 για διατομές ενεργών αγωγών φάσης από 1.5mm2 έως 50mm2

 

Οπότε για να μην αλλάζει η διατομή του αγωγού γείωσης θεώρησαν σωστότερο να είναι ολόκληρος ο αγωγός γείωσης 25mm2.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τους αγωγούς γείωσης (έχει δίκιο ο manemi ότι υπάρχουν δυο διαφορετικοί ορισμοί, αγωγός γείωσης και αγωγός προστασίας) υπάρχουν ελάχιστα ανάλογα τη μέθοδο εγκατάστασης. Για γυμνό αγωγό το ελάχιστο είναι 25mm2 (384 πίνακας 54-Α).

 

Σχετικά με τους μικροαυτόματους, υπάρχουν πλέον με δυνατότητα διακοπής και απομόνωσης, οπότε δε χρειάζεται να προηγείται διακόπτης φορτίου. Χρειάζεται όμως ψάξιμο αν ο μικροαυτόματος που χρησιμοποιούμε έχει αυτή τη δυνατότητα.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οι ειδικοί αντικεραυνικής προστασίας και γειώσεων συναντούν δυσκολίες στην προστασία των ΑΠΕ.

Στο site www.pittas.gr το αντίστοιχο link δεν δείχνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.